Bohuslav Sobotka během středečního jmenování vlády (29. ledna) | foto: Dan Materna, MAFRA

Sobotka nevyužije třicet dnů, o vládě se rozhodne 18. února

  • 53
Nová vláda Bohuslava Sobotky požádá Poslaneckou sněmovnu o důvěru 18. února. Nevyužije tak ani celou třicetidenní lhůtu, kterou ukládá vládě ústava. Datum hlasování o koaličním kabinetu ČSSD, ANO a KDU-ČSL schválili poslanci při hlasování o programu schůze Sněmovny.

Koaliční kabinet, který prezident Miloš Zeman jmenoval 29. ledna, se opírá o 111 poslanců ČSSD, hnutí ANO a KDU-ČSL. Při hlasování o důvěře by tedy neměl mít problém důvěru většiny Sněmovny získat. Nová vláda se ujala moci 95 dnů po podzimních předčasných volbách. Žádná jiná vláda dříve tak dlouho na jmenování nečekala.

Premiér Bohuslav Sobotka na začátku únorové schůze Sněmovny, na níž poslanci rozhodnou o důvěře vládě, představil poslancům jednoho po druhém všechny členy svého kabinetu. Ve vládě má osm křesel ČSSD, šest míst zaujali ministři za hnutí ANO Andreje Babiše a tři pozice ve vládě mají lidovci.

"Dovolte, dámy a pánové, abych jménem poslaneckého klubu TOP 09 popřál vládě hodně úspěchů, hodně dělného času a také hodně štěstí, které budeme jistě všichni potřebovat," reagoval na představení nové vlády první místopředseda TOP 09, exministr financí Miroslav Kalousek.

Ještě před schůzí Sněmovny šéf lidovců a nový vicepremiér Pavel Bělobrádek varoval sociální demokraty a ANO, aby nepodporovali návrh komunistů na zrušení lustračního zákona. Takové jednání by KDU-ČSL považovala za porušení koaliční smlouvy. Šéf poslanců ANO Jaroslav Faltýnek řekl, že žádný z poslanců jeho klubu se k návrhu komunistů nepřipojí (více zde).

Vláda vznikla na základě koaliční smlouvy, kterou lídři stran podepsali 6. ledna:

19. března 2013


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video