JE TO GÓL? Matěj Vydra z West Browmiche (uprostřed) i protihráči z Fulhamu...

JE TO GÓL? Matěj Vydra z West Browmiche (uprostřed) i protihráči z Fulhamu sledují, jestli míč překročí brankovou čáru. | foto: AP

Baník měl smůlu, to Vydrův gól platil. Technologie si už klestí cestu

  • 26
Jak jednoduché to mohlo v neděli v Ostravě být. Sudí Kocourek by se po sporné situaci jen podíval na hodinky, hned zjistil, že míč celým objemem přešel přes brankovou čáru, a ukázal, že Baník vede nad Plzní 1:0. Sci-fi? Přesně takovým způsobem o den dřív rozhodčí uznal gól Matěje Vydry v anglické lize.

V Premier League totiž od léta pomáhá s vyhodnocováním situací na brankové čáře Jestřábí oko, technologie, kterou fotbal převzal z tenisu či kriketu.

Když tedy český útočník ve službách West Bromwiche v sobotním utkání vystřelil na bránu Fulhamu a brankář Stekelenburg zachytil míč, až když byl celým objemem za brankovou čárou, hlavní arbitr se jen podíval na náramek, na němž se během okamžiku objevilo: gól.

"Jo, pomohly mi hodinky rozhodčího," smál se Vydra po zápase. "Já viděl, že to bylo za čárou, radoval jsem se. Ale když hned nezapískal, trošku jsem znejistěl. Naštěstí to byla jen otázka snad dvou vteřin," líčil jedenadvacetiletý český reprezentant pro web agentury, jež ho zastupuje.

"Míč byl možná patnáct čísel za čárou, ale pomezní to nemohl vidět a hlavní taky ne. Takhle se během vteřiny ukáže pravda a fotbalu to jen prospívá. Předejde se tím nesprávným rozhodnutím," oceňuje Vydra využití moderních technologií. Těm se přitom fotbal dlouho bránil.

Podívejte se na gól Matěje Vydry od času 1:04:

zdroj: www.youtube.com

"Jakékoli řešení sporných pozic pomocí televizního záznamu by fotbalu ubralo na spontánnosti a zničilo lidský faktor, díky kterému jsou zápasy tak populární," zní legendární výrok Seppa Blattera, dlouholetého šéfa světové fotbalové asociace.

Jak je vidět, mýlil se.

Narušení spontánnosti? "Pracuje to rychle," dosvědčuje Vydra. Navíc se utkání obejde bez zdlouhavých hádek obou týmů s rozhodčím, zda gól padl, nebo ne.

Vymazání lidského faktoru? V tomto ohledu jen dobře. Zeptejte se hráčů Ostravy, jak moc jsou rádi za lidský faktor v podobě hlavního sudího Kocourka a jeho asistenta Filípka. Přesní jako Jestřábí oko nebudou nikdy ani brankoví rozhodčí, kteří asistují v evropských pohárech.

Technologie monitorující brankovou čáru si proto pomalu klestí cestu. Byla použita na loňském Poháru FIFA a mistrovství světa klubů, funguje v anglické lize a bude pomáhat i na letošním světovém šampionátu v Brazílii.

V mnoha domácích soutěžích však budou překážkou vysoké náklady. Na ostrovech zaplatil každý klub za Jestřábí oko v přepočtu 8,3 milionu korun.


EURO 2024: Los skupin, program zápasů, stadiony

Fotbalové EURO 2024 se bude hrát od 14. června do 14. července 2024 v deseti neměckých městech. Čtyřiadvacet účastníků bude rozděleno do šesti čtyřčlenných skupin. Čeští fotbalisté se v základní skupině střetnou s Portugalskem, Tureckem a Gruzií.

Česko - Portugalsko, Česko - Gruzie, Česko - Turecko