Hokejisté Bostonu po vstřelené brance. Zleva: Milan Lucic, Dougie Hamilton,

Hokejisté Bostonu po vstřelené brance. Zleva: Milan Lucic, Dougie Hamilton, Zdeno Chára a David Krejčí. Vpravo je nespokojený brankář Floridy Tim Thomas. | foto: AP

Krejčí byl u tří gólů Bostonu, Erat s Palátem dvakrát asistovali

• 14
Ve formě hrající hokejisté Bostonu nasázeli potřetí v řadě šest gólů a slavili výhru. Naposledy i díky produktivitě Davida Krejčího (1+2) smetli Floridu 6:2. Celkově se v úterním programu prosadilo pět českých útočníků, když kromě Krejčího bodovali i Ondřej Palát z Tampy společně s washingtonským Martinem Eratem (oba 0+2) a po jedné přihrávce si připsali Jakub Voráček z Philadelphie s ottawským Milanem Michálkem.

Po předchozích triumfech 6:1 nad Philadelphií a 6:3 nad Islanders nasázeli rozjetí hokejisté Bostonu šest branek i Floridě, která zavítala do arény TD Garden i s brankářem Timem Thomasem. Zkušený Američan, jenž v roce 2011 vychytal Bruins Stanley Cup, si v hostujícím dresu v domácím prostředí Bruins zachytal vůbec poprvé a vzpomínat to rozhodně nebude v dobrém.

1. David Krejčí (BOS), 52z. - 45b. (11+34)
2. Jaromír Jágr (NJD), 54z. - 44b. (16+28)
3. Jiří Hudler (CGY), 53z. - 40b. (13+27)
4. Jakub Voráček (PHI), 54z. - 38b. (14+24)
5. Radim Vrbata (PHX), 51z. - 36b. (12+24)
6. Martin Hanzal (PHX), 48z. - 35b. (14+21)
7. T. Plekanec (MTL), 53z. - 30b. (16+14)
8. Ondřej Palát (TBL), 53z. - 29b. (11+18)
9. Patrik Eliáš (NJD), 39z. - 29b. (9+20)
10.M. Židlický (NJD), 53z. - 28b. (8+20)

Domácí favorit jej zavalil vysokým počtem 41 střel, z nichž za jeho zády skončilo zmiňovaných šest. Nejvíce se o to přičinila elitní formace Bostonu vedená českým centrem Davidem Krejčím, jenž byl s bilancí (1+2) vyhlášen první hvězdou večera.

Své první dva zápisy si Krejčí připsal díky asistencím na úvodních trefách utkání z 8. a 16. minuty v podání Milana Lucice a kapitána Zdena Cháry. Svůj vydařený výkon pak podtrhl 11. trefou sezony v 58. minutě, kdy si v útočném pásmu vyčíhl rozehrávku beka Dylana Olsena a prudkou ranou švihem nedal Thomasovi šanci.

Sedmadvacetiletý rodák ze Šternberka se tak zlepšil na průběžných 45 bodů (11+34) z 52 zápasů a vystřídal na čele produktivity Čechů v NHL 44bodového Jaromíra Jágra z New Jersey, jenž ve stejný den vyšel naprázdno na ledě St. Louis.

Erat dál sbírá asistence, vede bodování NHL mezi hráči bez vstřeleného gólu

V kolonce vstřelených branek u Martina Erata stále svítí alarmující nula. Celkově má však třebíčský rodák po 45 startech na kontě už 20 bodů, vše za asistence. Naposledy přidal dvě přihrávky v zápase na ledě posledního Buffala, odkud si Washington odvezl výhru 5:4 po prodloužení a navázal tak na sobotní triumf 5:0 nad Montrealem. Capitals během víkendu uťali černou sérii sedmi navazujících porážek.

Erat tak s 20 zápisy suverénně kraluje produktivitě mezi všemi hráči NHL s nulou na kontě vstřelených gólů. Druhý hráč v daném pořadí je švýcarský reprezentační obránce ve službách Montrealu Raphael Diaz s bilancí 11 asistencí z 46 duelů. Shodnou statistiku 11 přihrávek má na kontě i mladý centr Bostonu Ryan Spooner, odehrál však pouze 22 zápasů.

Hlavními tahouny Washingtonu v souboji s Buffalem byli obránce Mike Green (2+1) a kapitán Alex Ovečkin (2+2), jenž si opět upevnil vedení v tabulce kanonýrů s aktuálním součtem 38 zásahů z 49 střetnutí. Druhý v pořadí Corey Perry z Anaheimu nasázel o propastných deset branek méně, shodně jako Joe Pavelski ze San Jose.

Palát byl u obou branek Tampy na ledě Toronta

Nedávnou sérii šesti výher v řadě hokejistům Toronta přerušily porážky 1:7 s Dallasem a 4:5 po prodloužení s Winnipegem. Zpět na vítěznou vlnu Maple Leafs dostala až úterní konfrontace s Tampou Bay, která i přes vydařený výkon opouštěla arénu Air Canada Centre s těsnou porážkou 2:3.

Kanadský celek nejprve na startu druhé dvacetiminutovky poslal do dvougólového trháku útočník Nazem Kadri. Ještě v daném dějství ale Lightning dokázali srovnat krok, když se po asistencích Ondřeje Paláta prosadili obránci Matt Carle a Mark Barbeiro.

Rozhodující akce utkání se nakonec zrodila až v 56. minutě, kdy domácí fanoušky potřetí rozjásal James van Riemsdyk. Velkou zásluhu na vítězství Toronta měl především gólman Jonathan Bernier, jenž pochytal 40 z 42 pokusů střelecky výrazně aktivnější Tampy. Hosté svého soupeře přestříleli 42:26, přesto nakonec zůstali bez bodu.

St. Louis oplatilo New Jersey nedávný debakl

Hokejisté St. Louis měli v úterní domácí partii s New Jersey svému soupeři rozhodně co vracet. V nedávném zápase z 21. ledna totiž na ledě Devils padli vysoko 1:7. Od té doby však porazili 2:1 Rangers a 4:3 po nájezdech Islanders. Vítěznou formu si pak přenesli i do souboje s New Jersey, které se nedokázalo prosadit a padlo 0:3.

Slovenský reprezentační gólman Jaroslav Halák na čtvrtou nulu sezony potřeboval 23 zákroků. Blues poslal do vedení už ve 4. minutě svou 27. trefou uzdravený kanonýr Alexander Steen. Fotbalové skóre 1:0 pak vydrželo až do třetí třetiny, kdy domácím pojistili dvoubodový zisk Brenden Morrow a Maxim Lapierre.

"Neměli jsme téměř žádné gólové šance. Soupeřova obrana pracovala skvěle, nic jsme si nevytvořili," zoufal po zápase zklamaný Jágr, jenž zaznamenal dva střelecké pokusy.

V sestavě vítězů nechyběli útočník Vladimír Sobotka a řízný bek Roman Polák, jenž se v závěru za rozhodnutého stavu pustil do pěstního souboje s hostujícím Ryanem Clowem:

Nashville čtyřikrát překonal Pavelce a odvezl si oba body

Teprve podruhé z osmi zápasů pod vedením nově jmenovaného kouče Paula Maurice hokejisté Winnipegu odcházeli poraženi. Po San Jose, které na domácím ledě uspělo fotbalovým výsledkem 1:0, to dokázali hokejisté Nashvillu, když si v bouřlivé atmosféře arény MTS Centre vystříleli těsnou výhru 4:3.

Na brankáře Ondřeje Pavelce vyslali Predators celkově 25 puků. Rozhodující akci Nashville předvedl v 41. minutě, kdy využil přesilovou hru útočník Mike Fisher. Jets po většinu zápasu pouze dotahovali skóre, když v první třetině srovnali na 1:1 a v prostředním dějství umazali ztrátu 1:3 na 3:3. Na zmiňovaný zásah Fishera z úvodu třetí dvacetiminutovky již ale nenašli odpověď, přestože hostům chyběl kapitán Shea Weber. Kanadský reprezentant odstoupil s blíže nespecifikovaným zraněním.

Boston - Florida 6:2 (2:0, 2:1, 2:1)
8. a 22. Lucic (na první Krejčí), 16. Chára (Krejčí), 35. R. Smith, 49. S. Thornton, 58. Krejčí - 40. Boyes, 45. Kulikov. Střely na branku: 41:30. Diváci: 17.565.

Toronto - Tampa Bay 3:2 (0:0, 2:2, 1:0)
22. a 30. Kadri, 56. Van Riemsdyk - 34. Carle (Palát), 38. Barberio (Palát). Střely na branku: 26:42. Diváci: 19.475.

Philadelphia - Detroit 5:0 (1:0, 2:0, 2:0)
14. a 29. Hartnell, 32. Hall, 51. Giroux (Voráček), 57. Couturier. Střely na branku: 28:33. Diváci: 19.987.

Columbus - Ottawa 2:3 (0:1, 1:1, 1:1)
33. Atkinson, 48. Wisniewski - 9. a 27. Da Costa (na první M. Michálek), 56. Spezza. Střely na branku: 36:28. Diváci: 13.373.

Buffalo - Washington 4:5 v prodl. (1:2, 2:2, 1:0 - 0:1)
22. a 47. Hodgson, 14. Ehrhoff, 32. Varone - 4. a 5. Ovečkin, 31. a 62. Green (na druhou Erat), 37. Brouwer (Erat). Střely na branku: 27:35. Diváci: 18.923.

St. Louis - New Jersey 3:0 (1:0, 0:0, 2:0)
4. Steen, 50. Morrow, 58. Lapierre. Střely na branku: 25:23. Diváci: 16.099.

Winnipeg - Nashville 3:4 (1:1, 2:2, 0:1)
5. Thorburn, 39. Scheifele, 39. Wheeler - 4. Jones, 21. Josi, 38. Spaling, 41. Fisher. Ondřej Pavelec odchytal za Winnipeg 59 minut, z 25 střel inkasoval 4 góly a úspěšnost zásahů měl 84 procent. Střely na branku: 27:25. Diváci: 15.004.

Calgary - Chicago 5:4 v prodl. (2:2, 2:2, 0:0 - 1:0)
2. a 31. Backlund, 12. Bouma, 24. Stajan, 63. Brodie - 17. a 38. Marián Hossa, 6. P. Kane, 34. B. Smith. Střely na branku: 29:33. Diváci: 19.289.

Phoenix - Los Angeles 3:0 (1:0, 1:0, 1:0)
Branky: 16. a 24. Ekman-Larsson, 49. Vermette. Střely na branku: 29:30. Diváci: 13.681.

Montreal - Carolina 3:0 (2:0, 1:0, 0:0)
7. Prust, 19. Gallagher, 22. Pacioretty. Střely na branku: 30:36. Diváci: 21.273.

Anaheim - Minnesota 2:4 (1:1, 0:1, 1:2)
19. Penner, 51. Perreault - 8. Pominville, 21. Granlund, 47. Parise, 49. Haula. Střely na branku: 33:33. Diváci: 15.020.