Lidé se při výročí smrti Kim Čong-ila klaněli portrétům vůdců KLDR. (Pchjongjang, 17. prosince 2013) | foto: AP

Severokorejský režim patří před soud, OSN ho přirovnala k nacistům

  • 323
V Severní Koreji se odehrávají hrůzné zločiny proti lidskosti a svět by měl proti režimu, který je páchá, bezprostředně zakročit. Ve své zprávě to v pondělí uvedla vyšetřovací komise OSN pro Severní Koreu. Komunistický režim nařčení odmítá, zprávu označil za nástroj politického spiknutí.

Zločiny, které se podle svědectví odehrávají v Severní Koreji, jsou "nápadně podobné" zločinům z doby nacismu. Prohlásil to jeden z vyšetřovatelů zvláštní komise OSN na pondělní tiskové konferenci. Uvedl také, že mezinárodní společenství v dopise severokorejskému vedení oznámilo své další kroky, které směřují k žalobě před mezinárodním soudem či zvláštním tribunálem.

Před spravedlnost by podle komise přitom měli být postaveni všichni ti, kdo se těchto zločinů dopouštějí, severokorejského vůdce Kim Čong-una nevyjímaje.

Nezávislou komisi ustanovil Výbor pro lidská práva OSN loni v březnu na žádost Evropské unie, Spojených států a Japonska. V jejím čele usedla trojice právních expertů z Austrálie, Indonésie a Srbska. Je to zatím nejserióznější mezinárodní snaha prověřit tvrzení o systematickém závažném porušování lidských práv v KLDR.

Velkou část důkazního materiálu, z něhož experti vycházeli, tvořily výpovědi víc než stovky obětí a svědků, kterým se z nejizolovanějšího režimu světa podařilo uprchnout.

Komise ve zprávě o 372 stranách píše například o svědectvích, že obyvatelé KLDR musí čelit zotročování, mučení, sexuálnímu násilí, politickému útlaku a dalším zločinům, shrnuje BBC. Hladovějící obyvatelstvo podle vyšetřovatelů musí snášet nucené přesuny či perzekuce na základě náboženství, politického přesvědčení, rasy a pohlaví.

Zpráva si všímá rovněž rozsáhlých politických represí, včetně poprav a internací v táborech nucených prací s odhadovanými 80 až 120 tisíci politickými vězni, stejně jako systému klasifikace rodin podle jejich loajality k režimu.

K nejotřesnějším důkazům, před něž byli vyšetřovatelé postaveni, patří například svědectví ženy, která byla donucena utopit své vlastní novorozeně, nebo výpovědi o mučení celé rodiny kvůli sledování zahraničního seriálu

Pchjongjang se vůči obviněním, která vzneslo mezinárodní společenství, distancoval. Namítal, že šetření se zakládalo na nepravdivých materiálech podstrčených nepřátelskými silami. Výsledná zpráva komise podle severokorejského režimu vznikla jako "nástroj k politickému spiknutí, jehož cílem je sabotáž socialistického systému."

Podívejte se, jak na poměry v KLDR vzpomínají uprchlíci z tamních lágrů:

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue