Olomouc - Slavia 5:1, obrana hostů selhala, debakl vznikl v první půli

• 121
Že bude Slavia na jaře novým, lepším týmem? První utkání napovídá, že ji v lize čeká spíš další tuhý boj o záchranu. V 17. kole schytala v Olomouci debakl 1:5, především kvůli mizernému výkonu defenzivní řady prohrávala už po prvním poločase 0:4.

Třinácté Slavii hrozí v tomto kole pokles na předposlední místo, předstihnout ji může čtrnácté Brno i předposlední Ostrava. To by však bylo velkým překvapením, protože Zbrojovka hraje na Spartě a Baník hostí Plzeň.

Jisté ale je, že slávisté mají kvůli kolapsu v Olomouci momentálně nejhorší obranu i útok z celé ligy. A to nemohou v dalších zápasech počítat s pravým bekem Nitrianským, který dostal dvacet minut před koncem červenou kartu.

V dresu Olomouc zářili debutant Tomáš Zahradníček a útočná posila David Depetris. První jmenovaný si připsal dva góly a dvě asistence. Depetris, který se Sigmou poprvé trénoval v pátek, dal také dvě branky. Olomouc díky tomu ukončila šestizápasovou sérii bez výhry a poskočila na devátou příčku.

Slavia začala na Andrově stadionu aktivně, ale do vedení šli v osmé minutě domácí. Plšek na hranici pokutového území přistrčil míč Zahradníčkovi, který nepovedeným centrem překonal gólmana Rakovana. "Pro mě to byl pohádkový start, i když musím přiznat, že první branka byl pokus o centr a spadlo mi to tam," uznal Zahradníček.

Za čtyři minuty už vedla Olomouc o dvě branky. Pospíšil našel Depetrise, který se v šestnáctce obtočil okolo Škody a přesně zakončil. Slovenský útočník argentinského původu přitom Hanáky definitivně posílil až v pátek.

Hosté se snažili zareagovat na nepříznivý vývoj a prezentovali se šancemi Necida a Vošahlíka. V obou případech si však bez větších problémů poradil brankář Zlámal.

Povedenou půlhodinu Sigma podtrhla třetím gólem. Zahradníček sklepl hlavou míč Depetrisovi a ten i svou druhou velkou příležitost chladnokrevně proměnil. Slovenský reprezentant mohl před pauzou zkompletovat hattrick, ale jeho střelu z dálky zneškodnil Rakovan.

"Depetris trénoval od úterý, měl nácvik, ale moc nechtěl nastoupit, neměl dlouho přípravu s míčem. Až dnes jsme ho přesvědčili, že bude hrát tolik, kolik vydrží, a nakonec hrál skoro devadesát minut," přiblížil kouč Olomouce Zdeněk Psotka.

Domácí v nastavení prvního poločasu znovu rozebrali obranu Slavie a čtvrtý zásah přidal po další Zahradníčkově asistenci Pospíšil. "Poločasové vedení nás samozřejmě překvapilo, protože Slavia má velkou kvalitu, ale vyšly nám brejky, dali jsme ze sedmi střel čtyři góly," uvedl Psotka.

"V poločase jsme samozřejmě dostali od trenéra co proto, ale co můžeme taky čekat za stavu 0:4. Je to hrozná škoda, že jsme tady takhle propadli," mrzelo staronového kapitána Pražanů Karla Pitáka.

Slavia nerezignovala a osm minut po pauze snížila. Další ligový debutant Boudjemaa napřáhl z téměř třiceti metrů a ranou k tyči zaskočil Zlámala. Naději hostů na případný zvrat ale v 69. minutě zmenšil Nitrianský, jenž za šlapák na Javůrka musel po druhé žluté kartě ze hřiště.

"Sice jsme po půli brzy snížili, ale po červené kartě jsme neměli šanci," uznal trenér hostů Miroslav Koubek.

Tři minuty před koncem dokonal debakl Slavie svým druhým gólem Zahradníček, když hlavou zužitkoval Pospíšilův centr. "Sešívaní" v Olomouci prohráli pátý posledních šesti ligových duelů. "Chci blahopřát Sigmě k výkonu, my jsme to nezvládli. Hlavně u soupeřovy přechodové fáze. Obranná čtveřice jim nechávala strašně moc prostoru," konstatoval Koubek.