Policie u palestnského elvyslanectví na počátku ledna. | foto: Petr Topič, MAFRA

Palestinské zbraně v Praze byly staré. V Česku nezabíjely, ukázaly testy

  • 44
Policie zveřejnila dílčí výsledky zkoumání v souvislosti s výbuchem v objektu budoucí palestinské ambasády. Balistické testy tak například vyloučily, že by zbraně nalezené na ambasádě byly v Česku použity ke zločinu. Potvrdilo se také, že pocházejí ze 70. a 80. let minulého století.

"Balistická zkoumání zajištěných zbraní vyloučila shodu se stopami, tedy se zbraněmi, nábojnicemi a střelami zajištěnými u dosud neobjasněných trestných činů v České republice," uvedla mluvčí pražské policie Andrea Zoulová.

Další zkoumání pak ukázala, že zbraně a fragmenty výbušnin pocházejí ze sedmdesátých a osmdesátých let minulého století.

Policie více nezveřejnila, ještě nezná závěry všech expertiz. "Odborné znalecké posudky z oborů genetika, daktyloskopie a výsledky pyrotechnických zkoumání kriminalisté očekávají v příštích týdnech," řekla mluvčí Zoulová.

Kriminalisté zveřejnili dílčí výsledky více než měsíc od výbuchu, pře kterém zemřel palestinský velvyslanec Džamál Muhammad Džamál. Zahynul 1. ledna při otevírání trezoru ve své rezidenci. Později policie informovala, že na ambasádě našla dvanáct kusů zbraní a další výbušninu (více o nálezu zbraní zde).

Nová vila palestinské ambasády v pražském Suchdole dostala ve čtvrtek kolaudační razítko. Diplomaté a zaměstnanci se tak mohou nastěhovat, oznámil mluvčí ambasády Nabíl Fahil. Obyvatelé Suchdola po výbuchu začali proti přítomnosti mise protestovat, obávají se o svou bezpečnost.

Ve čtvrtek navečer bude o situaci jednat místní zastupitelstvo. Jednání se zúčastní zástupci policie, ministerstva zahraničí a palestinské ambasády (více čtěte zde).

Podívejte se, jak to u ambasády vypadalo po výbuchu:

1. ledna 2014