Expremiér Petr Nečas odpovídá novinářům po výslechu na policii v Praze v kauze jeho nynější manželky Jany Nečasové (dříve Nagyové). (14. listopadu 2013) | foto: Dan Materna, MAFRA

Kvůli obvinění Nečase půjdou zřejmě Tluchoř a spol. znovu na policii

  • 54
Řízení v případě expremiéra Petra Nečase, obviněného od úterka z uplácení, se patrně protáhne. Olomoucké státní zastupitelství totiž chystá opětovné vyslechnutí obviněných i některých svědků. Nečasův advokát Josef Lžičař uvedl, že změnou procesního postavení jeho klienta ztratily původní důkazy v souvislosti s Nečasem hodnotu.

Na možné protažení upozornilo sobotní Právo, které napsalo, že expremiér Petr Nečas bude na zopakování všech dosud provedených důkazů trvat - tedy i včetně provedení výslechů podezřelých a svědků (viz server Novinky.cz).

Náměstek Komár

"Každopádně se budou opakovat výslechy všech obviněných a některých svědků."

"Důkazy provedené před zahájením trestního stíhání a vztahující se k Petru Nečasovi se nedají teď, když pan Nečas není svědek, ale obviněný, použít v řízení. Nemají důkazní hodnotu, ve vztahu k němu jsou vlastně cárem papíru. Lze předpokládat, že budou muset být opakovány, bylo by to logické," řekl iDNES.cz Nečasův advokát Josef Lžičař.

Olomoucké státní zastupitelství už dalo najevo, že s opakováním zčásti počítá. "Státní zástupce bude opakovat to, co považuje za nutné, v tomto případě to určitě nebude všechno, co je ve spise. Každopádně se budou opakovat výslechy všech obviněných a některých svědků, nikoli však každého dosud slyšeného," citovalo Právo Pavla Komára, náměstka olomouckého státního zastupitelství.

Obvinění v aféře

V případu bylo obviněno celkem sedm lidí:

  • exředitelka kabinetu premiéra Jana Nagyová (nyní Nečasová) z podplácení a organizování zneužití pravomoci úřední osoby;
  • poslanci Ivan Fuksa, Petr Tluchoř a Marek Šnajdr z úplatkářství v souvislosti se složením poslaneckého mandátu (později vyňati z působnosti orgánů činných v trestním řízení)
  • bývalý ředitel Vojenského zpravodajství Ondrej Páleník a jeho nástupce Milan Kovanda ze zneužití pravomocí veřejné osoby a exnáměstek ministerstev dopravy a zemědělství Roman Boček.

Všichni obvinění jsou vyšetřováni na svobodě.

Bez zopakování výslechů, míní Lžičař, by se u soudu nebylo oč opírat. Advokát nicméně připustil, že ač by jemu přišel zmíněné opakování logické, "nedivil by se ničemu".

Opakování podle všeho protáhne vyšetřování celého případu kolem Jany Nagyové (dnes Nečasové) a poslaneckých trafik. Na policii by podle Práva měli znovu vypovídat například tři bývalí obvinění exposlanci ODS Petr Tluchoř, Ivan Fuksa a Marek Šnajdr.

Ty podle obvinění měl Nečas uplácet nabídkou postů ve státní správě výměnou za to, že mu přestanou dělat potíže v Poslanecké sněmovně. Expremiér nicméně obvinění odmítá a soudí, že v něm není nic nového, co by mělo vést k jeho trestnímu stíhání. Podal proti němu stížnost. Prohlásil, že se mu policie mstí (podrobnosti čtěte zde).

Olomoucké státní zastupitelství nicméně uvádí, že obvinění Nečase má ukázat, čím se má poslanec řídit a zda má mandát vykonávat v zájmu všeho lidu, nebo je přípustné, aby se nechal ovlivnit slibem osobních výhod (více o přístupu Ivo Ištvana čtěte zde).

Celý případ je košatý a má několik úžeji či volněji propojených rovin, respektive se dotýká vzájemně propojených úředníků a lobbistů. Tento týden policie zadržela a obvinila podnikatele Iva Rittiga. I on je na svobodě, nesmí ale vycestovat z České republiky (více o Rittigovi čtěte zde).


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video