Zeman jmenoval Sobotkovu vládu. Utahoval si z textu jeho návrhu

  • 1191
Devadesát pět dní po předčasných volbách se ujala moci koaliční vláda Bohuslava Sobotky. Žádná jiná vláda na to nečekala tak dlouho. Nejprve se hodinu po poledni její členové sešli v Hrzánském paláci k přípitku a pak se autobusem vypravili na Hrad, kde je prezident v Trůnním sále jmenoval.

Ještě před jmenováním Sobotka prezidentovi kandidáty na ministry představil. Jako prvnímu potřásl Zeman rukou šéfovi hnutí ANO Andreji Babišovi, novému ministrovi financí, pak předsedovi lidovců Pavlu Bělobrádkovi, vicepremiérovi pro vědu a výzkum, a dalším jejím členům. Slib členů vlády přečetl hradní kancléř Vratislav Mynář a pak ho osobně potvrdil každý z nových ministrů.

Nevyhověl jsem třem návrhům, utahoval si Zeman z chyb

Po jmenování Zeman káral premiéra Sobotku, vyčetl mu neprofesionalitu za několik chyb v dopise s návrhy na jmenování ministrů. "Odmítl jsem jmenovat ministrem životního prostředí pana Brabence a místo toho jsem jmenoval pana Brabce. Odmítl jsem jmenovat pana Martina Jurečku ministrem a místo toho jsem jmenoval ministrem pana Mariana Jurečku," vyjmenovával Zeman chyby v dopise od Sobotky. Jurečka byl také chybně doporučován jako možný ministr zdravotnictví. V dopise, který dostal před jmenováním ministrů, bylo podle něj několik dalších chyb (o chybách v dopise čtěte zde).

On-line reportáž z jmenování vlády najdete zde

"Dovolte, abych vám poděkoval za dnešní jmenování vlády České republiky. Jsem přesvědčen, že nová vláda přinese České republice hospodářský růst, prosperitu a stabilitu. Chceme se zaměřit na to, aby země řádně fungovala," přešel Zemanovu kritiku premiér Bohuslav Sobotka.

Okolnosti vzniku nové vlády podle předsedy opoziční ODS Petra Fialy příliš optimismu nenabízejí. Prezident Miloš Zeman podle něj přijal roli vládního personalisty. Předseda ODS kritizoval i okolnosti jmenování šéfa hnutí ANO Andreje Babiše ministrem financí. Těší ho ale to, že konečně bude vláda politická, s mandátem od voličů (více zde). 

Slib člena vlády

"Slibuji věrnost České republice. Slibuji, že budu zachovávat její Ústavu a zákony a uvádět je v život. Slibuji na svou čest, že budu zastávat svůj úřad svědomitě a nezneužiji svého postavení."

(článek 69, odstavec 2 Ústavy ČR)

Řečí čísel je koaliční vláda ČSSD, ANO a KDU-ČSL třináctou v samostatné historii České republiky a sám Sobotka je jedenáctým premiérem. To proto, že Václav Klaus a Mirek Topolánek stáli v čele dvou vlád.

Nový kabinet má 17 členů, osm za ČSSD, šest za hnutí ANO a tři za KDU-ČSL. Střídá u moci "prezidentskou vládu" Jiřího Rusnoka, která vládla zemi od půli července, z toho většinu času v demisi, protože nezískala důvěru. Zeman ji instaloval bez předchozí dohody se stranami.

V Sobotkově vládě jsou tři ženy: Helena Válková a Věra Jourová za hnutí ANO, na poslední chvíli mají jednu ženu ve vládě i sociální demokraté - Michaelu Marksovou Tominovou, která přijala post ministryně práce a sociálních věcí za Petra Krčála. Ten nejprve místo ve vládě přijal a pak ho z rodinných důvodů odřekl.

Podívejte se na první společné fotografování nového kabinetu:

Sobotka vládu složil i po slabém vítězství s 20,45 procenty hlasů

Jmenování své vlády, byť až tři měsíce po volbách, může Sobotka považovat za osobní úspěch. ČSSD ve volbách zvítězila, ale se slabým výsledkem 20,45 procenta hlasů a musela uzavřít koalici s hnutím ANO Andreje Babiše, proti němuž se v kampani ostře vymezovala, a s lidovci, kteří se do Sněmovny po třech letech vrátili.

Sobotka po volbách ustál i pokus o svržení v ČSSD a své oponenty ze stranického křídla Michala Haška vytlačil i z nejužšího vedení strany.

Problém s chybějícím čistým lustračním osvědčením Babiše vyřešila koalice tím, že kývla na Zemanovu podmínku a v lednu projednala ve sněmovním prvním čtení novelu služebního zákona.

Nová vláda

premiér - Bohuslav Sobotka (ČSSD)
vicepremiér a ministr financí - Andrej Babiš (ANO)
vicepremiér pro vědu a výzkum - Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL)

ministr zahraničí - Lubomír Zaorálek (ČSSD)
ministr vnitra - Milan Chovanec (ČSSD)
ministr průmyslu - Jan Mládek (ČSSD)
ministr školství - Marcel Chládek (ČSSD)
ministr práce a sociálních věcí - Michaela Marksová- Tominová (ČSSD)
ministr zdravotnictví - Svatopluk Němeček (ČSSD)
ministr pro lidská práva a šéf Legislativní rady - Jiří Dienstbier (ČSSD)

ministr obrany - Martin Stropnický (ANO)
ministryně spravedlnosti - Helena Válková (ANO)
ministryně pro místní rozvoj - Věra Jourová (ANO)
ministr dopravy - Antonín Prachař (ANO)
ministr životního prostředí - Richard Brabec (ANO)

ministr zemědělství - Marian Jurečka (KDU-ČSL)
ministr kultury - Daniel Herman (KDU-ČSL)

Babiše ve čtvrtek, den po jmenování vlády, čeká cestu do Bratislavy, kde kromě setkání se slovenskými ministry zamíří i k soudu, jenž řeší jeho spor s Ústavem paměti národa. Babiš se soudí proto, že odmítá podpis vědomé spolupráce s tajnou policií předlistopadového režimu.

Sobotka převzal od Rusnoka úřad i klíč od korunovačních klenotů

Po jmenování nové vlády čekala ministry Sobotkova kabinetu tradiční "family foto" na schodech mezi prvním a druhým hradním nádvořím, po nichž se jde do Rothmayerova sálu.

Sobotka a ostatní ministři pak zamířili do Strakovy akademie. Šéf ČSSD převzal od Rusnoka Úřad vlády i jeden ze sedmi klíčů ke korunovačním klenotům. "Chtěl bych mu popřát hodně trpělivosti a určité moudrosti. Přeji mu, aby vláda fungovala k jeho spokojenosti i ke spokojenosti občanů," řekl Rusnok.

Na prvním jednání vlády ministři potvrdí nového mluvčího kabinetu Martina Ayrera, jenž byl zatím mluvčím sociální demokracie, a nového vedoucího Úřadu vlády. Měl by se jím stát dosavadní tajemník městského úřadu ve Slavkově u Brna Pavel Dvořák. Ministři se budou také zabývat legislativním plánem vlády a přípravou programového prohlášení.

Podle Ústavy musí vláda předstoupit se žádostí o důvěru před poslance do třiceti dnů. Sobotka počítá s tím, že celý tento čas nevyužije a že hlasování o důvěře bude do poloviny února. Koalice se opírá o 111 poslanců sociální demokracie, ANO a KDU-ČSL.

Ještě ve středu uvede Sobotka do úřadu ministra pro lidská práva Jiřího Dienstbiera i lidoveckého vicepremiéra pro vědu a výzkum Pavla Bělobrádka. Oba nemají vlastní ministerstvo a budou sídlit na Úřadu vlády. Uveden do funkce ministra financí bude i Babiš, jenž vystřídá Jana Fischera. Ostatní členové nové vlády budou do úřadů uvedeni do konce týdne.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video