Bývalý hejtman Zlínského kraje Libor Lukáš v kampani k senátním volbám vystupoval jako patriot, ke zvolení mu to však nepomohlo.

Bývalý hejtman Zlínského kraje Libor Lukáš v kampani k senátním volbám vystupoval jako patriot, ke zvolení mu to však nepomohlo. | foto: Libor Lukáš

Lukáš varuje před malými stranami: Zlínu schází silná osobnost, říká

  • 15
Libor Lukáš je bývalý hejtman Zlínského kraje a šéf krajské ODS. Říká, že liberálně konzervativní strany by se měly maximálně propojit a voličům nabídnout silnou sestavu kandidátů. Obává se, aby Zlín neměl slabého primátora.

Hejtmanem Zlínského kraje byl v letech 2004 až 2008, další čtyři roky působil jako jeho náměstek. Šéfoval krajské ODS. Po volebních debaklech strany Lukáš sedí dnes už bez funkcí v kanceláři 23. budovy baťovského areálu v centru Zlína, v takzvaném Podnikatelském inkubátoru.

Zlínský mrakodrap, v jehož nejvyšších patrech sídlí vedení kraje, má na dohled, a přece daleko. Byť stále působí jako krajský zastupitel. "Po odchodu z kraje jsem sháněl prostory, ve kterých bych mohl působit jako předseda Sdružení pro rozvoj dopravní infrastruktury na Moravě. A, jak sám vidíte, daleko jsem se nepřesunul," vysvětluje Lukáš.

Dříve jste měl mnoho funkcí a teď nemáte skoro žádnou. Nechybějí vám, nejste zahořklý?
Nejsem zahořklý, spíš naštvaný kvůli tomu, že jsou dnes občanští demokraté hodnoceni hůře než komunisté na začátku 90. let. Je to bohužel určitý druh cejchu. Věřím ale, že strana projde katarzí a čas na liberálně-konzervativní koncepty opět přijde. Záleží jen na tom, kdy. K jejímu návratu přispějí i chyby a omyly všech současných i budoucích vládnoucích garnitur.

Měla by se ODS spojit s jinými pravicovými stranami? A není to i recept pro Zlín na letošní komunální volby?
Liberálně-konzervativní strany by se měly co nejvíce propojit a voličům představit silnou sestavu kandidátů. Nejbližší stranou je TOP 09, jsou tady ale i Svobodní, Strana podnikatelů a živnostníků a některé další. Liberálně-pravicový blok by mohl vzniknout nejen ve Zlíně. Takovou taktiku budu svým kolegům doporučovat. Problém je ale v tom, že je málo silných a charismatických osobností, které by byly ochotny takovou cestu trpělivě prošlapávat.

Letošní komunální volby v krajském městě mohou být obzvlášť roztříštěné. Vedle tradičních stran se jich zúčastní i rekordní počet menších hnutí. Co to může pro město znamenat?
Vážně hrozí, že opět nebudeme mít silného primátora. Zdá se mi, že mnoha hnutím jde pouze o to, aby měla dva tři zastupitele, pak se uvidí. To není pro město perspektivní přístup. Zastávám princip koncentrace osobností pod jednou střechou. V tomto by nám měl být opět inspirací Baťa. Měl jasnou vizi a jako úspěšný podnikatel se stal i úspěšným starostou. Výrazně eliminoval vliv jiných volebních stran, což bylo ku prospěchu města.

Vraťme se k vám. Co bude dál s politikem Lukášem?
Když se objeví příležitost, o kterou bych se mohl porvat jako lev, což je mé znamení, tak to udělám. Energie mám dost. Prozatím jsem však zvolil zklidnění. S oblibou říkám, že Miloš Zeman i Václav Klaus začínali po revoluci s politickou dráhu zhruba v mých letech.

Libor Lukáš

  • Narodil se v roce 1961.
  • Původním povoláním je stavební technik.
  • Po roce 1989 se stal tajemníkem radnice v Bojkovicích.
  • Od roku 2000 je členem krajského zastupitelstva za ODS.
  • V letech 2004 až 2008 byl hejtmanem kraje, další čtyři roky jeho náměstkem.
  • Po volebních neúspěších skončil loni v čele krajské ODS.
  • Bydlí v Pitíně, kde je řadu let také obecním zastupitelem.

Nemáte právě malé ambice.
Nebylo to myšleno jako ambice, jde o věk, o zdravotní kondici a o vyhledávání příležitostí. Jedna kapitola je zkrátka uzavřená a uvidíme, jak bude vypadat ta následující.

Proč nejsou vaší šancí blížící se eurovolby?
Po absolvování lednových senátních voleb nemám chuť nikde kandidovat. Pokud tedy nepočítám obecní volby v Pitíně, to je však domácí prostředí. Mám tam výraznou podporu a obec taky díky mé podpoře vzkvétá, což říkají i lidé odjinud, kteří tudy jen projíždějí.

A tvrdí to i vaši političtí konkurenti, podle nichž je Pitín díky vám protežovaný.
Každý je odněkud. A jestli oni nemají potřebu za sebou zanechat nějakou pozitivní stopu, tak jsou divní.

Budete jednou starostou Pitína?
Zatím jsem o tom nepřemýšlel, ale jak se říká "nikdy neříkej nikdy".

Jaká je momentálně vaše hlavní pracovní náplň?
V roce 1992 jsem založil dvě soukromé firmy a působím v nich jako společník a manažer dodnes. Tvoří moje zázemí a jsou pro mě stabilizujícím prvkem. Zabývají se převážně komunálními službami, pronájmem nemovitostí a pracovních strojů. Mají asi 15 zaměstnanců.

Na začátku jsme zmínili vaše sdružení. Čím se zabývá?
Zlepšením dopravní dostupnosti, která je podmínkou pro hospodářské oživení a další rozvoj Moravy. Připravujeme konference, na které zveme odborníky i politiky, včetně ministrů. Snažíme se tlačit na úřady, aby zlepšovaly zanedbanou dopravní infrastrukturu.

Takže se dá říci, že jste aktivista?
V podstatě ano. Hodně jiných sdružení, zejména těch enviromentálních, působí "proti něčemu" a jedná destruktivně. My jsme založili sdružení "pro něco" a snažíme se vytvářet pozitivní aktivity.

To neděláte na plný úvazek, že?
Je to dobrovolnická činnost. Zadáváme však práci profesionálům. Nechali jsme si například zpracovat Moravský dopravní generel a plán toho, jaké cesty je třeba budovat prioritně. Jde především o rychlostní silnici R/49 z Hulína na Slovensko a silnice R/55 z Otrokovic směrem na Staré Město a Břeclav.

To je obecně známá věc.
Před několika lety ale nebyla. Příprava podobně velkých projektů u nás trvá 15 až 17 let, což je neskutečně dlouho. Chceme proto upravit i legislativu, aby bylo povolování důležitých silnic snadnější. Pokud by za Bati byly tak složité povolovací procesy, moderní Zlín by dnes vypadal spíš nemoderně.

Spot Libora Lukáše před lednovými volbami do Senátu:

2. ledna 2014