Vyměňte si pohlaví. Stačí si nasadit 3D brýle a moc se nevrtět

  • 40
Virtuální realita Oculus Rift slouží nejen ke hraní her nebo prozkoumávání sci-fi lokací. Výzkumníci hledají, jak mohou 3D brýle lidem pomoci prohloubit jejich vnímání ostatních lidí. Díky relativně levnému zařízení si každý může vyzkoušet, jaké je to být v kůži někoho jiného.

Jaké by to pro muže bylo, kdyby se na chvíli stal ženou? Jak by se na sebe žena dívala, kdyby byla mužem? Projekt americké laboratoře BeAnotherLab umožňuje vyzkoušet si pobyt v těle člověka opačného pohlaví. Využívá k tomu dvě soupravy pro virtuální realitu Oculus Rift, kamery a především spolupráci obou dobrovolníků.

Oba účastníci experimentu mají na hlavě brýle Oculus Rift a dvě kamerky. Soupravy jsou vzájemně propojeny přes počítače, a dochází tak k iluzi prohozené přítomnosti.

Vlevo vidíme muže, vpravo pohled, který právě vidí v brýlích Oculus rift. Jde o záběr z helmy druhé uživatelky. Pokud jsou pohyby synchronizované, iluze je prý takřka dokonalá.

Ti si nasadí brýle se senzorem pohybu a kamerami, a v reálném čase vidí to, co vidí druhá osoba. Aby tedy byla iluze dokonalá, obě osoby se vždy navzájem domluví, co budou dělat - sáhnou si levou rukou na pravou ruku, natáhnou se k zrcadlu apod. Právě díky synchronizovanému pohybu je prý iluze takřka dokonalá.

V tomto experimentu tanečník na vozíku může zažít, jaké to je tancovat na zdravých nohách. Na záběru jde jen o zkoušku, vozíčkář nemá brýle nasazeny.

Cílem experimentu Gender Swap (tj. "prohození pohlaví") je rozšířit porozumění a blíže prozkoumat vnímání identity. Tvůrci jednají mimo jiné o spolupráci s lékaři. Zařízení by mohlo pomoci při léčbě psychických onemocnění, kupříkladu anorexie. V jiných experimentech se prohodily například matka s dcerou nebo osoba tělesně postižená s osobou zdravou.

Experiment zatím vytváří pouze vizuální iluzi. Do budoucna autoři plánují možnost rychlého předávání instrukcí, například od postižené osoby tanečníkovi s kamerami pomocí ECG signálů nebo napětí ve svalech.

Fotogalerie

Zatím jsou všechny pomůcky velmi levné, využití zde našly webkamery i otevřená platforma Arduino, která dává kutilům i profesionálům možnost rychlého a levného vytváření funkčních prototypů. 

Podle vlastních slov dají výzkumníci veškeré návrhy i kód k dispozici pod otevřenou licencí. "Jde nám o vývoj metodiky, jak prohloubit dialog mezi skupinami, dát jim možnost pochopit se navzájem a vyjádřit lépe, na čem jim záleží," uvedli autoři pro Technet.cz.

"Zajímá nás také, jak spolu souvisí intimní propojení mezi lidmi a jejich porozumění." V jejich experimentech musí obě osoby komunikovat, někdy přímo, někdy pomocí mikrofonu a sluchátek. Když komunikovat přestanou, iluze obvykle velmi rychle zmizí.

Autoři doufají, že získají finance na pokračování rozsáhlejšího projektu pro vidění světa očima jiné osoby, který zatím financují ze svých soukromých prostředků.