Jurkovičův dům v Lázních Luhačovice. | foto: Jan Karásek, MAFRA

České lázně chtějí do UNESCO, musí však počkat na zahraniční partnery

  • 2
Plánovaný termín zápisu českých lázní na prestižní seznam UNESCO se posunul o půl roku. Důvodem je nepřipravenost zahraničních lázní, se kterými Luhačovice, Karlovy Vary a Františkovy a Mariánské Lázně společně kandidují.

Dlouho se zdálo, že už v polovině příštího roku by se listina UNESCO mohla rozrůst o moravské a české lázně.

Dnes už je jasné, že nejdříve se tak stane v lednu 2016. Luhačovice, Karlovy Vary, Františkovy a Mariánské Lázně se o zápis do prestižního seznamu ucházejí společně s městy z dalších čtyř evropských zemí.

"Česká strana je připravena. Zatím se čeká na německé a italské partnery. Ještě nemají jasno, která města by přesně měla kandidovat," uvedl starosta Luhačovic František Hubáček.

To nejlepší z lázeňského města Luhačovice:

Hovoří se o německém Baden-Badenu nebo italských Montecatini Terme.

"Nejde o to, že by tato města nechtěla na seznamu být. Kandidáty navrhují ministerstva příslušných zemí, která tak ještě neučinila," popsal Hubáček.

Zapsání na seznam přiláká turisty, ale zpřísní opravy

Luhačovice, jež jsou čtvrté největší lázně v Česku, ve svém úsilí o krok postoupily a sestavily takzvaný management plán.

To je nezbytná podmínka, aby mohl proces, který má vyvrcholit zapsáním na seznam UNESCO, dále pokračovat.

"Specializovaná firma v lednu podrobně hodnotila jednotlivé památky. Rozebírá, v jakém stavu se nacházejí, jaké jsou nutné investice. Už ale neurčuje, kdo bude opravy platit," upřesnil Hubáček.

Radnice by ráda na seznamu UNESCO viděla dvacetihektarový areál, který zahrnuje centrum města, park, kolonádu, náměstí a šestnáct kulturních památek, které jsou převážně v majetku společnosti Lázně Luhačovice.

Jedná se například o Jurkovičův dům, Dům Bedřicha Smetany nebo Společenský dům.

"Zapsání památek na seznam UNESCO má svá pozitiva, do města se nalákají turisté, ale i svá negativa, například přísnější legislativu a určitá omezení při opravě památek. S tím musíme počítat," uvedl výkonný ředitel Lázní Luhačovice Jiří Dědek.

Lázně - salony Evropy

Lázeňská města z pěti evropských zemí, kromě Česka, Německa a Itálie se jedná ještě o Belgii a Anglii, mají v plánu ucházet se o zápis společně pod názvem Lázně - salony Evropy.

"Chceme tím vyjádřit, že do lázní se cestuje nejen za zdravím, ale i za kulturním a společenským děním," objasnila luhačovická místostarostka Marie Semelová.

Společná nominace Luhačovic s městy západočeského lázeňského trojúhelníku a také s dalšími evropskými lázněmi byla původně jen jednou z možností, jak se o zápis do UNESCO ucházet.

Nezávisle na této variantě odborníci uvažovali o tom zahrnout do návrhu také další stavby Dušana Jurkoviče, které se nacházejí v Česku a na Slovensku. Ministerstvo kultury ale nakonec rozhodlo o společné nominaci lázeňských měst.

Hlavní český vyjednavač? Karlovy Vary

Zástupci kandidujících měst se pravidelně scházejí a domlouvají společný postup. Minulý měsíc se na ministerstvu kultury dohodli na podání speciálního formuláře, který poputuje nejpozději koncem května do centrály světového kulturního dědictví v Paříži.

"Jedná se o základní přihlášku, kterou musejí připomínkovat a schválit všechny zúčastněné státy," uvedl karlovarský primátor Petr Kulhánek.

Právě Karlovy Vary jsou hlavním vyjednavačem za českou stranu.

Odpočinek, zábava i adrenalin. To jsou lázně Karlovy Vary:

V lednu 2015 by města měla společně zaslat do Paříže nominační žádost a rok poté by Luhačovice mohly být dalším klenotem ze Zlínského kraje na prestižním světovém seznamu. Region tam zatím zastupují kroměřížské zahrady s Arcibiskupským zámkem a dvě slovácké tradice: tanec verbuňk a Jízda králů.