Zklamaný ostravský útočník Václav Svěrkoš (archivní snímek). | foto: Jaroslav Ožana, ČTK

Ostravský Svěrkoš se vrátil na hřiště, dal gól a věnoval ho Lukešovi

• 1
To byl návrat! Útočník Václav Svěrkoš v nedělním utkání s Plzní v 69. minutě naskočil do zápasu a dvanáct minut na to dal gól. Oslavil ho vztyčenou rukou s vystrčenými čtyřmi prsty. Ty symbolizovaly číslo čtyři, které na dresu nosil Martin Lukeš.

"Ano, bylo to na Martinovu počest," přiznal Svěrkoš, který po zranění kolene nastoupil do ligového zápasu po jednom roce, třech měsících a sedmi dnech. Jeho tým však Plzni podlehl 1:2

Byl to gesto z vaší strany protest vůči vedení?
To vůbec. Ale Martin je dlouholetá opora Baníku, ikona klubu, takže jsme se snažili ho i tím zápasem podpořit. Jeho stopa je pořád v kabině. Všichni ho máme rádi a osobně s ním mám nadstandardní vztah. Ten gól bych věnoval i jemu.

Právě fandové protestovali proti Lukešovu odchodu tím, že v první  půli nefandili. Chybělo vám jejich povzbuzování?
Samozřejmě je lepší, když lidé fandí celý zápas, ale to bychom se pouštěli do něčeho, do čeho nechci. Fanoušci také chtěli vyjádřit svůj názor. Pro náš tým by bylo lepší, kdyby fandili, ale to, co se všechno stalo, hodnotit nemůžu.

Pojďme tedy k utkání. Víte, kdy jste vstřelil v lize naposledy gól?
Tuším, že v Liberci asi před dvěma roky (21. října 2011 v Liberci dal dva góly, ale Baník prohrál 2:3).

Jaké to je?
Je to povzbuzení. Jsem za něho rád. Jen je škoda, že nestačil na body.

Co vám v tu chvíli proletělo hlavou?
Že je fajn dát zase po dvaceti letech gól... Ale ne, do konce zbývalo asi deset minut, tak jsem doufal, že se nám podaří vyrovnat. Pro každého hráče je gól euforie, a obzvlášť doma. Ale radši bych byl za body.

Navíc, když vám sudí upřel gól, že?
Škoda té sporné situace. Také si myslím, že byl balon za lajnou. Ale ještě jsem to neviděl. Být to gól, mohl zápas vypadat trochu jinak, i když Plzeň zápas kontrolovala. Ale kluci bojovali, snažili se to Plzni znepříjemnit. Do poslední chvíle to bylo napínavé.

Přitom jste dohrávali v deseti bez vyloučeného Vengřinka.