Budu postupovat i bez souhlasu Kongresu, vzkázal Obama v poselství

  • 132
Americký prezident Barack Obama označil rok 2014 zlomovým rokem pro svou zemi. USA podle něj čeká řada změn. Varoval také Kongres, že bude svoji agendu prosazovat i přes jeho možný nesouhlas. Řekl to ve svém poselství o stavu unie, projevu, v němž se američtí prezidenti tradičně obracejí k národu.

"Věřím, že tento rok může být zlomovým rokem pro Ameriku. Pojďme tento rok učinit rokem změn," vyzval Američany prezident Barack Obama v úvodu takzvaného poselství o stavu unie. Při tomto projevu hlava USA každoročně promlouvá k národu na společné schůzi obou komor Kongresu. 

Většinovou část více než hodinového proslovu věnoval Obama domácí scéně a opatřením, která hodlá prosadit. Naznačil, že tak učiní i bez podpory Kongresu, bude-li to nutné. "Kdykoli a kdekoli budu moci postupovat bez legislativy (souhlasu Kongresu), abych rozšířil možnosti vícero americkým rodinám, tak tak učiním," varoval šéf Bílého domu hned zkraje svého proslovu. "Amerika není klidná a ani já takový nebudu," polkl hořkou vzpomínku na obstrukce republikánů při prosazovaní zdravotní reformy či zákona o regulaci zbraní.

Prezident podle očekávání mimo jiné oznámil navýšení minimální hodinové mzdy v zemi, a to ze stávajících 7,25 na 10,1 dolaru (přes 200 korun). Prozatím se má toto navýšení týkat zaměstnanců federálních úřadů s novými pracovními smlouvami. Vzápětí však Obama dodal, že hodlá usilovně tlačit na Kongres, aby totéž platilo napříč USA všeobecně. "Ten, kdo těžce pracuje na plný úvazek, by neměl vychovávat své děti v chudobě," nechal se slyšet Obama s odkazem na nerovnost ve společnosti. Slíbil zasadit se o zvýšení životní úrovně střední třídy, jejíž standard v posledních letech významně poklesl.

Dotkl se také kritizované reformy zdravotnictví přezdívané Obamacare, jejíž zavádění koncem loňského roku provázela řada komplikací a malý zájem mladších generací. "Děláme všechno pro to, abychom to napravili," prohlásil a vysloužil si za to salvu potlesku přihlížejících kongresmenů.

Společná schůze obou komor Kongresu ve Washingtonu

Ministr zahraničí John Kerry a ministr financí Jack Lew

Již dříve se prezident za komplikace při zavádění tohoto systému zdravotního pojištění omluvil. Dál však trvá na jeho přínosech pro společnost."Vyzývám všechny, kdo znají někoho, kdo do dnešního dne nemá zdravotní pojištění, aby je přiměli to změnit," apeloval na Američany poté, co vyzdvihl na případech konkrétních lidí klady reformy, o niž se zasadil.

Tento rok hodlá prosadit rovněž imigrační reformu, na jejíž nutnost jeho vláda dlouhodobě poukazuje. Nová legislativa již loni prošla Senátem, ale návrh na změnu přistěhovalecké politiky posléze potopila Sněmovna reprezentantů. Obama zdůraznil, že děti přistěhovalců by měly dostat stejné šance jako děti rodičů s americkým občanstvím.

Prezident Obama dále oznámil vznik šesti nových agentur zaměřujících se na vědu a výzkum. Spojené státy se tak chtějí vrátit na post světového technologického lídra. Za poslední roky oblast vědy značně poznamenaly úsporné škrty. Záhy tak tohoto oslabení využila ve svůj prospěch například Čína.

Obama znovu slíbil zavřít Guantánamo

O poznání stručnější pak byla jeho rétorika věnovaná zahraniční politice a americkému vojenskému angažmá v Afghánistánu. Šéf Bílého domu ve svém letošním poselství mimo jiné znovu otevřel otázku přítomnosti amerických jednotek v Afghánistánu. Avizoval, že pokud bude schválena připravovaná bezpečnostní dohoda s afghánskou vládou, zůstane v zemi jen "velmi málo amerických vojáků jako součást jednotek NATO". "Válka se konečně po 12 dlouhých letech blíží svému konci," prohlásil hned v úvodu projevu a vysloužil si za to obrovský potlesk přítomných.

Znovu také zopakoval své dřívější výzvy bez prodlení uzavřít americkou věznici Guantánamo. Navzdory těmto apelům se tak dosud nestalo a za mřížemi této věznice na Kubě zůstává dodnes několik desítek osob.

Obama se dále ve svém projevu dotkl problematiky íránského jaderného programu. Varoval, že pokud mu Kongres předloží ke schválení nový balík sankcí vůči Íránu, bude je vetovat. "Musíme dát šanci diplomacii," apeloval. Zdůraznil ovšem, že pokud diplomacie selže a íránská strana nebude ochotná vyjednávat, bude prvním, kdo se o nové sankce zasadí.

Obamovi fandí čím dál méně Američanů

Zvykem bývá, že po projevu šéfa Bílého domu následuje reakce jeho politických oponentů, v tomto případě republikánů. Ti za tímto účelem letos zvolili 44letou poslankyni Sněmovny reprezentantů Cathy McMorrisovou. Jako na čtyřnásobnou matku k ní strana vzhlíží s nadějí na získání voliček z řad žen. Ty dosud fandily převážně právě Obamovi.

Rétorika McMorrisové byla nicméně nakonec na poměry republikánů mírná a do žádné ostřejší kritiky prvního muže Ameriky se nepouštěla.

Obliba staronového prezidenta podle průzkumů v posledních měsících strmě klesala. Podle agentury AP k němu v současnosti s důvěrou vzhlíží 40 procent Američanů, což je nejméně od chvíle, kdy se poprvé ujal úřadu. Přes 50 procent si pak myslí, že svůj úřad nezastává dobře.

Předpokládalo se proto, že Obama tradičního projevu využije k zvýšení své popularity. Několikrát tak nezapomněl ve svém poselství připomenout, že se v současnosti USA těší nejnižší míře nezaměstnanosti za posledních pět let nebo že se státní dluh podařilo snížit o víc než polovinu. Spojené státy se podle něj také poprvé dokáží spoléhat na vlastní ropnou produkci, která převažuje nad importem.

Tradice těchto ostře sledovaných projevů amerických prezidentů sahá hluboko k samým základům Spojených států. Poprvé se takto k národu obrátila první americká hlava George Washington.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video