Krmení sladkovodních karet a ryb v centrální nádrži Mořského světa (úplně vlevo...

Krmení sladkovodních karet a ryb v centrální nádrži Mořského světa (úplně vlevo gurama) | foto: video.iDNES.cz

V Mořském světě uhynulo už 70 ryb, mohl je otrávit někdo z návštěvníků

  • 66
Mořský svět na pražském Výstavišti vyšetřuje poprvé od svého vzniku veliké množství uhynulých ryb v jedné z nádrží. Příčina úhynu zatím určena nebyla, první nálezy však směřují k pravděpodobné otravě. Do přímého kontaktu s rybami přitom přijdou mnohdy i stovky lidí denně.

Případ řeší provozovatelé Mořského světa na Výstavišti v Praze 7 od soboty, na pomoc přivolali i policisty. V jedné z nádrží totiž začaly zčistajasna houfně hynout ryby (více čtěte zde).

Do nedělního poledne jich uhynulo už 70, dalších 10 až 15 jich v nádrži ještě zbývá. Ani ty však nejspíš zkáze neuniknou. Vyhyne tak pravděpodobně celá sladkovodní nádrž o objemu 27 tisíc litrů vody, ve které žily převážně amazonské ryby. Jedná se přitom o exotické a vzácné druhy.

"Je přinejmenším zvláštní, že rybám se krev nesráží ani několik hodin po jejich uhynutí, ale neustále se vaří. To by mohlo vypovídat o nějaké otravě, ale zatím nechceme nic předjímat," řekl iDNES.cz technický ředitel Mořského světa Jan Vokurka.

Arowana v pražském Mořském světě
Ostré zuby nenechají nikoho na pochybách, že i sladkovodní ryby umí být dravé.

Ve sladkovodní nádrži v Mořském světě na pražském Výstavišti v Praze 7 žily převážně amazonské ryby, například arowana (vlevo) nebo piraňa (vpravo).

Ten spolu s veterinářem zřídil přímo v prostorách Mořského světa provizorní pitevnu, ve které ryby zkoumají. Během pondělka pak vzorky odešlou do Brna na Veterinární a farmaceutickou univerzitu, kde s jistotou určí, zdali se skutečně jednalo o intoxikaci.

Unikátní průhledová sladkovodní nádrž byla otevřena v říjnu 2008. Domov v ní našly převážně druhy ryb z Jižní Ameriky, například vrubozubci, arowany či plodožravé piraně. Nádrž mimo ryb hostila i tři druhy vodních želv. "Arowany uhynuly bohužel jako první. Přišli jsme také o tři želvy, ty ostatní mají červená břicha. Zatím nevíme, na co bychom je mohli léčit," uvedl Vokurka.

Policisté mezitím zahájili vyšetřování kvůli podezření z trestného činu poškozování cizí věci. "Ještě v sobotu byly zajištěny stopy, které se nyní budou vyhodnocovat. To může trvat řádově několik týdnů, ale klidně i měsíců," sdělil iDNES.cz mluvčí pražské policie Jan Daněk.

Ryby mohl otrávit úplně kdokoliv, návštěvníci je i sami krmí

V úvahu je třeba brát i skutečnost, že návštěvníci běžně přicházejí do přímého kontaktu s rybami. Mohou je dokonce i sami nakrmit. Podle Vokurky je to ve světě zcela normální praxe, všude jinde to podle něj funguje bez problémů.

"Ještě jsem neslyšel o případu, že by někde lidi v zoo úmyslně zabíjeli zvířata. Riziko samozřejmě vždycky je, ale vkládáme v návštěvníky důvěru," podotkl technik. I kdyby podle něj lidi snímala kamera a ostraha je kontrolovala, ani tak by neexistovala sebemenší šance na důkladné ohlídání.

Zasažená nádrž bude nyní muset projít kompletní rekonstrukcí, problematické bude především shánění nových přírůstků. Některým uhynulým rybám bylo i kolem třiceti let, i proto je jejich ztráta pro Mořský svět velmi bolestivá.

Mořský svět vznikl v Holešovicích v roce 2002. Je to stálá expozice mořských, ale i sladkovodních ryb a jiných živočichů o celkovém počtu 360 druhů. Má statut zoologické zahrady. Celkem obsahuje padesát akvárií, z nichž největší nádrž má objem 100 tisíc litrů a je domovem dvoumetrového žraloka písečného. Podle Vokurky se za celou dobu až doteď nikdy nic podobného nestalo.

Podle pokladní Mořského světa akvária denně navštíví desítky až stovky lidí, ročně jich na Výstaviště zavítá až 120 tisíc. Vyšetřování tak bude podle Daňka i Vokurky obzvlášť náročné. Pokud ryby skutečně někdo otrávil, mohl to být v podstatě kdokoliv.

V roce 2009 se v pražském Mořském světě vylíhli žraloci: