Viktor Janukovyč v rozhovoru prohlásil, že odstoupit nehodlá (22. února 2014) | foto: AP

Kyjev vydal zatykač na Janukovyče, naposledy byl spatřen na Krymu

  • 556
Ukrajinská policie vydala zatykač na Viktora Janukovyče. Oznámil to ministr vnitra. Svrženého prezidenta hledá kvůli hromadným vraždám. Podle ministra byl Janukovyč v neděli na Krymu. Ze své rezidence pak ale odjel autem na neznámé místo, píše agentura Reuters.

"Ráno začalo vyšetřování hromadných vražd. Po Janukovyčovi a řadě dalších činitelů bylo vyhlášeno pátrání," uvedl na Facebooku Arsen Avakov, který nyní stojí v čele ukrajinského ministerstva vnitra.

Avakov na svém profilu dodal, že Janukovyč opustil svou soukromou rezidenci v krymském letovisku Balaklava spolu se svým poradcem.

Ministr dodal, že Janukovyč v pátek 21. února odletěl vrtulníkem z Kyjeva do Charkova, kde se hodlal zúčastnit sjezdu své Strany regionů. V sobotu 22. února, po přenocování v charkovské rezidenci, se ale odmítl sjezdu zúčastnil, nahrál pouze na video projev a vrtulníkem odletěl do Doněcka.

Krize na Ukrajině

Tam spolu se svou ochrankou přestoupil do dvou soukromých letounů typu Falcon. Jejich odletu však zabránili pohraničníci. Poté Janukovyč odjel do rezidence v Doněcku, kde strávil několik hodin. Pozdě večer kolona automobilů s Janukovyčem vyrazila na Krym, kam měla dorazit v neděli 23. února.

"Ubytoval se v jednom soukromém sanatoriu. Schválně se vyhýbal státním zařízením, včetně prezidentské rezidence, kam se původně chystal," citovala Avakova agentury ITAR-TASS.

Když se Janukovyč podle Avakova dozvěděl o jmenování svého prozatímního nástupce a o odletu nových šéfů ministerstva vnitra a tajné služby na Krym, rychle ze sanatoria vyrazil na letiště Belbek. Ale nedojel tam a zastavil se v soukromé rezidenci u Balaklavy, kde se podle Avakova rozloučil se členy ochranky, kteří ho nechtěli následovat.

Víkend doslova přepsal historii Ukrajiny

Svržený prezident Janukovyč je od pátku na útěku, sobota přinesla klíčové ústavní změny a na svobodu se dostala staronová tvář opozice, vězněná expremiérka Julija Tymošenková. Zcela se obměnilo vedení země a na kyjevském Majdanu vzniká samostatný stát (více čtěte zde).

Kromě hlavy státu metropoli opustila i řada dalších čelních politických představitelů, zástupci Majdanu tak mohli oznámit, že ovládají veškeré klíčové budovy a úřady v Kyjevě. K opozici se přidala také řada do té doby vládních poslanců a začalo klíčové jednání parlamentu. Budovu hlídali zástupci Majdanu.

Poslanci nejdříve schválili, že změny vzhledem k nedostupnosti prezidenta mohou začít platit i bez jeho podpisu, čímž začala platit ústava z roku 2004. Až poté, s nově nabytými pravomocemi, projednali celou řadu změn fakticky vedoucích ke svržení Viktora Janukovyče.

Fotogalerie

Dva světy. Policejní těžkooděnec a protivládní demonstrant v lyžařské přilbě.
Protivládní demonstranti s národní vlajkou na Náměstí nezávislosti v centru...
Muž ukazuje prázdnou nábojnici vystřelenou při tvrdých střetech povstalců s...
Muž nese další pneumatiky na barikády.

Parlament pokračuje v odstraňování zbytků vládního režimu sesazeného prezidenta Janukovyče, s novým vedením země bude jednat delegace Evropského parlamentu a šéfka evropské diplomacie Catherine Ashtonová.

V Budapešti budou o situaci na Ukrajině diskutovat ministři zahraničí visegrádské skupiny a dalších zemí, mezi nimi také český ministr Lubomír Zaorálek.

Objevily se záběry, na nichž Janukovyč utíká ze své rezidence. Vznikly údajně ještě před hlasováním parlamentu o jeho odvolání:

23. února 2014

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue