Jste hrdinové tohoto století, děkovala Tymošenková lidem na Majdanu

  • 1634
Bývalá ukrajinská premiérka Julija Tymošenková je po více než dvou letech na svobodě. Večer přiletěla do Kyjeva, aby podpořila demonstrace proti Viktoru Janukovyčovi. Po svém propuštění prohlásila, že hodlá kandidovat na prezidentku.

Letadlo s Tymošenkovou přistálo na kyjevském letišti okolo půl osmé večer místního času. "Jsem si jistá, že Ukrajina se v brzké budoucnosti stane členem Evropské unie a všechno se změní," prohlásila Tymošenková po svém příletu do ukrajinské metropole.

Po cestě z letiště na Náměstí Nezávislosti (takzvaný Majdan) zastavila v Hruševského ulici, kde se odehrávaly nejkrvavější střety mezi demonstranty a bezpečnostními silami. Poděkovala účastníkům demonstrací a prohlásila, že všichni viníci nedávného krveprolití musí být potrestáni.

"Nebudeme hodni uctívat památku lidí, kteří zemřeli a uvolnili nám cestu, pokud nepotrestáme všechny, kteří je připravili o život, mlátili studenty či naše duchovní," prohlásila Tymošenková z kolečkového křesla, na které je upoutána kvůli bolestem zad.

Na základě zpráv, že se má na hlavní tribuně objevit Julija Tymošenková, se na Majdan nahrnuly tisíce lidí. Šli s vlajkami, zpívali a mnozí nadšeně říkali: jdeme přivítat budoucí prezidentku Ukrajiny, hlásila z Kyjeva reportérka Lidových novin Petra Procházková.

Tymošenkovou v kolečkovém křesla pak vynesli na hlavní tribunu na Majdanu, odkud promluvila k shromážděným davům. "Jste hrdinové tohoto století," pronesla na úvod a vyzvala demonstranty, aby pokračovali v protestech. "Nemáte právo odejít z Majdanu...Ještě nepřestávejte," apelovala emotivně na své posluchače.

Dva roky za mřížemi

Tymošenková do Kyjeva dorazila z Charkova, kde byla po více než dva roky vězněna. "Diktatura padla," prohlásila podle svědků Tymošenková jen několik okamžiků poté, co opustila brány vězeňské nemocnice.

Krize na Ukrajině

"Naše vlast od dnešního dne opět uvidí slunce a oblohu, protože diktatura je u konce," řekla vůdkyně opozice poté novinářům. Podle agentury ITAR-TASS prohlásila, že chce kandidovat na prezidentku.

"Diktatura nepadla díky politikům a diplomatům, ale díky lidem, kteří jsou na ulici a kteří dokázali chránit své rodiny a svou zemi," dodala opoziční vůdkyně.

Reportér agentury Reuters uvedl, že zamávala z auta svým příznivcům a odjela. Šéf její strany Vlast Arsenij Jaceňuk poté novinářům oznámil, že Tymošenková jede do Kyjeva podpořit demonstranty na Majdanu.

Lex Tymošenková

Cestu k osvobození Tymošenkové otevřela páteční kompromisní dohoda opozičních vůdců s prezidentem Viktorem Janukovyčem, zprostředkovaná ministry zahraničí Německa a Polska.

Osvobození expremiérky sice výslovně neobsahovala, nicméně poslanci ještě v pátek večer rozhodli o změně paragrafů, na jejichž základě byla Tymošenková odsouzena.

Fotogalerie

Dva světy. Policejní těžkooděnec a protivládní demonstrant v lyžařské přilbě.
Protivládní demonstranti s národní vlajkou na Náměstí nezávislosti v centru...
Muž ukazuje prázdnou nábojnici vystřelenou při tvrdých střetech povstalců s...
Muž nese další pneumatiky na barikády.

Poslední překážku k jejímu osvobození odstranili poslanci v sobotu, když hlasováním rozhodli, že příslušnou úpravu trestního zákona nemusí podepsat prezident.

Po rozhodnutí ukrajinských poslanců se za Tymošenkovou do Charkova vypravila její dcera Jevhenija a delegace členů Evropského parlamentu, která měla v Kyjevě pomáhat řešit vnitropolitickou krizi.

"Má matka je podle usnesení parlamentu, podle mezinárodních i ukrajinských zákonů svobodným člověkem," řekla novinářům Jevhenija Tymošenková.

Tymošenkovou poslal soud na sedm let do vězení v říjnu 2011 za údajné překročení pravomocí při podpisu smlouvy o dovozu ruského zemního plynu v roce 2009. Trest Tymošenková nastoupila v prosinci 2011 v charkovské Kačanivské věznici.

Představitelé EU vyzvali k zachování územní celistvosti Ukrajiny

Propuštění Tymošenkové uvítali evropští představitelé. "Vítáme propuštění Julije Tymošenkové," uvedl Fabius v prohlášení vydaném během jeho oficiální návštěvy Pekingu.

V noci na neděli také vyzvali k zachování územní celistvosti Ukrajiny. Vyjádřila se tak šéfka evropské diplomacie Catherine Ashtonová, německý ministr zahraničí Frank-Walter Steinmeier i šéf francouzské diplomacie Laurent Fabius.

Evropská unie očekává, že se všichni na Ukrajině budou chovat odpovědně s ohledem na potřebu hájit jednotu, suverenitu, nezávislost a územní celistvost země, uvedla v prohlášení Ashtonová. "Vyzývám všechny k dodržování vlády práva a ústavy," dodala. Politickou krizi je podle ní potřeba vyřešit trvalým způsobem, který musí zahrnovat ústavní reformu, vznik nové vlády a vytvoření podmínek pro demokratické volby.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue