Carl Hagelin (vlevo) a  Marc Staal z New York Rangers se radují z gólu v duelu...

Carl Hagelin (vlevo) a Marc Staal z New York Rangers se radují z gólu v duelu s New Jersey. | foto: AP

Jágr s Eliášem nezastavili kanonádu Rangers, Winnipeg uspěl v Chicagu

• 41
V utkání NHL pod širým nebem v baseballovém stánku Yankee Stadium vidělo padesát tisíc diváků celkově 10 branek, z nichž sedm nastříleli Rangers. Čeští útočníci Patrik Eliáš (2+0) a Jaromír Jágr (0+2) se nejprve postarali o vydařený úvod New Jersey, následná série šesti gólů však otočila skóre jednoznačně pro newyorský celek. V dalších zápasech si připsal cenný skalp rozjetý Winnipeg, když dobyl led Chicaga.

Skóre utkání mezi New Jersey a Rangers hraného ve speciální atmosféře otevřel v 6. minutě proměněným brejkem Patrik Eliáš, jenž se zapsal do střelecké listiny po dlouhých dvanácti zápasech. I kvůli zranění z úvodu ledna celkově čekal na gól od 13. prosince loňského roku.

Krátce na to sice vyrovnal dorážkou z bezprostřední blízkosti Martina Brodeura útočník Dominic Moore, při chuti hrající Eliáš však ukončení svého střeleckého půstu ještě jednou potvrdil.

V přesilové hře jej před odkrytou brankou uvolnil skvělou individuální akcí Jaromír Jágr, pro kterého to byla přihrávka s pořadovým číslem 1034. a na desáté pozici historické tabulky nahrávačů se tak osamostatnil od Maria Lemieuxe.

Populární "68" navíc neřekla své poslední slovo. V 17. minutě se totiž nejproduktivnější Čech letošní sezony NHL podílel i na trefě na průběžných 3:1 pro Devils v podání Travise Zajaca.

Čeští reprezentanti v útoku New Jersey tak opanovali úvod střetnutí a vše nasvědčovalo, že můžou platit za hlavní hvězdy velké divácké show na baseballovém Yankee Stadium. Opak byl ovšem pravdou poté, co Rangers zvedli hlavy a nastříleli šest branek v řadě. Po úvodních minutách hry jen těžko uvěřitelnou sérii odstartoval ještě v závěru prvního dějství bek Marc Staal.

V prostřední dvacetiminutovce New York těžil z chyb soupeře v obraně a vyrážel do nebezpečných přečíslení. Své kvality v nich uplatnil zejména norský štírek Mats Zuccarello, jen otočil skóre dvěma zásahy z 23. a 33. minuty. O tom, že veterán Brodeur o přestávce přenechá místo Cory Schneiderovi, pak rozhodli dalšími góly Carl Hagelin a Rick Nash. Destrukci New Jersey v závěrečné třetině ještě završil proměněným trestným střílením proti střídajícímu Schneiderovi útočník Derek Stepan.

Winnipeg opět potvrdil nárůst formy pod novým koučem

Po nedávném vítězství v domácím prostředí lídra NHL z Anaheimu si rozjetí hokejisté Winnipegu připsali další cenný skalp, když v neděli dobyli pro změnu led obhájců Stanley Cupu z Chicaga.

1. Jaromír Jágr (NJD), 53z. - 44b. (16+28)
2. David Krejčí (BOS), 50z. - 42b. (10+32)
3. Jiří Hudler (CGY), 52z. - 40b. (13+27)
4. Jakub Voráček (PHI), 53z. - 37b. (14+23)
5. Radim Vrbata (PHX), 50z. - 36b. (12+24)
6. Martin Hanzal (PHX), 47z. - 35b. (14+21)
7. T. Plekanec (MTL), 52z. - 30b. (16+14)
8. Patrik Eliáš (NJD), 38z. - 29b. (9+20)
9. M. Židlický (NJD), 52z. - 28b. (8+20)
10.Ondřej Palát (TBL), 52z. - 27b. (11+16)

K výhře Jets v poměru 3:1 tentokrát z postu brankáře přispěl 34 zákroky náhradník Al Montoya, jenž dostal pod vedením nového kouče Paula Maurice důvěru poprvé při startu ve svém rodném městě za účasti rodiny a přátel v publiku arény United Center. V předešlých šesti partiích, z nichž pět bylo vítězných, vždy startoval jako jednička český reprezentant Ondřej Pavelec.

Naposledy však ze střídačky sledoval úspěšné počínaní svého parťáka, který přišel o čisté konto jen po jediném zásahu Blackhawks z hole Brandona Bolliga. Ten přitom otevřel střelecký výčet už ve 2. minutě, gólová hitparáda Chicaga - hrajícího bez zdravého náhradníka Michala Rozsívala - se však následně nekonala.

Byli to již jen hosté z Kanady, kdo slavil vstřelené branky. Obrat skóre Jets zajistili ve třetí třetině kapitán Andrew Ladd a dvougólový americký reprezentační forvard Blake Wheeler, jenž se tak zlepšil na aktuálních 21 zásahů.

Fleischmann asistoval u vítězství Floridy na ledě Detroitu

Hokejisté Detroitu šli do souboje s Floridou s jasným cílem, uhrát poprvé v sezoně třetí domácí výhru v řadě. Bez svých největších útočných hvězd, zraněného dua Pavel Dacjuk - Henrik Zetterberg, se to však Red Wings nepodařilo.

Vítězství 5:4 po samostatných nájezdech nakonec slavili Panthers, které v závěrečném penaltovém rozstřelu podržel veterán Tim Thomas. Americký gólman vychytal pokusy Daniela Alfredssona, Patricka Eavese a Tomáše Tatara, jenž byl s bilancí (1+1) oporou Detroitu v řádné hrací době. Za svůj výkon byl slovenský útočník vyhlášen dokonce první hvězdou večera. Autorem vítězné penalty byl hostující forvard Nick Bjugstad, jenž Jonase Gustavssona překonal už v prvním kole.

Po sérii tří branek z prostřední dvacetiminutovky Red Wings po dvou třetinách disponovali nadějným vedením 3:1. I díky jedné asistenci Tomáše Fleischmanna ovšem Florida nakonec dokázala se soupeřem srovnat krok. Klíčový gól na 4:4, kterým si vynutil prodloužení a následné rozhodující nájezdy, vstřelil dokonce při hře v oslabení v 57. minutě Brad Boyes.

New Jersey - NY Rangers 3:7 (3:2, 0:4, 0:1)
Branky: 6. a 11. Eliáš (na druhou Jágr, Židlický),
17. Zajac (Jágr) - 23. a 33. Zuccarello, 10. D. Moore, 17. M. Staal, 34. Hagelin, 40. Rick Nash, 51. Stepan z tr. střílení. Střely na branku: 22:26. Diváci: 50 105.

Detroit - Florida 4:5 po sam. nájezdech (0:1, 3:0, 1:3 - 0:0)
29. Nyquist, 30. Alfredsson, 39. Sheahan, 54. Tatar - 2. Bergenheim, 50. Winchester, 55. Shore (Fleischmann), 57. Boyes, rozhodující sam. nájezd Bjugstad. Střely na branku: 30:37. Diváci: 20.066.

Chicago - Winnipeg 1:3 (1:0, 0:0, 0:3)
2. Bollig - 49. a 59. Wheeler, 53. Ladd. Střely na branku: 35:21. Diváci: 21.841.

Edmonton - Nashville 5:1 (2:1, 2:0, 1:0)
Branky
: 3. Schultz, 20. Eberle, 31. Smyth, 37. Jakupov, 56. Nugent-Hopkins - 16. Legwand. Střely na branku: 27:35. Diváci: 16.839.

Vancouver - Phoenix 5:4 v prodl. (2:1, 2:2, 0:1 - 1:0)
11. a 63. Bieksa, 12. Hansen, 37. Higgins, 38. Dalpe - 12., 30. a 40. Vermette, 46. Doan. Střely na branku: 25:33. Diváci: 18.910.