Portrét Nelsona Mandely, který vytvořil britský malíř Richard Stone.

Portrét Nelsona Mandely, který vytvořil britský malíř Richard Stone. | foto: AP

Mandela po sobě zanechal miliony. Největší cenu však má jeho jméno

  • 10
V Jihoafrické republice zveřejnili poslední vůli bývalého prezidenta Nelsona Mandely, který zemřel na sklonku minulého roku. Jeho majetek má hodnotu přes 80 milionů korun. Napadne závěť už tak rozhádaná rodina?

Nelson Mandela ji sepsal už před deseti lety. Od té doby ji několikrát pozměnil, naposledy před šesti lety. Po celou dobu jen málo lidí vědělo, co dokument obsahuje. Včera poslední vůli exprezidenta JAR rozpečetili. Když z ní veřejně předčítali, na tiskové konferenci bylo plno.

Nelson Mandela

Někdejší bojovník proti apartheidu strávil 27 let ve vězení. Na svobodu vyšel v roce 1990, o čtyři roky později ho Jihoafričané zvolili v prvních všerasových volbách prezidentem. Společně se svým předchůdcem Frederikem Willemem de Klerkem dostal Nobelovu cenu míru. Zemřel loni 5. prosince v 95 letech. Byl třikrát ženatý, zplodil šest dětí (tři už zemřely) a měl 17 vnuků a 14 pravnuků.

Závěť Nelsona Mandely vyvolala obrovskou pozornost hned z několika důvodů. Předně se ukázalo, jak velkým majetkem někdejší bojovník proti rasistickému režimu apartheidu disponoval. A hlavně – napjatě se čekala reakce pozůstalých. Rodina legendárního státníka, jenž se stal po propuštění z vězení symbolem usmíření a jednoty, je totiž i kvůli odkazu svého slavného příbuzného rozdělena.

Tak třeba: loni se jeho dcery Zenani a Makaziwe soudně pokusily domoci práva spravovat otcovy nadace, které založil pro přilepšení rodiny. Chtěl však, aby je řídili staří přátelé, právník George Bizos a bývalý spoluvězeň Tokyo Sexwale.

Další rozepře údajně zuří mezi Makaziwe a vnukem Mandlou Mandelou o to, kdo bude hlavou rodiny. Až soud musel rozetnout jejich spor, kde budou ležet tři zesnulé Mandelovy děti, jelikož je Mandla exhumoval a pohřbil ve vsi Mvezo, kde je náčelníkem. Nakonec se vrátily na původní místo odpočinku.

Dědí rodina, školy i ANC

Na jméně a odkazu Madiby, jak zní jeho klanové jméno, se snaží vydělat i některé další z tří desítek dětí, vnuků a pravnuků. Prodávají víno značky Mandela, dvě vnučky se pustily do americké televizní show s jeho jménem, další nabízejí oblečení s jeho obličejem...

Proto tedy tolik zájmu o zveřejnění závěti. Jak se včera rodina nakonec při jejím čtení tvářila, zůstalo do jisté míry tajemstvím. Poslední vůli Nelsona Mandely si totiž vyslechla v soukromí, ještě před jejím zveřejněním v médiích. Místy prý pozůstalí reagovali emotivně, ale nepohádali se. A nikdo z nich dokument ani zatím právně nenapadl. Koneckonců, na to mají 90 dní.

Poslední sbohem

"Bylo to velmi kultivované," popsal zpravodajovi BBC Andrew Hardingovi George Bizos. Na otázku, zda tak končí rodinné půtky, dodal: "Doufám."

Jak tedy Mandela, jenž zemřel loni v prosinci ve věku 95 let, majetek rozdělil? Především je třeba říct, jak veliké jeho jmění vůbec je. I když právníci ještě nedošli ke konečné sumě, odhadují je na 46 milionů randů (asi 83 milionů korun).

Svým dětem a některým vnukům odkázal po 300 tisících dolarech, pokud si je tedy už nevybrali na půjčkách ještě za jeho života (v přepočtu přes šest milionů korun). Ostatní vnuci dostanou sto tisíc randů (přes 180 tisíc korun).

Mimo jiné pamatoval i na některé své blízké pracovníky, jimž odkázal 50 tisíc randů, či školy, jež navštěvoval. Ty dostanou sto tisíc randů. Nezapomněl ani na svou někdejší politickou stranu Africký národní kongres či na (své nevlastní) děti třetí manželky Gracy Machelové. Kolem dědictví Machelové nicméně kolují otázky, jelikož se nejspíš rozhoduje, zda se vzdá svého práva na polovinu majetku, jejž Mandela nabyl během jejich patnáctiletého manželství.

Do Mandelova jmění spadá kromě zmíněných nadací také například jeho dům v Johannesburgu, sídlo ve vsi Qunu a další peníze stále přináší prodej jeho knih. Nelson Mandela tedy nepatřil k nejbohatším světovým státníkům jeho formátu, jak připomněla televize BBC.

Faktem však je, že nikdy nebyl lakomý, přispíval hojně třeba na vzdělání. A jak už bylo řečeno, největší cenu má stejně jeho jméno. Říká se, že je po Coca-Cole druhou nejznámější značkou na světě...|

Vzpomínka na Nelsona Mandelu:

5. prosince 2013

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue