Basketbalistky USK Praha se domlouvají na akci. Zleva Kia Vaughnová, Jelena...

Basketbalistky USK Praha se domlouvají na akci. Zleva Kia Vaughnová, Jelena Dubljevičová, Laia Palauová, Kateřina Elhotová a Eva Vítečková. | foto: Vilém Fischl

Basketbalistky USK Praha mají Český pohár, ve finále zdolaly IMOS

• 2
Nejen, že jsou mistryně, ale navíc získaly basketbalistky ZVVZ USK Praha Český pohár, když ve finále turnaje v Trutnově porazily 73:67 brněnský IMOS, jenž obhajoval prvenství. Pražanky slaví zisk trofeje počtvrté za posledních pět let. Třetí místo vybojoval Hradec Králové, který ve východočeském derby porazil domácí Trutnov 87:80 po prodloužení.

Hráčky USK a Brna se společně o pohár utkaly už v deseti z jedenácti předchozích ročníků, jen v roce 2006 se mezi ně vklínil Trutnov. Obhájkyně trofeje začaly finále lépe a úvodní čtvrtinu vyhrály o tři body, pak už ale palubovku ovládly Pražanky.

Poločas vyhrály o devět bodů a zvládly i dramatickou koncovku, v níž se Brňanky dokonce nakrátko dostaly do vedení. Těsný náskok ale neudržely a tým ZVVZ USK Praha získal po roční pauze pohárovou trofej zpět.

Asistent trenérky USK Jiří Bárta označil finálovou výhru za perně vybojovanou. "Až na úvod zápasu, kdy soupeř získal vedení, jsme udávali tempo. Soupeř v závěru otočil, ale my už jsme si po dvou koších a rychlém protiútoku nenechali vítězství vzít," řekl.

Asistent v poraženém celku Milan Veverka prohlásil, že Brňanky zahrály nad očekávání. "Proti tak silnému družstvu, co teď má USK Praha, je každý minimální rozdíl úspěch. Škoda, že nám tam v koncovce nepadly dvě šestky, kdy jsme mohli jít do jednobodového vedení a mohli jsme je ještě víc znervóznit," uvedl Veverka.