Sparta - Brno 4:0, lídr v jarní premiéře vládl, dva góly dal Lafata

• 58
Sparťanští fotbalisté se nedělní výhrou Plzně vystresovat nenechali a svůj vstup do jarní části ligové sezony také zvládli. V dohrávce 17. kola proti outsiderovi z Brna po většinu času dominovali a vyhráli v pohodě 4:0. Před Plzní tak nadále vedou o pět bodů.

"Za výsledkem jsme šli od první minuty, hráli jsme aktivně a z toho jsme dostali soupeře pod tlak. Od chvíle, kdy jsme soupeře zlomili, to bylo snadné utkání," liboval si sparťanský trenér Vítězslav Lavička.

Dvěma góly pomohl k výhře sparťanský kapitán David Lafata, jenž nastřílel už 131 ligových branek. Zavelel tak k dokončení tažení za titulem, na který Letenští čekají od roku 2010.

To Zbrojovka řeší jiné problémy. Zůstává čtrnáctá, od předposlední Ostravy ji dělí jen lepší skóre a od posledních Bohemians jeden bod.

Sparťané, kteří se museli obejít bez vykartovaného záložníka Váchy, dělali svým fanouškům od prvních minut radost. Zápas rozhodli už během úvodní půlhodinky.

První gól dali v 17. minutě, kdy se hlavičkou po rohovém kopu prosadil Kadeřábek. Jedenadvacetiletý obránce dal svůj první ligový gól v tomto ročníku.

Za dalších šestnáct minut už to bylo 2:0 - to když útočník Lafata proměnil penaltu nařízenou za ruku brněnského Janotky. Rozhodčí branku uznal, i když domácí kapitán při rozeběhu evidentně zpomalil, což bylo minimálně na hranici pravidel.

A i potom na sparťanském kontě přibývaly nebezpečné střely, svižné akce či slibné šance a vlastně se hrálo jen na jednu bránu. Domácí tak mohlo mrzet jen to, že po čtvrthodině přišli o zraněného záložníka Krejčího.

"Odstoupil kvůli bolestem v zadní straně stehna. V nejbližších dnech podstoupí vyšetření, kde se ukáže, jak je to s ním vážné," upřesnil Lavička.

"Zápas se Spartou je pro nás poslední generálka," prohlásil brněnský trenér Kotal v průběhu zimní přípravy. Myslel to sice v nadsázce, ale pondělní výkon jeho svěřenců tak přesně vypadal. Vždyť první střelecký pokus zaznamenali až v 81. minutě, a to ještě mimo bránu.

Brněnský zmar dokládá zoufalé zvolání jednoho z hráčů při přerušené hře: "Hrajme pořádně," křikl a doplnil to peprným slůvkem.

Převaha Pražanů pokračovala i ve druhém poločase. Definitivní zlom nastal v 52. minutě, kdy se z protiútoku trefil Lafata. Při této akci prokázal cit pro hru rozhodčí Jílek, který po faulu na Hušbauera  udělil výhodu a nechal Spartu akci dokončit.

V úplném závěru pečetil výhru 4:0 střídající Vacek.

"Věděli jsme, že nás čeká těžké utkání a bohužel jsme to Spartě sami usnadnili bázlivou hrou. Nebyli jsme vůbec nebezpeční a začali jsme hrát až za stavu 3:0, kdy jsme si vytvořili nějaké menší šance. Myslím, že tři góly by stačily, proto mě čtvrtá inkasovaná branka mrzí," hodnotil zápas brněnský kouč Václav Kotal.

Letenské mužstvo navázalo na formu z podzimu, který zvládlo bez jediné porážky. V tabulce má nejenom nejvíc bodů, ale také nejvíc vstřelených gólů (45) a nejméně inkasovaných branek (11). První jarní krůček za vytouženým titulem tedy zvládlo. Do konce soutěže zbývá ještě třináct kol.