Nadšenci otevřeli v Praze putovní saunu. Vstup je zdarma a zájem velký

  • 6
V Praze - Suchdole vyrostla komunitní venkovní sauna. Za projektem stojí místní občanské sdružení Žijeme tady, které se snaží zlepšit veřejný prostor za pomoci místních obyvatel. Sauna je přístupná komukoliv. Vstup je zdarma.

Projekt komunitní sauny vznikl na popud místních obyvatel. V Suchdole působí sdružení Žijeme tady zhruba rok. "Začínali jsme s projektem nálepek Chci, aby tady..., kam lidé psali svá přání a podněty na změnu prostředí, ve kterém žijí. Mezi náš největší projekt patří Kola na růžovo - systém sdílení kol. Ten ale přes zimu neprobíhá, a tak jsme vymysleli aktivitu na chladné počasí," vysvětluje Martin Petřík, zakladatel a předseda Žijeme tady.

V tu dobu se na sdružení obrátili manželé, jejichž firma Cambium Projects se věnuje projektování dřevostaveb. Měli k dispozici univerzální dřevěnou buňku, která byla již předpřipravená pro dostavbu finské sauny. Nabídka přišla v ideální dobu, Martin Petřík získal na projekt grant a mohlo se začít se stavbou putovní sauny.

Sauna se vstupem zdarma

Sauna je postavená z předem připravených dřevěných panelů, které se sesadí, zateplí a následně obloží. Záleží na finančních možnostech. Suchdolské sdružení zvolilo levnější variantu dřevěných palubek. Stavba trvala dva dny. 

Prostor sauny je vhodný pro skupinku maximálně čtyř osob, pro pohodlí se  doporučují pouze osoby tři. Sauna je připojená na elektrická kamna, tudíž obsluha je velmi jednoduchá a intuitivní. K ovládání slouží časovač a stupnice pro regulaci výkonu. Pro ochlazování slouží zahradní sprcha.

"Pro projekt putovní, komunitní sauny jsme vybrali tři lokality v Suchdole. Jsou to dvě kavárny v různých částech a městská knihovna. Personál se tak stará o kontakt s obyvateli a obstarává základní chod sauny. Obyvatel na druhou stranu pozná místní podniky," říká Petřík.

Sauna je poměrně jednoduše demontovatelná a vždy po měsíci se přesouvá. Přesun probíhá jako komunitní dílna, tzn. že sdružení osloví místní obyvatele a uživatele sauny, aby pomohli s přesunem. "Nyní máme za sebou první měsíc provozu, který spadal pod kavárnu Kravál na větvi. Následující měsíc (15. 2. - 15. 3.) bude sauna stát u kavárny Studio Café a posledním stanovištěm je městská knihovna (15. 3. - 11. 4.)," doplňuje předseda sdružení.

V Praze - Suchdole vyrostla komunitní venkovní sauna. Za projektem stojí místní občanské sdružení Žijeme tady.

Pro ochlazování slouží zahradní sprcha.

Sauna je přístupná komukoliv. Vstup je zdarma. Zájemce se musí předem zapsat do formuláře, který je umístěn vždy v dané kavárně/ knihovně. Poté stačí, aby dorazil na stanovený čas, za vratnou zálohu obdrží klíč a může se saunovat. Doba saunování je čistě na každém. Otvírací doba se řídí vždy otvírací dobou příslušného podniku/knihovny.

"Hygiena je v sauně zajištěna standardně, jak je zvykem v dřevěných finských saunách. Vše jsme konzultovali s firmou Dyntar, která nám zdarma zapůjčila vybavení sauny: kamna, lavice, vnitřní dveře apod. a má s finskými saunami bohaté zkušenosti," uklidňuje Petřík.

Projekt veřejné sauny je časově omezený na tři měsíce. Sdružení o dalším umístění jedná. "Rozhodně nechceme, aby sauna zůstala nevyužitá," přiznává Petřík. "Sauna pomáhá navazovat sousedské vztahy, vytváří a utužuje komunitu v v městské části Praha - Suchdol. Vytvořili jsme příjemné místo, které navíc podporuje zdravý životní styl."

Sauna na lodi v centru Prahy měla loni úspěch. Organizátoři se proto rozhodli zprovoznit ji i letos.

Sauna je i v centru Prahy. S výhledem na Hradčany

Sauna na lodi v centru Prahy měla loni úspěch. Organizátoři se proto rozhodli zprovoznit ji i letos. Otevřená je od listopadu a nabízí tentokrát větší komfort, například sprchy. Zájemci se však stejně jako před rokem budou moci po odchodu z horka zchladit i ve Vltavě. Kapacita je dvacet osob, rezervaci lze udělat on-line.

Lázně na lodi jsou projektem z dílny studia H3T architekti.

Lázně na lodi jsou projektem z dílny studia H3T architekti, které funguje od roku 2009 v režii Vítka Šimka a Štěpána Řehoře. "Pořádně se prohřívat, kochat se zimní Prahou, a když je teplo k nevydržení, skočit do ledové řeky, to je prostě zážitek," pochvaluje si architekt Vít Šimek.

Zatímco loni se návštěvníci mohli po sauně ochladit výhradně skokem do řeky či kádě, letos mohou zvolit i sprchu s pitnou vodou.

"Loni jsme zjistili, že hodně lidí neskousne vlézt do Vltavy. Panuje tu představa, že je řeka špinavá, ale je to jen strašák," říká dvaatřicetiletý Šimek. O lázních na lodi v centru Prahy čtěte ZDE.