Zeman ve Štrasburku zkritizoval evropskou byrokracii a velebil euro

  • 458
Český prezident Miloš Zeman vystoupil ve Štrasburku na slavnostním zasedání před Evropským parlamentem. Jeho desetiminutový projev byl podle očekávání proevropský, zároveň však zkritizoval unijní byrokracii a slabou zahraniční politiku EU. Naopak podpořil vznik společné armády a brzké přijetí eura.

"Můj evropský sen neobsahuje bláznivé stěhování Evropského parlamentu ze Štrasburku do Bruselu a naopak. Neobsahuje nesmyslné směrnice jako například směrnice o energetických úsporných žárovkách," narážel Zeman hned zkraje svého proslovu na evropskou byrokracii.

Zkritizoval rovněž "takzvanou bruselskou evropskou architekturu, která vypadá jako nafouknutá krabice od bot" nebo chuť steaku v Evropské komisi, který "vypadá i chutná jako žvýkačka".

Podle Zemana EU potřebuje hlavně společnou zahraniční a obrannou politiku. "Společná evropská armáda by byla levnější a efektivnější," uvedl prezident.

Připomněl, že sám je pro co nejrychlejší přijetí eura, a že Česko přijalo fiskální pakt. "Ti, kteří euro kritizují, mají strach z neznámého. Myslím si, že euro je stabilizačním faktorem hospodářského rozvoje." Zmínil se rovněž o sociální politice, životním prostředí a odvaze potřebné k realizaci velkých projektů. Podpořil transevropské dopravní sítě i vodní koridory.

Na závěr svého proslovu Zeman vyjádřil své obavy o nuceném sjednocování, které zároveň označil za šedivé a nudné. "Evropské občanství je pro mě kulturní volba. Jsem proti společnému evropského sýru, společnému evropskému pivu," řekl. "Potřebujeme evropskou integraci, nikoliv evropský unitární stát," doplnil.

Hlavní překážkou integrace jsou podle Zemana odlišné podmínky zemí. "Měly by vzniknout celoevropské politické strany, a to jak proevropské, tak euroskeptické," uvedl Zeman na tiskové konferenci, kterou uspořádal společně s předsedou EP Martinem Schulzem. V zemích EU by Zeman rád rozproudil debatu o budoucím vývoji Evropy jako celku. Za podstatné označil mimo jiné i společný boj proti vysoké nezaměstnanosti.

Česko začíná mluvit vůči EU jedním hlasem, prohlásil Sobotka

Schulz vyjádřil své potěšení ze Zemanovy návštěvy ve Štrasburku, vztah EU a České republiky je podle něj nyní vyhovující. Prezident se následně sejde s českými europoslanci a na konci návštěvy zahájí výstavu o kanálu Dunaj-Odra-Labe.

Zeman byl posledním, kdo se obrátil na toto složení EP před květnovými eurovolbami. Český prezident měl původně hovořit v EP loni v listopadu, ale musel cestu odložit kvůli úrazu.

Naposledy mluvil k plénu jako český prezident Václav Klaus před pěti lety. Někteří europoslanci jeho euroskeptický projev přerušovali potleskem, jiní na něj bučeli a někteří opustili zasedací sál.

Pro svůj projev zvolil Miloš Zeman angličtinu, podle svých slov proto, aby uspořil náklady na tlumočení. "Pane prezidente, já vám srdečně děkuji. Tady shora je krásný přehled a myslím, že málokdy tady zazní něco, co je složeno z tolika protichůdných signálů, ale přitom obsahuje pro každého něco, co se lidem líbí," opáčil v němčině Schulz.

"Česká republika začíná mluvit vůči Evropské unii jedním hlasem," komentoval projev prezidenta Miloše Zemana premiér Bohuslav Sobotka. Pod vystoupení prezidenta by se mohl podepsat. "Jsem rád, že prezident a nová česká vláda vyvádějí Českou republiku z ghetta, kam ji přivedly předchozí vlády," řekl první místopředseda ČSSD a jihomoravský hejtman Michal Hašek. 

 Šetřil jsem za překladatele, řekl Zeman v EP o své angličtině:

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue