V neděli se ve Frenštátě pod Radhoštěm uskutečnila bohoslužba za oběti loňské...

V neděli se ve Frenštátě pod Radhoštěm uskutečnila bohoslužba za oběti loňské tragédie. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Rok od frenštátské tragédie. Dům zmizel, bolest však přetrvává

  • 4
Před rokem, 17. února 2013, prožívali obyvatelé frenštátského domu číslo 39 nejtěžší chvíle svého života. Při výbuchu plynu zemřelo šest lidí včetně strůjce neštěstí Antonína Blažka. Další utrpěli zranění. Jak žijí dnes? Ač vzpomínky stále bolí, snaží se jít dál. Všichni mají také jasno: už nikdy nechtějí žít v bytovce.

Záclony v oknech, nová fasáda. Dnes už prakticky nic nepřipomíná hrůzu, která se přesně před rokem odehrála v jednom ze tří vchodů bytového domu v ulici 6. května ve Frenštátě pod Radhoštěm. Zůstaly dva sousední, dnes opravené vchody s čísly 40 a 41. Devětatřicítka, již zdemoloval výbuch, šla nedlouho po neštěstí k zemi.

Frenštátská tragédie

neděle 17. února 2013
Před čtvrtou hodinou ranní Antonín Blažek, který bydlí v přízemí bytového domu č. 39 v ulici 6. května, zamkne vchody, v zámcích zalomí klíče a pustí hlavní uzávěr plynu. Po nějakém čase ho překvapí soused z přízemí, kterého probudil zvuk a pach unikajícího plynu. Blažek proto rychle vyvolává mohutnou explozi. Levá polovina domu se hroutí, propukl požár.

18. únor
Hrůzné tušení se potvrzuje. Hasiči a policisté v troskách domu nacházejí všechna těla pohřešovaných. Bilance je strašná: šest mrtvých, z toho tři děti, mrtev je i viník. Několik lidí je vážně popálených.

27. únor
Všudypřítomný pláč. Ve smuteční síni na frenštátském hřbitově se lidé loučí s Adélkou a Radimkem, dětmi z bytu nad strůjcem neštěstí. O dva dny později se koná pohřeb tří žen z druhého poschodí.

20. březen
Zastupitelé schvalují první příspěvky přeživším z humanitární sbírky. Lidé z celé země posílají neuvěřitelných 21 913 202 korun.

24. říjen
Policie ukončuje vyšetřování. Potvrdila Blažkovu vinu a popsala, jak čin provedl. Případ odložila - pachatel zemřel.

V místech, kde stála, roste několik čerstvě zasazených okrasných stromů. A zatím to nevypadá, že by zde měl vzniknout třeba i památník obětí neštěstí, při němž zemřely také tři děti.

Ostatně někteří z přeživších obyvatel zničeného domu už dřív sami dali najevo, že o pomník nestojí a preferují jednoduché pietní místo třeba jen s trávníkem a několika stromy.

Bydlet v paneláku? Už nikdy

Podle informací MF DNES všichni z nich chtějí pro příště bydlet v rodinném domě. Na stavbu využijí také příspěvek z veřejné sbírky, do níž lidé poslali zhruba dvaadvacet milionů korun. Sbírka byla určena výhradně pro lidi z domu číslo devětatřicet, kteří utrpěli při výbuchu zranění nebo přišli o blízké.

"Sbírka končí 17. února. V tento den se uzavře bankovní účet, jenž k ní byl přidělen," říká místostarosta Frenštátu pod Radhoštěm Pavel Mička s tím, že nyní zbývá rozdělit už jen asi dvě stě tisíc.

"Termín pro vypořádání peněz se bude odvíjet od práce radničního odboru financí, který účet uzavírá," vysvětluje Pavel Mička s tím, že finanční zůstatek město rozdělí podle pravidel schválených zastupiteli.

Město pomohlo i lidem ze sousedních domů

Ti také nedávno rozhodli, že peníze ze sbírky nepřidělí manželce strůjce neštěstí Antonína Blažka. Žádal je o to ženin advokát. Pomůže město Ruth Blažkové třeba s nalezením bytu? "Paní Blažková si zažádala o zařazení do databáze uchazečů o byt. Budeme k ní přistupovat jako ke kterémukoli jinému žadateli," říká místostarosta.

Obrázek naprosté zkázy.
Kráter po vybuchlém domu byl zavezen zeminou a na místě byly zasazeny stromy.

Blok domů na ulici 6. května ve Frenštátě dva dny po výbuchu a v současnosti.

Obyvatelé vchodů číslo 40 a 41, jež sousedily s vybuchlým domem, už jsou dnes zpátky ve svých bytech. Oba vchody bylo třeba poměrně důkladně rekonstruovat a obyvatelé museli v době oprav bydlet jinde. "V současné době už jsou opravy u konce, letos nás čeká už jen rekonstrukce střechy. Tu jsme loni museli kvůli nepříznivému vývoji počasí odložit," říká předseda výboru společenství vlastníků bytových jednotek ve vchodech číslo 40 a 41 Petr Albrecht.

Jak zdůrazňuje, obyvatelé z "jeho" dvou vchodů žádný příspěvek z veřejné sbírky nedostali, jak se mylně domnívají mnozí z Frenštátských. Získali příspěvek od města v celkové výši 600 tisíc korun. Ze sumy dostali lidé z bytů ve vchodu číslo 40 osmdesát tisíc, a lidé z jednačtyřicítky třicet tisíc. Za peníze byli rádi, s ohledem na vysoké částky vynaložené do oprav to ale byla pro ně jen symbolická pomoc.

Podívejte se, jak exploze zničila panelák:

18. února 2013