Gorily nepotřebují lego, stejně si vyhrají i s plastovými přepravkami

  • 9
Je zajímavé, jak mnohostranně dokážou gorily v pražské zoo využít obyčejné plastové bedýnky, aniž to měly kde odkoukat.

Jak zaznamenaly kamery a mají možnost pozorovat i chovatelé, gorily využívají poskytnuté přepravky jako schůdky, podnožky, kterými si s chutí podkládají nohy při odpočinku, na přenášení materiálu či jako polštář pod hlavu.

A od dospělých goril to samozřejmě odkoukávají i mláďata. "I roční Nuru už za sebou občas nějakou tu bedýnku tahá," popisuje kurátor primátů Vít Lukáš. S tím, že obě mláďata lze často pozorovat, jak přepravku využívají jako hračku, do které se dá i vlézt (což už dělala i Moja, první gorilí mládě narozené v Praze, viz fotogalerie). 

Samice zase přepravky používají jako pokrývku hlavy - respektive je otázka, jestli spíš hlavu nepoužívají k přenesení přepravky po expozici, aby mohly i s přepravkou chodit pohodlně po čtyřech. "Možné je obojí. Například orangutani, ti nosí stále něco na hlavě, třeba krabice, které mají k dispozici, ať už v expozici, nebo venku. Ale ti si i ve svém přirozeném prostředí dělají z nejrůznějšího materiálu nad hlavu stříšky proti dešti, zejména velké listy," vysvětluje kurátor.

A naprosto fascinující je, s jakou bravurou gorily sbírají do přepravek materiál. Na videu je to štěpka, kterou do bedýnky pečlivě a trpělivě nabírá Bikira, jindy v ní přenášejí dřevitku, ze které si budují hnízda na spaní.

Protože potřebují změnu, nemají gorily přepravky k dispozici úplně každý den. A jejich velikost ani množství nejsou zvolené náhodně. "Především dospělá zvířata jsou schopná bedýnky štosovat a mohla by se dostat například k ohradníkům či kamerám, což by pro ně mohlo být i nebezpečné. Proto jich nemají moc a nejsou ani velké," dodává Lukáš.