Škrtit se nesmí, chvaty jsou povoleny, představuje hráč podvodní ragby

  • 9
Kombinuje potápění, plavání, ragby, zápas a házenou. Je zakázáno škrcení, kopání a strhávání šnorchlů, ale hráči mohou využívat vyšší hmotnost a používat chvaty. Podvodní ragby, které je kandidátem na titul nejpodivnější sport, u nás hraje asi 200 lidí, říká kapitán týmu ČZU Praha Pavel Havránek.

Podvodní ragby vzniklo v Německu na začátku 60. let, mělo stejnou podobu jako dnes?
Mělo to k ní ještě daleko, vzniklo jako trénink v potápěčských klubech. Bazén byl rozdělený na dvě poloviny sítí, která končila jeden metr nad dnem bazénu. Útočící tým musel síť podplavat, dostat míč na půlku soupeře a položit ho do kruhu, který byl na hladině.

To asi nešlo hrát s klasickým míčem.
Jasně, ten pod vodou neudržíte, takže se to vyřešilo tak, že se naplnil slaným roztokem. Díky tomu nevyplave na hladinu, ale snáší se ke dnu rychlostí asi jeden metr za sekundu.
 
Je podvodní ragby hodně kontaktní sport?

To určitě, proto se jmenuje ragby. Ale je kontaktní jen vůči hráči, který drží míč. Jakmile je bez něj, je kontakt zakázaný.

Co tedy hrozí hráči s míčem?
Kdo má míč a nechá si soupeře připlavat k tělu, musí počítat s tím, že ho čeká poměrně tvrdá bitva, protože protivník se mu ho bude snažit všemi dovolenými způsoby sebrat. Využívá se hmotnost těla i různé chvaty. Nesmí se ale dávat pěstí, nesmí se sundávat maska, šnorchl nebo chytat za ploutve. Trestá se i kopání, nohou se může jen odtlačovat. Okamžitě jdete z bazénu i za držení kolem krku nebo jiný způsob škrcení.

Kterých faulů se hráči dopouštějí nejčastěji?
Podvodní ragby je čistý sport. Nad vodou je rozhodčí a pod vodou jsou další dva, kteří mají klasické potápěčské vybavení, takže ani není moc šance něco nedovoleného vyvádět. Občas se děje jen to, že hráč předá míč, ale bránící soupeř ho ještě pár sekund přidrží. Většinou to je ale proto, že jen nevidí, že protivník už míč nemá.

Jak se fauly trestají?
Drobné fauly rozehrávkou z hladiny, ostřejší zákroky vyloučením jako v hokeji, obvykle na dvě minuty. Při faulu v jasně gólové situaci se dává i penalta.

Jak se hraje penalta v podvodním ragby?
Je to souboj brankáře a útočníka, který má 45 sekund na to, aby skóroval. Většinou to vypadá tak, že se rozjede od půlky bazénu směrem ke koši a snaží se nabrat co nejvyšší rychlost, aby brankáře chytnul, odsunul a míč dostal do koše. Někdo to dělá i tak, že se během limitu plave nadechnout na hladinu, brankáře nechá na dně trochu vycukat a teprve potom do něj naplno najede.

Brankář blokuje koš tělem

Podvodní ragby

Podvodní ragby je týmový sport podobný ragby s prvky házené a zápasu hraný v bazénu. Pochází z Německa, kde počátkem 60. let vznikl při tréninku v potápěčských klubech. U nás se první turnaj uskutečnil v roce 1975, od té doby se hraje i pravidelná ligová soutěž. V roce 1978 vzal podvodní ragby pod ochranná křídla mezinárodní potápěčský svaz CMAS a v roce 1980 se pod jeho záštitou konalo i první mistrovství světa.

Hrají ho dvě družstva složená ze šesti hráčů ve hře a šesti na střídačce. Každý hráč je vybaven základní potápěčskou výstrojí (ploutve, maska a dýchací trubice - šnorchl), čepičkou a plavkami bílé, nebo modré barvy. Cílem hry je umístit míč (naplněný slaným roztokem, který klesá ke dnu) do branky soupeře. Branky jsou umístěny u stěn na dně bazénu, k němuž jsou připevněny v hloubce 3,5 až 5 metrů a mají tvar koše o horním průměru 40 cm.

Jak dlouho hráči vydrží pod vodou?
Není zas tak důležité, jak dlouho hráč vydrží pod vodou na jeden nádech, ale spíš to, aby byl schopný opakovaně se pod vodu zanořit a podávat tam výkon. Pod vodou tvrdě makáte nějakých deset dvacet sekund, vyplavete na hladinu a po nanejvýš pěti nádeších jdete znovu pod vodu. Člověk musí být dobrý plavec, musí trochu vědět, jak zápasit, musí mít dobré prostorové vnímání, je potřeba, aby viděl, co se pod vodou děje a dokázal na to reagovat. Tohle je sport s míčem v 3D prostoru, což si předem nikde nevyzkoušíte, takže jestli se někdo pro podvodní ragby hodí, zjistíme až v okamžiku, kdy skočí pod vodu.

Hráči přicházejí z různých sportovních disciplín. Kdo je v podvodním ragby lepší, plavec, potápěč, ragbista, zápasník?
Nejvíc je mezi námi plavců a potápěčů, ale máme v týmu i jednoho klasického ragbistu, který si to chtěl zkusit pod vodou. Překvapivé je, že podvodní ragby hraje i hodně basketbalistů. Asi je láká ten koš.

Jaké máte vybavení?
Stačí plavky, šnorchl, ploutve a maska. Pro ochranu uší používáme stejné čepičky jako například hráči vodního póla.

Na co máte pod vodou šnorchl?
Hráči se během hry nevynoří úplně. I během nádechu na hladině se musí sledovat, co se děje pod vámi, proto máme šnorchl.

Kolik je v týmu hráčů?
Celý tým se skládá z 12 hráčů, dvou šestek. Jedna parta je ve vodě, druhá na střídačce na břehu. Hrající šestka se pak dělí na dva útočníky, dva obránce a dva brankáře. Aby to ale nebylo jednoduché, pod vodou aktivně hrají jen tři, další tři jsou u hladiny, kde dýchají. A takhle se střídají po třech až pěti nádeších. Tohle se opakuje znovu třikrát až pětkrát, pak se šestka mění.

Jaký post je nejzodpovědnější?
Asi brankář, který musí mít neustále zalehnutý koš, což vypadá tak, že na něm vlastně leží horní polovinou zad a nohama kope směrem ke dnu. Stane se tak z něj něco jako poklička, kterou se snaží útočící hráč s míčem nějakým způsobem z koše odsunout, aby mohl skórovat. Jsou v tom i prvky zápasu. Jednou z nejspolehlivějších metod je ta, kdy se útočník opře rukou o dno, ramenem brankáře z koše sundá a zavěsí.

Nejlepší jsou České Budějovice, ve světě Norsko

Kolik hráčů hraje podvodní ragby v Česku?
Registrovaných jsou nás přibližně dvě stovky.

A v kolika týmech?
Hraje se v Praze v Suchdole, v Berouně, Pardubicích, Ústí nad Labem, Brně a v Českých Budějovicích. Jsme limitovaní použitelným bazénem, který musí být tři a půl až pět metrů hluboký a minimálně osm metrů široký a dvanáct metrů dlouhý.

Pavel Havránek

K podvodnímu ragby se dostal přes přátele, kteří si v pražském potápěčském klubu při ČZU Praha dělali licence na potápění. Součástí každé lekce bylo podvodní ragby. Je kapitánem týmu ČZU Praha, mezinárodním rozhodčím podvodního ragby a asistentem trenéra ženské reprezentace.

Který z týmů je nejlepší?
Dlouhodobě je to mužstvo z Českých Budějovic, kde mají i největší hráčskou základnu, která jim dovoluje postavit až tři kompletní celky.

Hraje se podvodní ragby taky jinde ve světě?
Asi v patnácti zemích na světě, většinou však evropských. Z mimoevropských zemí je podvodní ragby nejvíc populární v Kolumbii. V posledních letech začala expanze tohoto menšího sportu do Kanady, USA, Austrálie, Jihoafrické republiky a také do asijských zemí, jako je například Indonésie.

Který národní tým je nejlepší?
Asi dvě dekády vládli podvodnímu ragby Švédové, dnes se situace malinko změnila. Na posledním mistrovství světa v kategorii mužů i žen suverénně zvítězili Norové.

A naše reprezentace?
Určitě patříme do horní poloviny světového žebříčku. Před čtyřmi lety jsme na mistrovství Evropy dokonce získali první bronzovou medaili, což byla obrovská vzpruha pro celé podvodní ragby u nás.

Co podvodní ragby a diváci? Ti si souboje pod hladinou moc užít nemohou.
Zábava se odehrává pod vodou, takže podvodní ragby divácky moc atraktivní opravdu není. Aby to bylo naopak, potřebovali bychom mít bazén alespoň s jednou prosklenou stěnou. Jenže takový není ani u nás, ani jinde v Evropě. Na větších turnajích se to řeší podvodními kamerami, které dění pod vodou přenášejí na velkoplošné obrazovky nebo plátna vedle bazénu. U nás to tak funguje jen při zápasech v Brně.

Hráčům divácká kulisa nechybí?
Samozřejmě je příjemné vynořit se při střídání a vnímat, že na tribuně je 500 lidí, kteří fandí. Ale během hry jste v jiném světě a neřešíte, co je nad hladinou. Všechno se odehrává tam dole.

Kdy bude podvodní ragby na olympijských hrách?
Bylo by to krásné, ale myslím, že ty příští asi nestihneme. (smích)