Ištvan je škůdce demokracie a kriminalizuje politiku, hájí ODS Nečase

  • 748
Nejde o korupci, o expremiéra Petra Nečase či o ODS, ale o demokratickou politiku jako takovou, zastal se předseda občanských demokratů Petr Fiala expremiéra, který byl obviněn kvůli údajnému uplácení bývalých poslanců ODS. "Je to pokus o kriminalizaci politického jednání," řekl Fiala.

"Dosazování do různých funkcí je součástí demokratické politiky, ať se nám to líbí, nebo ne," prohlásil Fiala. Nelze podle něj dělat experimenty na lidech a obvinit expremiéra jen proto, abychom nalezli odpověď na zásadní otázky celospolečenského významu, jak uvedlo olomoucké vrchní státní zastupitelství.

Exministr spravedlnosti Pavel Blažek byl ještě tvrdší. Označil olomouckého žalobce Iva Ištvana za "škůdce demokracie" a nová ministryně spravedlnosti Helena Válková by se podle něj měla zabývat personální situací na Vrchním státním zastupitelství v Olomouci.

To, z čeho je obviněn Nečas, tedy nabídka a obsazování funkcí, je podle předsedy ODS Fialy podstatou demokratické politiky. "Dostáváme se do situace, kdy začínají být kriminalizována politická rozhodnutí," řekl předseda občanských demokratů. "Dostáváme se na hranici toho, abychom mohli politická rozhodnutí činit," doplnil Fiala.

Nečas je obviněn v souvislosti s vyjednáváním s bývalými poslanci ODS Petrem Tluchořem, Markem Šnajdrem a Ivanem Fuksou, kteří měli výhrady k návrhům Nečasovy vlády ohledně daní. Nakonec se domluvili, trojice poslanců záměrům vlády nepřekážela a vzdali se mandátu. Ištvan je pak začal stíhat kvůli tomu, že přistoupili na korupční nabídku vzdát se funkce výměnou za jiné pozice, které jim Nečas slíbil. Stíhání bývalých poslanců však muselo být zastaveno, podle Nejvyššího soudu kryla jejich počínání poslanecká imunita.

Obvinění Nečase má odpovědět na otázku "celospolečenského významu", uvedlo Vrchní státní zastupitelství v Olomouci. Konkrétně na to, zda se má poslanec při rozhodování řídit zájmy všeho lidu, nebo zda je přípustné, aby byl ovlivněn slibem osobních výhod.

"Mají se poslanci, ve smyslu svého ústavního slibu, při schvalování zákonů řídit svým nejlepším vědomím a svědomím a mandát vykonávat v zájmu všeho lidu? Nebo je přípustné, aby jejich rozhodování mohlo být ovlivňováno slibem nebo poskytnutím osobních výhod?" ptají se žalobci. Nečasův advokát Josef Lžičař proti obvinění podá stížnost. Bývalý premiér ho označil za skandální a absurdní (více o podstatě obvinění Nečase zde).

Podle poslance ODS Marka Bendy by dříve nebylo možné, aby se kauzou zabývalo olomoucké zastupitelství, když věcně náleží do Prahy. Další vyšetřování na Moravě umožnila vyhláška, kterou vládě předložila ministryně spravedlnosti úřednického kabinetu Marie Benešová. ODS bude proto chtít, aby současná ministryně spravedlnosti za hnutí ANO Helena Válkovou vyhlášku zrušila. Pokud tak neučiní, podají občanští demokraté ústavní stížnost na její zrušení. Válkovou kvůli tomu budou také ve Sněmovně interpelovat.

Polčák: Imunita de facto není, podám návrh na její zrušení

Poslanec Stanislav Polčák z klubu TOP 09 a Starostů řekl, že olomoucké státní zastupitelství volí poměrně divné postupy, takže ho ani tak nepřekvapuje, že byl Nečas obviněn až nyní.

"Imunita de facto není, tento parlament ji už hájit nebude, takže já na konci února zcela jistě podám návrh na její zrušení," uvedl Polčák. "Předpokládám, že lidé, kteří přivedli imunitu k jejímu faktickému zrušení, tento návrh podpoří. Bude tam pouze ustanovení, které znemožní dát bez dalšího poslance do vazby. Protože to by mohlo měnit poměry ve Sněmovně," řekl poslanec Polčák.

Chráněny by podle jeho návrhu byly jen projevy pronesené ve Sněmovně a jejích orgánech, ve všech ostatních případech má možnost obvinění poslance zůstat zcela na policii.

Ministryně spravedlnosti Helena Válková, která je ve vládě za hnutí ANO, se nedomnívá, že se kvůli Nečasově obvinění budou politici bát dělat politiku nebo vést koaliční jednání. Hranice mezi politickým vyjednáváním a možnou korupcí je podle ní sice jemná, ale zkušený politik ji nepřekročí.

"Jestli má ovšem svoje zkušenosti z minulosti, kdy byly tyhle laťky velmi nízko, tak pochopitelně může mít problém a může se bát, ale to je dobře, že se bojí, protože pak se nedostane do situace, v jaké stojíme dnes," řekla Válková. "Jen ať zvažují každé slovo a každou větu, kterou pronesou, jestli tím neslibují něco, co už překročí hranici trestního zákona," uvedla ministryně spravedlnosti.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video