Sanitka 2 si anticenu nezaslouží, zlobí se Kepka. A není sám

  • 33
Anticena Zlatý citrón, kterou při udílení Trilobitů přiřkla porota Filmového a televizního svazu seriálu Sanitka 2, vyvolala protesty. Kolegů se zastal Ondřej Kepka, od anticeny se distancuje i předsedkyně svazu Olga Sommerová.

"Byl jsem v zahraničí, výsledky letošního Trilobita jsem se dověděl až nyní a jsem zmatený," vysvětluje herec a režisér Ondřej Kepka svou dodatečnou reakci. Porotě Trilobita poslal dopis, v němž líčí, proč ho verdikt "rozpálil do běla".

"Viděl jsem loni ve všech televizích různé patvary, sám pro sebe jsem si poznamenal asi deset děl, jimž se by anticena dala udělit, ale proč zrovna Sanitce 2?"

Podle Kepky má trofej patřit "skutečně arogantním, odfláknutým a profesně nezvládnutým projektům". Uznává, že i Sanitku 2 lze odborně kritizovat, ale zdaleka ne na úrovní "jakéhosi citrónu".

Udělení Zlatého citrónu odmítá rovněž dokumentaristka Olga Sommerová, jež stojí v čele Filmového a televizního svazu, v porotě však nezasedala. "Vadilo mi to hned, jak jsem se o Citrónu dozvěděla," přiznává s vysvětlením, že anticena se má dávat politikům nebo "kultůršíbrům", kteří brání tvorbě.

Dopis Ondřeje Kepky porotě Trilobitů

Vážená poroto,

protože jsem byl v zahraničí, teprve v těchto dnech jsem se dozvěděl výsledky letošního Trilobita.

Považoval jsem vždycky berounské setkání za velmi prestižní setkání skutečně odborné veřejnosti a ceny Trilobit byly v mých očích velmi prestižní.

Když jsem se dozvěděl, že byla letos udělena tzv. Zvláštní cena Zlatý citrón seriálu Sanitka, byl jsem zmatený. Nebyl jsem v Berouně, takže jsem nechápal souvislosti, a tak jsem si několikráte znovu a znovu předčítal statut této ceny. Název jednoznačně vypadal jako "anticena", ale v souvislosti se Sanitkou jsem to nechápal. Až telefonát tajemnici FITESu mně vše vysvětlil a já jsem se, zcela upřímně, rozpálil "do běla" a rozčílil jsem se jako už dlouho ne.

Nepatřím mezi fandy seriálů, nezakládám "Klub Sanitky", ale seriál jsem sledoval, viděl jsem všechny díly. Z profesních a kolegiálních důvodů. Vždycky po nocích, z nahrávek. Dokonce jsem si některé pasáže pouštěl se svými studenty a rozebírali jsme je.

Vážím si práce každé poroty a sám dobře vím, jak je to nevděčné a těžké "hodnotit". Vážím si mnoha členů berounské poroty - o to více tento verdikt nechápu. Viděl jsem loni na obrazovkách všech televizí různé "patvary", jen pro zajímavost jsem si jich sám pro sebe poznamenal asi kolem deseti, kterým by se tato cena dala udělit, ale proč zrovna Sanitka? Vždyť tato cena by se, pokud vůbec, měla udělit skutečně arogantním, odfláknutým a profesně nezvládnutým projektům. Ať hledám, jak hledám, nic z toho na Sanitce nevidím.

Seriál Sanitka nebyl žádný "úpadek", jak píšete v odůvodnění ceny, ale podle mne velmi profesionálně natočený seriál, po řemeslné stránce jeden z nejlepších, co Česká televize v posledních letech vyrobila.

Nebudu zde argumentovat sledovaností, ani skvěle natočenými akčními scénami, i když ani to není zanedbatelné, chápu, to nemusí každého přesvědčit.

Viděl jsem ale velmi pokornou a pečlivou režii Filipa Renče, detailní režijní stavbu situací, které vedly diváka příběhem, mozaikovitý scénář Ivana Hubače, který neustále překvapoval diváka novými a novými situacemi, nebyl popisný, neplýtval časem, dokonalé šerosvity a atmosféry kameramana Petra Hojdy jsem už dlouho v seriálové tvorbě neviděl, jedinečné "pohrávání si" s filmovým časem střihače Jana Mattlacha, a hudbu Daniela Bartáka pokorně vycházející z předešlé série a zároveň obohacující seriál o moderní hudební kabát.

A tak stále přemýšlím, kteří "ostatní" tvůrci, jak píšete v odůvodnění ceny, se podíleli na úpadkové tvorbě? Snad herci? Nezvládli snad svoji práci Dagmar Havlová, Jaromír Hanzlík či Pavel Zedníček? Cožpak si porota nevšimla například velmi sugestivní scény, kdy se doktor Bláha (Michal Dlouhý) doslova "složí" ve chvíli, kdy zjistí, že může být infikován smrtelnou nemocí, nebo zlom doktora Mádra (Petr Kostka), který objeví nevěru své snachy, stejně jako krásně jemně zvládnuté "ovíněné" scény doktorky Foldýnové (Dagmar Havlová). Takové herecké lahůdky seriálová tvorba už dlouho nenabídla. Ale seriál přinesl i řadu hereckých překvapení, po letech se ve velké roli objevil na obrazovce výborný Tomáš Juřička a mohl bych psát dál.

Jistě, našel bych i kritiku - seriál nabídl řadu věcí k odborné debatě, ale ani zdaleka ne na úrovní jakéhosi "citrónu".

Vážená poroto, napsal jsem tento dopis proto, že se musím tvůrců seriálu zastat. Na výrobě Sanitky jsem se nepodílel, ani nikdo z rodiny, ale sledoval jsem často i s obdivem profesionální nasazení tvůrců a pečlivost, tedy vlastnosti, které nejsou dnes u filmařů vůbec samozřejmé.

Renč, Hojda, Mattlach jsou ryzí filmaři, kteří se snažili přenést řadu filmových prvků do seriálové tvorby a místo, abychom jim zatleskali, nebo jen uznale pokývali hlavou, udělíme jim "citrón".

Ani bych se nedivil, kdyby se tvůrci Sanitky vrátili ke svým filmovým projektům a na televizi by zanevřeli. Škoda pro diváky.

Ondřej Kepka

Režisér seriálu Filip Renč má též dopis od Šárky Endrlové, starostky Berouna, kde se Trilobiti udílejí. V něm se mu jménem města za "pachuť" omlouvá, přiznává, že Sanitku 2 pravidelně sledovala, a dokládá, že sama se na rozhodnutí poroty nepodílí, pouze "připodepisuje" z funkce hostitelky. Endrlová, jejíž dopis redakce zná, je nyní mimo republiku.

Porota složená z tvůrců a kritiků udělila anticenu Sanitce 2 "jako symbolu profesního úpadku nezanedbatelné části původní dramatické produkce televize veřejné služby." Někteří porotci redakci potvrdili, že tři ze sedmi členů pro anticenu nehlasovali. S tím však nesouhlasí předseda poroty Vladimír Just: "Hlasování bylo nakonec jednotné, spor se vedl pouze o to, zda zahrnout jen Sanitku, či i další dramatickou tvorbu. Proto vznikla kompromisní formulace."