Klíčovou postavu severočeské ČSSD zavraždil dosud neznámý střelec loni 18. listopadu, k vraždě došlo před garáží Houskova domu v Chomutově.

Klíčovou postavu severočeské ČSSD zavraždil dosud neznámý střelec loni 18. listopadu, k vraždě došlo před garáží Houskova domu v Chomutově. | foto: Martin Adamec, MAFRA

Vraždě bosse ČSSD Housky předcházel spor, našel se paralyzér

  • 88
MF DNES se podařilo zjistit, co byla ona krabička s červeným světýlkem, kterou kriminalisté našli po vraždě zákulisního hráče ČSSD Romana Housky na místě činu. Šlo o paralyzér, zjištění MF DNES potvrdila policie a žalobci. To potvrzuje verzi, že vraždě předcházel spor.

Tělo Housky našel podnikatel Vlastimil Rindoš, který na místo činu dorazil 18. listopadu kolem šesté hodiny večer. Měl mít s Houskou schůzku. Přestože před garáží uviděl tělo přikryté plachtou, zůstal ve voze. Lekl se svítící krabičky.

Vyšetřovací verze

Hlavní stopa je dotační. Kriminalisté jsou přesvědčeni, že Houska měl značný vliv na rozdělování evropských dotací a mohl z nich inkasovat provize. "Mohlo dojít k tomu, že si peníze mohl nechat, i když dotace nakonec nebyla vyplacena, a někdo chtěl své peníze zpět," uvedl jeden z kriminalistů, kteří na případu pracují.

Podle druhé verze naopak Houska někomu půjčil peníze a dlužník mu je nechtěl vrátit. Další verze míří na byznys s hazardem, který údajně chtěl Houska v Chomutově ovládnout.

Přestože v případu zůstává řada nejasností, krajský státní zástupce Jan Jakovec mluví optimisticky. "Vyšetřování není beznadějné. Naše indicie jsou přesnější," řekl.

"Bál jsem se, že jde o výbušninu," přiznával novinářům. "Nástražný systém to nebyl," později vyvrátil obavy vyšetřovatel kauzy Martin Charvát.

Funkci krabičky ale policie doposud tajila. Až nyní získala MF DNES informaci, že to byl paralyzér. Červená kontrolka signalizuje, že přístroj je odjištěný a připravený k výboji.

"Ano, skutečně šlo o paralyzér," potvrdil MF DNES krajský státní zástupce Jan Jakovec. Komu paralyzér patřil, policie zjišťuje.

Přítomnost paralyzéru vede policisty k domněnce, že před vraždou došlo mezi Houskou a vrahem ke při.

"Skutečně mohlo dojít ke konfliktu," míní Charvát. Tím by se zároveň vyloučila verze o nájemném zabijákovi, protože profesionál by se nepouštěl s obětí do potyčky a pak nezakrýval tělo.

Policie vyslýchá i novináře

Přestože od vraždy uplynuly již skoro tři měsíce, policisté se vrahovi příliš nepřiblížili. "Zatím nemáme nic, co by nás opravňovalo k tomu, abychom se chystali někoho obvinit," řekl Charvát.

Jejich bezradnost dokládá fakt, že vyslýchají i novináře. Redaktora MF DNES se kriminalista vyptával, jak dobře Housku znal, jak s ním vycházel, kdy ho naposledy viděl a zda byl na pohřbu.

"Byl jste s ním v kontaktu a my jsme chtěli zjistit, zda se nemůžeme dozvědět něco, co by nám mohlo pomoct," vysvětloval.

Na střeše garáže, před níž k vraždě došlo, jsou sice kamery, svědectví ale nevydaly. Nebyly totiž zapojené. "Záznam, který by vedl k podezřelému, nemáme," řekl státní zástupce Vladimír Jan.

Střílelo se z revolveru

Vrah vystřelil na Housku čtyři rány. Jedna tělo škrtla, další dvě mířily do hrudi a jedna do hlavy. Zbraň vyšetřovatelé dosud nenašli.

Díky výsledkům balistických expertíz policisté vědí, o jaký typ zbraně šlo. Jakovec to ale zatím nechce prozrazovat. Od začátku se mluví o revolveru, protože se na místě činu nenašly nábojnice, které po vystřelení zůstávají v bubínku, zatímco z pistole vylétávají.

Kde se vzala plachta, není rovněž jasné. "Někdo říká, že byla Houskova, někdo, že si ji přinesl pachatel. Jistě to ale neví nikdo. Do Houskovy garáže totiž kromě něj nikdo moc nechodil, proto se neví, co všechno tam měl," říká jeden z vyšetřovatelů.

19. listopadu 2013. Policie zasahuje na místě vraždy Romana Housky:

18. listopadu 2013