Ruské disciplíny? Umlčování davu a bití, ukazuje klip Člověka v tísni

  • 790
Zimní olympijské hry v Soči jsou za dveřmi. Podle lidskoprávní kampaně organizace Člověk v tísni však ruská vláda tentokrát na závodiště zavádí vlastní "sporty", například umlčování davu či šikanu homosexuálů. Tyto "utajené disciplíny" ukazuje Člověk v tísni ve spotu, kterým chce upozornit na porušování lidských práv v Rusku.

"Tady v Rusku máme hodně sportovních disciplín. Některé jsou hlučné, některé jsou vzrušující. A při některých dokonce teče krev," říká hlas doprovázející záběry zadržovaných a bitých lidí: demonstranta, dvou líbajících se mužů a novináře. "Ale nebojte, tyhle disciplíny vám na olympiádě ukazovat nebudeme," pokračuje komentář, zatímco dvojník ruského prezidenta Vladimira Putina zhasíná pochodeň symbolizující lidská práva.

Čím se Rusko nechlubí

Utajované disciplíny podle Člověka v tísni

  1. Umlčování davu
  2. Hon na neziskovky
  3. Střelba na kritiky
  4. Šikana homosexuálů
  5. Kavkazský zápas
  6. Využívání migrantů
  7. Rychlostní vystěhování

Více se dozvíte na webu  utajenediscipliny.cz.

Krátký spot společnosti Člověk v tísni (ČvT) je součástí kampaně, která má upozornit na porušování lidských práv v Rusku, pořadatelské zemi letošních zimních olympijských her v Soči. 

"Po opětovném nástupu Vladimira Putina do prezidentského úřadu v roce 2012 bylo přijato mnoho restriktivních zákonů, zavádějících například vysoké pokuty za demonstrace, prvky cenzury na internetu a třeba diskriminaci homosexuálů," vysvětlil vedoucí východoevropského programu ČvT Rostislav Valvoda.

Nové webové stránky popisují ruské "utajené disciplíny", čili různé způsoby porušování lidských práv. Ty Člověk v tísni stylizuje jako olympijské sporty - mluví se tak například o střelbě na kritiky, kavkazském zápase nebo rychlostním vystěhování.

Protesty v Soči? Dvanáct kilometrů od nejbližšího sportoviště

Člověk v tísni podle Valvody nechce útočit na olympiádu jako takovou či její účastníky a sportovce. Rusko však podle něj porušuje olympijské principy. "Pořadatelská země se musí zavázat k dodržování Olympijské charty, která například v článku šest říká, že jakákoli forma diskriminace vůči zemi nebo osobě z důvodu rasy, náboženství, politického přesvědčení, pohlaví či z jiného důvodu je neslučitelná s příslušností k olympijskému hnutí." 

"Organizátoři her, sportovci i fanoušci budou dělat vše pro to, aby se zde všichni účastníci her i hosté cítili příjemně, bez ohledu na národnost, rasu nebo sexuální orientaci," slíbil Putin sportovním představitelům (více čtěte zde)

V červnu loňského roku přitom podepsal zákon, který zakazuje obhajobu "netradičních sexuálních vztahů" před mladistvými. Aktivistům hrozí pokuty v přepočtu ve výši až 120 tisíc korun. Kontroverzní je také zákon, který slibuje nekompromisně trestat urážku věřících a náboženských organizací. Vznikl zřejmě v reakci na protestní vystoupení punkové skupiny Pussy Riot (více čtěte zde).

O tom, jak se k lidským právům Kreml staví, svědčí i to, že Putin v Soči vymezil speciální protestní zónu. Ta se ovšem nachází sedmnáct kilometrů od Soči a dvanáct kilometrů od nejbližšího sportoviště. "V Chostě mohou lidé svobodně vyjadřovat své názory, aniž by porušili práva ostatních občanů a olympijskou chartu," prohlásil ruský vicepremiér Dmitrij Kozak (více čtěte zde).


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video