Do kampaně proti rakovině se zapojili herečky Ilona Svobodová, Chantal Poullain a jejich kolega Jan Čenský. | foto: Ministerstvo zdravotnictví České republiky

Brácho, jdi na kontrolu, radí v kampani proti rakovině herec Čenský

  • 2
Ministerstvo zdravotnictví v březnu spustí druhou část kampaně, kterou chce upozornit na riziko rakoviny prsu, děložního čípku, tlustého střeva a konečníku. Rozsáhlou kampaň podpořily i známé osobnosti, třeba herečka Chantal Poullain.

Projekt budou provázet známé české osobnosti, které mají ve svých rodinách osobní zkušenost s rakovinou. Propagace se tak ujaly herečky Chantal Poullain a Ilona Svobodová nebo jejich herecký kolega Jan Čenský.

Motivem kampaně jsou osobní vzkazy nejbližší rodině o důležitosti preventivního vyšetření. V televizních a rozhlasových spotech se Chantal Poullain obrací ke svému synovi, Ilona Svobodová k dceři a Jan Čenský promlouvá ke svému bratrovi. V natočených videích vystoupí také lékařští odborníci Miroslava Skovajsová, Vladimír Dvořák a Miroslav Zavoral. 

Nebojte se rakoviny - Ilona Svobodová:

Výrazně se projekt rozhodla podpořit Česká televize. "Je dobré tyto projekty plánovat, realizovat, ale také o nich informovat. Jsem rád, že jako Česká televize u toho můžeme být," řekl její generální ředitel Petr Dvořák. "Budeme vysílat spoty, připravujeme dokumenty a dáme tomuto projektu prostor i v našich pořadech," dodal.

Pojišťovny už od ledna rozesílají dopisy

Rakovina v ČR

Karcinomem prsu onemocní v Česku ročně více než 6 500 žen.

Rakovina děložního čípku je druhou nejčastější příčinou úmrtí u žen mladšího a středního věku. Lékaři diagnostikují 1000 nádorů za rok.

Rakovinou tlustého střeva a konečníku ročně v Česku onemocní více než 7500 lidí, téměř 4000 jich zemře.

Projekt odstartoval už v lednu. Tehdy byla zahájena jeho první část, ve které jsou klienti všech zdravotních pojišťoven zváni na preventivní prohlídku. Dopis dostávají rakovinou nejvíce ohrožené skupiny obyvatel.

U rakoviny prsu se to týká žen ve věku od 45 let do 70 let. Na preventivní vyšetření rakoviny děložního čípku by se měly dostavit ženy od 25 let do 70 let. V případě rakoviny tlustého střeva a konečníku jsou oslovováni muži i ženy ve věku od 50 let do 70 let.

V prvním kole projektu hodlá ministerstvo poslat upozorněno přibližně 1,8 milionu klientů zdravotních pojišťoven. V roce 2015 chce úřad zaslat dopis těm, kteří nezareagovali na první výzvu nebo nově spadnou do cílové kategorie ohrožených osob.

Nebojte se rakoviny - Chantal Poullain:

Cílem akce je podle ministra zdravotnictví Svatopluka Němečka zvýšení preventivních vyšetření, která dokáží odhalit nádorová onemocnění včas. "Rozdíl mezi včasným a pozdním odhalením může znamenat rozdíl mezi životem a smrtí. Rád bych proto vyzval občany, aby na preventivní vyšetření přišli," řekl Němeček.

"Rozpočet projektu byl schválen v celkové výši zhruba 107 milionů korun. Na samotné adresné zvaní je vyčleněno přibližně 62 milionů. Projekt je z 85 procent financován z evropských zdrojů, konkrétně z Evropského fondu pro regionální rozvoj," sdělil ministr zdravotnictví.

Ukončení celé akce je naplánováno na 30. června 2015.

Počet lidí s rakovinou v České republice roste

Na celém světě každý rok onemocní rakovinou více než 14 milionů lidí. Více než 8 milionů jich zemře. V České republice je nemocných rok od roku více.

Karcinom prsu je nejčastějším zhoubným onemocněním českých žen. Ročně jím onemocní více než 6 500 z nich. "Screeningový program v Česku je na velmi vysoké úrovni. Díky němu jsme schopni u žen, které na něj chodí, zjistit přibližně 75 procent nádorů v počátečním stádiu, kdy je toto onemocnění dobře léčitelné," řekl Jan Daneš, předseda Komise odborníků pro mamární diagnostiku.

Rakovina děložního čípku je druhou nejčastější příčinou úmrtí u žen mladšího a středního věku. "Nádory i stavy předcházející nádorům nacházíme i u velice mladých žen. Proto preventivní prohlídka u gynekologa musí začít už u nich," uvedl Vladimír Dvořák, místopředseda České gynekologické a porodnické společnosti.

Rakovinou tlustého střeva a konečníku ročně v Česku onemocní více než 7500 lidí, téměř 4000 jich zemře. "Většina těchto ztrát je zbytečných, protože jde o preventabilní onemocnění," sdělil přednosta interní kliniky ÚVN Praha a místopředseda gastroenterologické společnosti Miroslav Zavoral.

Nebojte se rakoviny - Jan Čenský:


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue