V ostravské zoo vládne velké napětí, slůně se ještě nenapilo mléka

  • 9
Radost z narození donošeného a zdravého slůněte v ostravské zoo střídá napětí. Slonice Vishesh se sice o svého druhorozeného potomka stará dobře, ošetřovatelé se přesto bojí, že mládě slona indického zemře hlady. Dosud se totiž nenapilo mateřského mléka.

"Bohužel situace začíná být vážná," netají obavy mluvčí ostravské zoologické zahrady Šárka Kalousková.

Narozená slůňata

11. března 2011
Samice Vishesh z ostravské zoo porodila samečka, první slůně narozené v české republice. Od počátku ale nebyl jeho vývoj příznivý a i přes veškerou péči ošetřovatelů po dvou měsících uhynul.

12. dubna 2011
Opět v Ostravě se narodilo slůně, tentokrát samička. Na rozdíl od samečka brzy pila mléko a rychle přibírala na váze. V anketě zoo zvítězilo jméno Rashmi, indicky paprsek. Rashmi se stala jedním ze symbolů ostravské zoo.

11. února 2013
Poprvé v osmdesátileté historii ZOO pRaha se narodilo slůně. Samička dostala jméno Sita. Mládě je dovádivé a bezvadně zapadlo do pražského chovu slonů.

4. února 2014
Dotřetice v Ostravě se radují ze slůněte. Pohlaví ještě není jisté. Začátky má přetěžké, už přes třicet hodin se nenapilo mateřského mléka.  

U slůňat není nic neobvyklého, když se poprvé napijí mateřského mléka třeba až za dvacet hodin od narození, optimálně by měla najít struky a naučit se sát do čtyřiadvaceti hodin. Od narození ostravského mláděte ale uplynulo už více než třicet hodin. Slůně sice hledá chobotem mateřské struky, ale dosud se k nim nepřisálo.

Nemočí, nekálí. Nemá co...

"Matka s mládětem jsou pod neustálým dohledem. I v noci mají ve sloninci službu dva lidé, takže by jim neuniklo, kdyby se mládě napilo. Kromě toho jsou trvale monitorováni kamerovým systémem se záznamem, s možností zpětné kontroly a přezkoumání problematických či nejasných okamžiků. Případně bychom to poznali podle toho, že nakrmené mládě začne vyměšovat. A to se zatím nestalo. Nemočí ani nekálí, protože nemá co," vysvětluje Kalousková.

Ošetřovatelé slonů zatím netuší, v čem je problém. Slůně je totiž dost velké na to, aby na struky dosáhlo, a matka se o ně stará vzorně.

"První společná noc proběhla v naprostém klidu. Mládě sice spalo vstoje, protože si ještě neumí lehnout, ale na tom není nic zvláštního. I Rashmi trvalo déle, než pochopila, k čemu má klouby. Poprvé si lehla, až padla na zem únavou," vysvětluje mluvčí zoo.

Ani vábení k mléčné náhražce se ošetřovatelům zatím nedaří

Zaměstnanci zoo se po konzultaci s kolegy z jiných zahrad, které chovají slony a mají zkušenosti s mláďaty, rozhodli nakrmit mládě umělou náhražkou mateřského mléka. Jenže ani to se jim zatím nedaří, ačkoli mládě lákají k lahvi už od dopoledních hodin.

"Slonice Vishesh je bezkontaktní, to znamená, že k ní ošetřovatelé nemohou přistupovat jinak než přes bezpečnostní lana. A nechtějí od ní slůně násilím oddělovat. To by mohlo narušit další vývoj mateřské péče. Snaží se proto přilákat matku i se slůnětem k hrazení a mládě nakrmit z lahve," popisuje stávající situaci Kalousková.

"Doufáme, že to zvládne. A čím dříve, tím lépe," dodává.

V ostravské zoo se v roce 2011 narodila dvě slůňata. Sameček právě od slonice Vishesh byl neduživý a po dvou měsících od březnového porodu uhynul. Ze samičky, později pojmenované Rashmi, je nyní už velká slečna a stala jedním ze symbolů zoo.