Záběr z filmu Grandhotel Budapešť

Záběr z filmu Grandhotel Budapešť | foto: CinemArt

Berlinale začíná ve jménu žen, o Zlatého medvěda bojují hned čtyři

  • 1
Berlínský filmový festival odstartuje snímek Wese Andersona Grandhotel Budapešť, který do našich kin vstoupí v březnu. České filmy opět nesoutěží.

První pohled na program úvodního z nejvýše ceněných mezinárodních festivalů nasvědčuje, že organizátoři v čele s ředitelem Dieterem Kosslickem vytáhli do boje s Cannes. Už tím, že se o Zlatého medvěda z Berlinale, které začíná ve čtvrtek, budou ucházet čtyři ženy, zatímco květnovému konkurentovi se často vyčítá misogynie. Navíc jen hlavní soutěží podíl režisérek nekončí: v sekcích Panorama a Forum tvoří ženy zhruba třetinu. 

Vládne němčina

Zvláštností je také neobvyklý počet filmů z asijského a latinskoamerického kontinentu v hlavní soutěži, což je v multietnickém a multikulturním Berlíně velká výhoda. Přičtěme navíc, že díky dokončené  rekonstrukci kina Zoo-Palast, které leží v místech, kde mělo Berlinale sídlo do roku 1999, se bude festival nadále odehrávat i na západ od nového centra u Postupimského náměstí, přičemž bude dál fungovat i kino Friedrichstadtpalast ve východní části Berlína, dosud sloužící jen jako náhrada. Není divu, že se očekává opět zvýšení přílivu diváků, na jejichž nedostatek si Berlinale vskutku nemůže stěžovat, a to ani po lehkém zvýšení cen akreditací a vstupného.

Skutečnost, že se do hlavní soutěže zase nedostal žádný český film, nemusí tentokrát tolik mrzet:  není v ní totiž ani jiný film z někdejších socialistických kinematografií, třebaže loni tu vyhrálo Rumunsko. Zdá se, že se urodilo spíše v německy mluvících zemích: z dvaceti děl soutěže představují tituly vyrobené v Německu či Rakousku rovnou čtvrtinu. V některých se však vedle němčiny vyskytují i jiné jazyky. V hraném debutu íránsko-rakouské režisérky Sudabeh Mortezai Macondo se mluví i čečensky, ve druhém filmu Rakušanky Feo Aladag Mezi světy, natáčeném v Afghánistánu v německé produkci, jsou uváděny rovněž dva domorodé jazyky. 

Peruánka Claudia Llosa, nositelka Zlatého medvěda z roku 2009 za Mléko strachu, přiveze svou novinku Aloft, v níž se mluví pro změnu anglicky, protože postavy vytvořili vesměs američtí herci - ale zastupuje i Španělsko a Peru.

Španělštinu bez jiných jazykových příměsí uslyší diváci ve filmu další ženy v soutěži: Celina Murga z Argentiny na sebe upozornila předchozími díly natolik, že asistovala Martinu Scorsesemu při natáčení Prokletého ostrova, a její Třetí břeh řeky je očekáván s velkým zájmem.

Tvůrci soutěžních filmů ovšem vesměs mnoho neříkají běžnému divákovi. Ten se chytí spíš povědomějších jmen, kterých je v hlavním programu jen pár. Patří k nim režisér Wes Anderson, jehož Grandhotel Budapešť Berlinale zahajuje a do českých kin přijde v březnu. Ještě dříve k nám dorazí film v režii George Clooneyho Památkáři, uváděný v Berlíně mimo soutěž, a doufejme, že i film francouzského  klasika Alaina Resnaise Milovat, pít a zpívat si najde cestu k peněženkám distributorů a srdcím diváků.

Davy na Nymfomanku

Mimořádné davy se na festivalu očekávají v neděli, kdy se ctitelé režiséra Larse von Triera budou  snažit proniknout na nezkrácenou, téměř tříhodinovou verzi první části jeho Nymfomanky, uváděnou mimo soutěž. Nepochybně méně zájemců si najde slovensko-česko-chorvatský film Sametoví teroristé, uvedený ve světové premiéře loni v Karlových Varech  a vybraný pro  berlínské Forum.

V jiné sekci Berlinale se promítne česko-belgický dětský snímek Sputnik a na filmovém trhu se obchodníkům předvede sedm našich děl: Líbánky, Klauni, Bella Mia, Vejška, Pojedeme k moři, Revival a koprodukční Velmi neklidné léto.

22. října 2013