Fotografie, kterou chtějí kamarádi a známí poslat Lukáši Nečesanému do vazební věznice. | foto: Facebook

Blízcí mladíka odsouzeného za přizabití kadeřnice bojují za jeho očištění

  • 30
Hořice v Podkrkonoší rozdělil nedávný rozsudek nad Lukášem Nečesaným, který dostal za pokus o vraždu kadeřnice 16 let vězení. Jeho vlivná rodina vyhlásila válku policii, na dálku ho podporují i kamarádi.

V neděli v podvečer se v hořické sportovní hale sešla asi stovka lidí, aby vyjádřila podporu dosud nepravomocně odsouzenému Lukáši Nečesanému. Jeho kamarádi, známí a rodiče se svolali prostřednictvím Facebooku, účast původně přislíbilo kolem 250 lidí.

"Chtěli jsme udělat společnou fotku, kterou Lukášovi pošleme do vazby, aby viděl, že za ním stojíme. Až za ním pojedou rodiče na návštěvu, tak mu fotku předají," vysvětlil organizátor akce Libor Hruš, kamarád a bývalý spolužák Nečesaného, jehož rodiče sice žijí v Liberci, on ale bydlel u prarodičů v Hořicích, kde studoval obchodní akademii.

Argumenty obžaloby versus obhajoby

Obžaloba staví na výpovědích svědků, samotné kadeřnice a hlavně na pachových stopách, které podle kriminalistů obžalovaný zanechal po celém kadeřnictví. Byly na kabelce poškozené, na kovových držadlech zásuvek a na vypínačích. Nečesaný ale u soudu tvrdil, že do kadeřnictví vůbec nevstoupil, protože mu kadeřnice mezi dveřmi řekla, že zavírá. Důkazy jsou podle něj zfalšované.

Obhajobu jeho advokáti staví na tom, že na jeho oblečení se nenašly stopy krve, přestože krev byla po útoku všude kolem. V salonu nezanechal svoji DNA a ani trasologická stopa ho neztotožnila. Nečesaný by podle nich nerozhlašoval, že v kadeřnictví těsně před činem byl, kdyby ho sám spáchal.

Poukazují i na to, že výslech na jednotce intenzivní péče, při kterém poškozená určila na fotografii pachatele, byl ze strany policie nestandardní.

Kriminalisté zase tvrdí, že z facebookové komunikace Nečesaného vyplývá, že své kamarádce psal ještě tentýž večer, že v kadeřnictví okradli známou, přestože v té době ještě nebyly žádné informace o loupežném jednání pachatele zveřejněny.

V lednu ho Krajský soud v Hradci Králové poslal na 16 let za mříže za to, že loni v únoru brutálně zaútočil na místní kadeřnici. Zmizela jí desetitisícová tržba a rány polenem do hlavy přežila jen náhodou, když jí v tratolišti krve našel její syn.

Tým obhájců v čele s Vlastimilem Rampulou se proti rozsudku na místě odvolal a už tehdy vzplály u soudu vášnivé emoce. Soudce musel ze soudní síně vykázat dva kamarády obžalovaného, když rušili jednání. Rodina i známí pak odmítli přijmout verdikt a vykřikovali směrem k soudci a státní zástupkyni: Styďte se! a Chcípni!

Rodina vytáhla do boje s policií

Podobně napadají na facebookových stránkách založených na podporu jednadvacetiletého studenta i kriminalistu, který podle nich manipuloval s důkazy. Vznikl dokonce web s informacemi o případu včetně znaleckých posudků či videí.

"Královéhradečtí kriminalisté, kteří pracují na problematice násilných trestných činů, jsou profesionálové, kteří se s emocemi zúčastněných osob setkávají víceméně pravidelně," komentuje rozhořčené reakce mluvčí krajské policie Ivana Ježková.

Rodina odsouzeného se snaží dokázat, že je mladík obětí justičního omylu. Jeho otec Luděk Nečesaný, ředitel liberecké nemocnice, hodlá zpochybnit samotné vyšetřování případu. Původně oznámil, že kvůli tomu odejde z čela krajské nemocnice, ale nakonec ve své funkci zůstane nejméně do doby, než rozhodne odvolací soud. Za nemocnici mezitím nebude navenek vystupovat (více čtěte zde).

Luděk Nečesaný, ředitel liberecké krajské nemocnice.

"Máme již připravené konkrétní trestní oznámení na dotyčného policistu, čekáme ještě na další analýzy, připravujeme odůvodnění na vrchní soud a myslím, že šance na propuštění Lukáše je téměř stoprocentní," věří Nečesaný starší.

"Trestní oznámení je spojené s obviněním při prováděné rekognici a s velmi nestandardními a nezdokumentovatelnými účastmi dotyčného policisty na místě činu při zajišťování důkazů a s jeho účelovým a manipulativním vedením případu," vysvětluje Luděk Nečesaný.

Vedení královéhradecké policie trvá na tom, že vyšetřovatelé nepochybili: "Důrazně trváme na tom, že celé vyšetřování a postup kriminalistů byly i v tomto případě vedeny od samého počátku zcela standardně jako u každého jiného závažného trestného činu, a to v souladu s trestním řádem a dalšími platnými zákony."

Luděk Nečesaný si spolu s týmem najatých právníků myslí pravý opak. A dodává, že z jeho strany nejde o pomstu, ale že chce především dostat svého syna z vazební věznice: "Primárně řešíme to, aby se nevinný kluk dostal z vězení ven. Až potom s klidnou hlavou vyřešíme tyto věci, je nám jedno, jestli dotyčný policista bude potrestám za půl roku nebo za rok."

Hořice případ rozdělil

"Myslíme na tebe, jseš velkej bojovník a milujeme tě," vzkázala například Markéta Šoltysová na facebookový profil Lukáše Nečesaného, který vznik až letos po vyhlášení rozsudku. Ne všichni Hořičtí jsou ale přesvědčeni o jeho nevině. Druhá polovina ani ne devítitisícového městečka se přiklání spíše k lednovému rozsudku.

"Nikomu nepřeju nespravedlivé odsouzení, ale nevidím důvod, proč by si policie a soud měly zasednout právě na Nečesaného. Když tvrdí, že mají nezvratné důkazy, tak je snad mají. V Hořicích moc dobrou pověst nemá, spíše naopak, což samozřejmě není při stanovení viny či neviny podstatné. Ale o jeho zkratovitém jednání tady ví kdekdo," řekl jeden z místních, který si nepřál zveřejnit své jméno.

4. listopadu 2013