Na internetu se objevila citlivá nahrávka diplomatů EU a USA o Ukrajině

  • 273
Na portálu YouTube se objevily dva záznamy citlivé interní komunikace vysokých amerických a unijních diplomatů k situaci na Ukrajině, z nichž vyplývá, že vzájemný postoj USA a Evropské unie není jednotný. Za zveřejněním by mohla být ruská či ukrajinská rozvědka.

Podle serveru euobserver.com se zdá, že záznamy, které jsou zřejmě pravé, mají za cíl rozklížit spolupráci Bruselu a Washingtonu.

Na první nahrávce z konce ledna probírá náměstkyně ministra zahraničí USA Victorie Nulandová s americkým velvyslancem na Ukrajině Geoffreym Pyattem možnosti, kdo by se mohl stát novým ukrajinským premiérem v přechodné vládě. Nulandová také zmínila, že chce, aby do Kyjeva přijel vysoký diplomat OSN, který by podpořil americkou představu nového kabinetu.

"Bylo by skvělé to dát dohromady a mít k tomu pomoc OSN a také, však víte, vyběhnout s EU," řekla Nulandová.

"Přesně. Myslím, že musíme něco udělat, abychom to utvrdili, protože si můžete být jistá, že až to nabere spád, Rusové se to budou snažit v pozadí torpédovat," dodal Pyatt.

Američani vykládají, že jsme slabí, stěžuje si zástupkyně EU

Na druhé, tentokrát unijní nahrávce, hovoří náměstkyně unijní ministryně zahraničí Helga Schmidová s unijním ambasadorem na Ukrajině Janem Tombinským. Záznam podle všeho pochází z 31. ledna, kdy úřad šéfky unijní diplomacie Catherine Ashtonové zveřejnil prohlášení o mučeném ukrajinském protivládním aktivistovi Dmytru Bulatovi.

"Američani chodí a vykládají, že jsme příliš slabí, zatímco oni jsou se sankcemi přísnější. Mluvila jsem s Cathy (Ashtonovou) o tom, o čem jsme se spolu bavili, a ona si myslí to samé. Musíme to udělat (zavést sankce), ale musíme to připravit velmi chytře. Měl byste ale vědět, že nás dost štve, že Američani tady chodí a zostuzují nás, což nám řeklo několik novinářů. Možná byste si mohl promluvit s americkým velvyslancem?" řekla Schmidová.

Unijní diplomatka dodala, že Brusel právě vydal "velmi silné" prohlášení k Bulatovi a že se vydává směrem k sankcím. "Nechceme tomu dělat příliš hlasitou reklamu, protože si myslíme, že tohle je účinnější způsob. Rozčiluje mě, když média informují o tom, že EU není na straně svobody." "Nezávodíme o to, kdo je drsnější. Máme jiné nástroje," odpověděl Tombinski.

"Nechci, aby se Cathy dostala do kouta - to může politicky uškodit. Takhle to nefunguje a Cathy si o tom promluví s (americkým ministrem zahraničí Johnem) Kerrym," dodala Schmidová.

Americké ministerstvo zahraničí odmítlo nahrávky komentovat a zatím se nevyjádřil ani úřad Ashtonové. Unijní diplomatický zdroj, na který se EUobserver odvolává, nicméně označil unijní záznam za autentický a o americkém prohlásil, že se zdá být pravým.

Zmíněný unijní diplomat také řekl, že Nulandová bez servítek vyjádřila "všeobecný postoj Američanů, a to nejen k Ukrajině, které přestává diplomacie EU bavit a kteří si myslí, že nedokážeme efektivně jednat ani v našem sousedství".

Únik citlivých rozhovorů také zřejmě přiměje Rusko k dalším tvrzením, že Brusel a Washington manipulují s ukrajinskými záležitostmi. Proti zahraničním zásahům do vnitrostátní krize na Ukrajině se ve čtvrtek na společném setkání ohradili ruský prezident Vladimir Putin se svým čínským protějškem Si Ťin-pchingem.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue