Dráhy chtějí za railjety zaplatit penězi za nádraží. Převod ale není jistý

  • 29
České dráhy počítají s tím, že získají během čtyř let přes šest miliard korun za to, že převedou na státní Správu železniční dopravní cesty (SŽDC) svá nádraží. Generální ředitel drah Dalibor Zelený dokonce tvrdí, že celá transakce je už připravena a souhlasí s ní i nová vláda. Ministerstvo dopravy i financí se ale zatím k plánu staví rezervovaně.

Dráhy přitom peníze potřebují: příjmy za nádraží mají zaplatit například celou letošní splátku railjetů ve výši dvou miliard korun a pomoci splatit další dluhy firmy. "Je to předjednané a počítám s tím, že od 1. července k převodu dojde," řekl Zelený.

Podle něj je už smlouva se SŽDC připravena. Dráhy se zbaví celkem 1541 nemovitostí, především staničních budov v účetní hodnotě 2,94 miliardy korun. Dostanou za ně ale podstatně více: podle dokončovaného znaleckého posudku počítají s tržní cenou kolem 6,5 až 7 miliard korun. To současně zvýší drahám účetně i zisk. Součástí převodu zatím nejsou nejlukrativnější nádraží - tedy především hlavní nádraží v Praze. Dráhy mají připravenou ale i verzi pro financování nákupu railjetů, kdy jim stát peníze nepošle.

Peníze na převod nejsou

Plán drah a SŽDC počítá s tím, že cenu za nádraží bude SŽDC splácet čtyři roky, každý rok zhruba po miliardě a půl. "V současné době není rozhodnuto, zda převod bude realizován úplatně či bezúplatně," řekl mluvčí SŽDC Marek Illiaš.

"Je možné, že došlo k dohodě mezi ČD a SŽDC, které pozemky a budovy se mají mezi těmito subjekty převést. V žádném případě však nemůžeme potvrdit informaci, že je převod schválen ministerstvem dopravy. Financování případného převodu majetku není v současné době vyřešeno a bude předmětem dalších jednání," upřesnil mluvčí ministerstva dopravy Tomáš Neřold.

SŽDC ale takové peníze v rozpočtu nemá. Není však jasné, kde by se měly peníze vzít. "S touto transakcí se v rozpočtu nepočítá," řekla Veronika Lukášová z tiskového odboru ministerstva financí.

Stát už dříve s převodem předběžně souhlasil, důvodem je snaha o oddělení železniční infrastruktury a dopravců. Návrh ale prošel jen poradou ekonomických ministrů Nečasovy vlády.

Dráhy si stěžují, že provoz nádraží je ztrátový a znevýhodňuje to v boji se soukromými dopravci. Už dříve takto SŽDC koupila jiné pozemky a budovy od drah. Dráhy nádraží dostaly zdarma při dělení české železnice, do řady z nich ale současně ze svých prostředků postupně investovaly. Plán se už dříve nelíbil soukromým dopravcům, kteří v tom vidí nepovolenou podporu.