Obnova socha stála skoro 2 miliony korun.

Obnova socha stála skoro 2 miliony korun. | foto: Radovan Kodera

Sochu Masaryka rozřezali, teď se obnovená vrátí do Mostu. Už má místo

  • 3
Už letos skončí obnova sochy prvního československého prezidenta Tomáše G. Masaryka, který kdysi stávala v Mostu. Jenže v roce 1978 ji nechali rozbít kladivy a rozřezat. I z původních úlomků skulpturu znovu sestavují bratranci Šindelářovi z Plzně, socha se tak brzy vrátí do Mostu.

Magistrát už má připravené místo, kde bronzový prezident bude stát. Socha se objeví na 1. náměstí před Městským divadlem v Mostě.

Sochu rozřezali na výrobu jiné

Poválečná bronzová skulptura T. G. Masaryka od Josefa Fojtíka byla zničena kvůli tomu, aby materiál posloužil k výrobě sochy Osvobození. Po rozřezání se ale ukázalo, že materiálu je málo. Úlomky někdo ukryl a objevené byly v roce 1989 ve skladu věznice v Bělušicích na Mostecku.

"O umístění sochy se rozhodlo na poradě u pana primátora, ale bylo to na základě ankety a konzultací s odborníky. Ve starém Mostě stávala socha také na náměstí," sdělila mluvčí magistrátu Alena Sedláčková.

Termín pro odhalení sochy zatím není určený. Nabízí se například 28. říjen, jako den vzniku samostatné republiky. Rozhodne se ale v závislosti na termínu dokončení sochy, k němuž dojde během roku.

Obnova stojí skoro dva miliony

Obnova skulptura, již ze stovek starých úlomků sestavují plzeňští sochaři Jaroslav a Ondřej Šindelářovi, bude stát 1,876 milionu korun. Částkou 869 tisíc korun na ni přispěli ve dva roky trvající sbírce mostečtí občané i podnikatelé.

"Všem, kteří na obnovu sochy přispěli, velmi děkujeme. Každého daru si vážíme, bez ohledu na to, zda přišel od velké společnosti, nebo od občanů," říká vedoucí odboru školství mosteckého magistrátu Petra Trojanová. Zbytek částky přidá město ze svého rozpočtu.

Bratranci Šindelářovi sochu vyrábějí ve svém plzeňském ateliéru, museli ale volit složitý postup. Původní socha, jejímž autorem byl ve 30. letech akademických sochař Josef Fojtík, byla v roce 1978 rozřezána a rozbita kladivy.

Nejvíc poničena byla hlava bronzové skulptury. Sochaři dostali jen stovky úlomků, z nichž skládají novou sochu. Bronzových zlomků, k nimž dělali sádrové kopie, ale bylo málo.

Socha vzniká už potřetí

Šindelářovi museli chybějící části postavy sami ze sádry vyrobit. Poté sádrovou sochu sestavili, takže vznikl zcela nový model. Teprve ten byl základem zcela nové bronzové skulptury, která ale bude kopií původního díla. Sochaři se tak po skládání trojrozměrné skládačky změnili v modeláře.

Původní socha byla odhalena v Mostě 28. října 1935, nyní vzniká už potřetí. Skulpturu totiž už po třech letech z podstavce sundali nacisté, roztavili a bronz použili pro svůj zbrojní průmysl. Po roce 1945 se socha do tehdejšího Mostu vrátila díky Fojtíkovi, který měl schovanou původní formu a nechal odlít kopii. Ta byla ale v roce 1955 sejmuta komunisty a po letech byla rozřezána.

23. září 2013