Kyjev vydal mezinárodní zatykač na Janukovyče. Skrývá se asi v Rusku

  • 283
Ukrajina vydala mezinárodní zatykač na svrženého prezidenta Viktora Janukovyče, který je na útěku. Ruská agentura RBK s odvoláním na nejmenované zdroje uvedla, že se nachází v sanatoriu u Moskvy. Už je také jasné, kdo se bude ucházet o post premiéra. Lídři protivládního hnutí navrhli Arsenije Jaceňuka.

Podle zástupce generálního prokurátora Mykoly Golomši je však svržený ukrajinský prezident stále v zemi. "Máme k dispozici informace, podle nichž je Janukovyč stále na Ukrajině," uvedl Golomši na tiskové konferenci. Podle agentury Interfax-Ukrajina ale jeho vyjádření nevyznělo tak jednoznačně.

Podle některých zdrojů by se mohl ukrývat na Krymu, kde je silná ruská menšina. Ve správním středisku tamní autonomní republiky má základnu ruské válečné námořnictvo.

O něco později ruská agentura RBK přinesla zprávu, že Janukovyč už je v Rusku. Odvolala se přitom na informaci nejmenovaného významného ruského podnikatele, potvrzenou jistým vysokým ruským činitelem. Údajně "byl nalezen" v sanatoriu správy úřadu ruského prezidenta Vladimira Putina poblíž Moskvy.

Vydání mezinárodního zatykače podle agentury Reuters oznámil nový generální prokurátor Oleh Machnyckyj. Ukrajinská policie vydala na Janukovyče "domácí" zatykač už v pondělí, ale protože není jasné, kde se v tuto chvíli nachází, ukrajinské vedení ve středu v podvečer oznámilo vydání mezinárodního zatykače. Janukovyč je stíhán za "masové vraždy" v souvislosti se střelbou do účastníků protivládních protestů. Při násilnostech, které demonstrace kolem náměstí Nezávislosti v centru Kyjeva provázely, přišlo minulý týden o život přes osmdesát lidí.

Janukovyče sesadil ukrajinský parlament v sobotu. Poté se proruský exprezident pokusil ze země uprchnout, ale zřejmě se mu to doposud nepodařilo. Místo jeho pobytu není známo, podle některých zdrojů by se mohl ukrývat na Krymu, kde je silná ruská menšina. Ve správním středisku tamní autonomní republiky má základnu ruské válečné námořnictvo.

Kandidátem na premiéra je Jaceňuk

Arsenij Jaceňuk

Narodil v roce 1974. Před vstupem do politiky měl vlastní advokátní kancelář a pracoval v bankovnictví. Působil také jako viceguvernér centrální banky a byl náměstkem guvernéra Oděské oblasti. V letech 2005 až 2006 ministr hospodářství, v roce 2007 několik měsíců šéf diplomacie a poté předsedalparlamentu. Nyní je šéfem poslanců opoziční strany Vlast donedávna vězněné expremiérky Julije Tymošenkové. Byl jedním z vůdců ukrajinské opozice. Funkci premiéra mu už koncem ledna nabídl později sesazený prezident Viktor Janukovyč. Je ženatý a má dvě dcery.

Vůdci ukrajinského protivládního hnutí ve středu večer navrhli na premiéra opozičního politika Arsenij Jaceňuka. Ve čtvrtek by ho měl ve funkci spolu s dalšími členy nového kabinetu potvrdit parlament, informovaly tiskové agentury.

Jaceňukův kabinet by měl zemi spravovat do předčasných parlamentních voleb. Jejich termín zatím stanoven nebyl, ale podle médií připadá v úvahu červen, nebo říjen. Předčasné prezidentské volby se budou z rozhodnutí parlamentu uskuteční 25. května.

Návrh Jaceňuka jako šéfa přechodné vlády oznámila na kyjevském náměstí Nezávislosti desetitisícům účastníků protestů takzvaná rada Euromajdanu. Tento koordinační orgán, složený ze zástupců různých skupin zapojených do protivládního odporu, rovněž sdělil jména kandidátů na některé klíčové ministerské pozice.

Mezi navrženými kandidáty na ministerská křesla je například jeden z organizátorů protivládních protestů Dmytro Bulatov, kterého v lednu unesli a po dva týdny mučili neznámí útočníci. Vést by měl ministerstvo mládeže a sportu.

Do čela protikorupčního úřadu je navržena opoziční novinářka Tetjana Čornovolová, která se v prosinci rovněž stala obětí brutálního útoku neznámých lidí.

V čele vlivné Rady národní bezpečnosti a obrany by měl stanout poslanec Andrij Parubij, známý jako "velitel Majdanu", který má respekt i mezi nejradikálnějšími účastníky protestů.

Za šéfa diplomacie je navržen Andrij Deščycja. Ministerstvo hospodářství by měl vést Ostap Semerak a financí Oleksandr Šlapak.

Jaceňuk je čelným představitelem opoziční strany Vlast bývalé premiérky Julije Tymošenkové. Už předem byl považován za hlavního kandidáta na premiérský post a program budoucí vlády shrnul do pěti bodů. Je to zejména stabilizace finanční a politické situace v zemi, uzavření smlouvy s Mezinárodním měnovým fondem, vyšetření zločinů spáchaných při útocích proti demonstrantům, reforma ministerstva vnitra a podpis asociační smlouvy s Evropskou unií.

Předseda parlamentu Oleksandr Turčynov, který je od sobotního sesazení prezidenta Viktora Janukovyče zároveň úřadující hlavou státu, upozornil, že vládu čekají nepopulární rozhodnutí. Musí získat důvěru věřitelů a investorů a zároveň zaručit normální život lidem.

Demonstranti z Majdanu si vymínili právo o nové vládě spolurozhodovat. Podle nich v ní nesmí zasednout nikdo ze stovky nejbohatších Ukrajinců a rovněž žádný z politiků, který vykonával jakoukoli státní funkci od roku 2010, kdy se prezidentem stal Janukovyč.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video