Kryštof Vlček z Opavy marně zkouší zastavit Tre Simmonse z Nymburka. | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Ve finále poháru basketbalistů nastoupí Nymburk proti Prostějovu

• 1
Ve finále Českého poháru basketbalistů se nymburští obhájci trofeje utkají s ligovými vicemistry z Prostějova. Favorizovaní Středočeši zvítězili v semifinále nad Opavou 95:53, Prostějov vyřadil Pardubice rovněž po vysoké výhře 86:64. Finálový zápas je na programu v sobotu od 18:00 v Jindřichově Hradci.

Utkání Prostějova s Pardubicemi, jimž v ligové tabulce patří druhá a třetí příčka, bylo od začátku nečekaně jednoznačnou záležitostí, moravský celek vedl už v poločase o 29 bodů. Jaromír Bohačík a Vojtěch Bratčenkov si ve vítězném mužstvu připsali po 17 bodech.

"Byli jsme aktivní v útoku a ono nám to vycházelo, to byl důvod úspěchu v kombinaci s dobrou obranou. Tím jsme dostávali Pardubice pod velký tlak, kterému nedokázaly čelit. Byla to určitě naše nejlepší hra v této sezoně," řekl trenér Prostějova Zbyněk Choleva.

Naopak Opava držela v úvodu s Nymburkem krok, po první čtvrtině prohrávala jen 16:22. Pak už se ale favorit rozjel k obvyklému suverénnímu výkonu, v posledních čtyřech minutách Opavě nepovolil ani koš a rozdíl skóre nakonec navýšil až na 42 bodů.

Nymburk získal pohár už devětkrát, loni ho vybojoval posedmé za sebou. Tehdy ve finále porazil Pardubice 87:83, Prostějov skončil před rokem čtvrtý.

Finálový turnaj Českého poháru basketbalistů

Semifinále:
Jindřichův Hradec: Prostějov - Pardubice 86:64 (24:12, 54:25, 74:44)
Nejvíce bodů:
J. Bohačík a Bratčenkov po 17, Švrdlík 12, Kratochvíl 11 - Nelson a M. Peterka po 15, Faifr a Sanders po 7. Rozhodčí: Vyklický, Hruša, Kučera. Fauly: 14:17. Trestné hody: 18/15 - 6/4. Trojky: 3:8.

České Budějovice:  Nymburk - Opava 95:53 (22:16, 49:35, 73:47)
Simmons 19, P. Houška 17, R. Rančík 10 - Vlček a Gniadek po 12, Dokoupil a Kvapil po 6. Rozhodčí: Dolinek, Hošek, Vondráček. Fauly: 17:24. Trestné hody: 27/22 - 17/12. Trojky: 7:5.