Závar před plzeňskou brankou v duelu na hřišti Baníku Ostrava

Závar před plzeňskou brankou v duelu na hřišti Baníku Ostrava | foto: Adolf Horsinka, MAFRA

Sparta i Plzeň vstup do jarní ligy zvládly, Slavia utrpěla debakl

• 22
Budíček! Skoro tříměsíční přestávka skončila, fotbalová liga je opět v plném proudu. V prvním jarním kole uspěly oba nejlepší týmy: obhájce titulu z Plzně vybojoval vítězství 2:1 v Ostravě, ale Sparta v dohrávce s Brnem odpověděla vysokou výhrou 4:0 nad Brnem a dál vede o pět bodů.

Dukla dále ve vzájemném utkání obrala Teplice výhrou 3:1 o třetí místo, které zaručuje předkolo Evropské ligy. Bohemians nezvládli záchranářský souboj v Příbrami a po prohře 0:1 zůstávají poslední. A posílená Slavia zejména kvůli chybám obrany selhala v Olomouci, kde utrpěla debakl 1:5.

Nejlepší střelci

10 gólů - Aidin Mahmutovič (Teplice)

9 - Zbyněk Pospěch (Dukla), Josef Hušbauer, David Lafata (oba Sparta), Franci Litsingi (Teplice), Martin Nešpor (Mladá Boleslav)

Za Plzeň střílí na jaře zatím jen Tecl

Trefil se ve čtvrtek v Evropské lize do sítě Šachtaru Doněck a další dva góly přidal v neděli v Ostravě. Pod vedením kouče Dušana Uhrina mladšího zatím v soutěžních utkáních střílí góly jen útočník Stanislav Tecl.

"Myslím, že jsme mohli rozhodnout daleko dřív, ale první půle byla z naší strany nervózní. Ve druhé půli jsme je k ničemu nepustili až na jednu šanci. Jasně jsme dominovali a mohli přidat i další branky, kdybychom líp vyřešili situace." hodnotil utkání Uhrin, jenž slaví v západočeském klubu první vítězství.

Naopak Baník nevyhrál už osmkrát v řadě a zůstává předposlední. Útěchou mu může být, že od desátého Znojma ho dělí pouhé tři body. A radost má jistě i z návratu střelce Václava Svěrkoše, jenž se po zranění vrátil na trávník po 15 měsících a okamžitě skóroval.

Zápas však poznamenala sporná situace z prvního poločasu. Plzeňskému brankáři Kozáčikovi za stavu 0:0 vypadl míč, který se snažil rychle zkrotit. Povedlo se mu to ještě před tím, než se balon dostal celým objemem za čáru? Podle sudích ano, následující fotografie ale dokazuje opak:

DŮKAZ? Z tohoto snímku se zdá, že míč byl skutečně celým objemem za brankovou čárou.

Plzeňští se přiblížili ke Spartě na rozdíl dvou bodů pouze na jeden den. Pražané potvrdili proti Brnu roli favorita, vyhráli čtrnáctý domácí zápas, zůstávají neporaženi a navíc se dál mohou chlubit nejlepší obranou i útokem z celé ligy.

Dvěma góly pomohl k pohodovému vítězství sparťanský kapitán David Lafata, jenž má na kontě už 131 ligových branek. Sparta tedy dál šturmuje za titulem, na který čeká od roku 2010. Zbývá třináct kol...

Dukla vzala Teplicím třetí místo

Hned na úvod jara došlo ke změně na třetím místě, které zaručuje evropské poháry: Dukla o něj doma obrala Teplice.

Zápas, který ukončil zimní přestávku, nabídl velmi zajímavou podívanou. Dukla i Teplice se hnaly do útoku, mnohem úspěšnější však byli domácí, kteří dali během prvního poločasu tři góly. Tepličtí trefovali jen tyče a až v závěru snížili na 1:3.

Dukla pošesté za sebou neprohrála a z toho pětkrát vyhrála, naopak Severočeši protáhli sérii bez vítězství na pět zápasů.

V souboji Liberce s Mladou Boleslaví se hrálo o to, kdo se k Dukle přiblíží. Gól náhradníka hostí Nešpora na 2:2 v poslední minutě však stanovil, že jeho tým zůstane pátý a Slovan šestý.

Zápas byl hotovým rodinným dramatem - za Liberec nejprve skórovala zimní posila Marek Jarolím, za Boleslav poté snížil jeho bratranec David. A na lavičce vše sledoval Markův strýc a Davidův otec Karel, pro nějž to byla obnovená premiéra v české lize.

Slavii posily nespasily, obrana nestíhala

Od Slavie se po zbabraném podzimu čekalo konečně povedené jaro, vždyť během pauzy tým z Edenu mohutně posiloval. V Olomouci nastoupil nový kapitán Piták, záložníci Vošahlík a Boudjemaa i útočník Necid.

Jenže také obrana v novém složení, která však naprosto propadla. Po prvním poločase slávisté prohrávali ostudně 0:4, nakonec padli 1:5 a momentálně mají nejhorší defenzivu (společně s Příbramí) i útok z celé ligy.

V dresu Sigmy se blýskli dvěma góly útočná posila Depetris i debutant Zahradníček.

Slavia tak zůstává bod od sestupového pásma. "Naši obránci si špatně přebírali hráče, chovali se velmi nedůsledně. Produktivita Olomouce byla zdrcující, do čeho kopli, to se jim podařilo. Musíme se oklepat, uvidíme, co to s mužstvem udělá. Musíme teď ukázat, jak jsme charakterově silní," říkal kouč Miroslav Koubek.

Bohemians zůstávají poslední

Klokanům nevyšel důležitý zápas proti dalšímu ohroženému celku - Příbramí. Výhra 1:0, kterou zařídil útočník Řezníček, posunula Středočechy tři body od sestupu.

Slovácko uspělo v jarní premiéře po dlouhých osmi letech. Díky gólu záložníka Petra už ze čtvrté minuty porazilo sedmý Jablonec 1:0 a bodově se na svého souseda v tabulce dotáhlo. Znojmo s Jihlavou pak nudily při bezbrankové remíze.