Pete Sampras při svém návratu na Australian Open. | foto: AP

Trénovat jako Becker? To není pro mě, dušuje se Sampras

  • 9
Melbourne (Od našeho zpravodaje) - Řada čtyřicátníků se vrátila na tenisovou scénu. Boris Becker trénuje Novaka Djokoviče, Stefan Edberg zase pomáhá Rogeru Federerovi. A další bývalá světová jednička Pete Sampras? Ten zvolil život v ústraní. Užívá si dvou dětí, občas se objeví na nějaké exhibici, hodně hraje golf.

Že by se i on vydal na trenérskou cestu? "Ne, to není pro mě. Pár lidí se mě ptalo. Ale všechno to cestování, to už mě neláká," řekl dvaačtyřicetiletý vítěz čtrnácti grandslamových titulů, který se v pátek vrátil do Melbourne k výročí dvaceti let od jeho prvního triumfu na Australian Open.

Co si myslíte o současné módě bývalých hráčů - trenérů? Jak může třeba Edberg pomoci Federerovi?
Pasují k sobě. Především chci říct, že Stefan je skvělý člověk. Je to pohodář, rozumí tenisu, bude Rogerovi sedět. Zažil si těžké situace. Roger je samozřejmě skvělý hráč, vyhrál 17 grandslamů, dařilo se mu dobře i se současným týmem. Ale někdy se dostanete do bodu, kdy potřebujete slyšet další hlas.

Jak je vlastně podle vás důležitá role trenéra v tenisu?
No, na kurtu jste stejně sami. Je to ultimátní duel jeden na jednoho. Nikam se neschováte. Trenér vám může před zápasem něco poradit, o čemž pak můžete přemýšlet. Mně třeba Paul Annacone radil ohledně nadhozu. Někdy jsem si ho házel dost nízko, a když mi pak nešlo podání, vzpomněl jsem si na to. Přesně v takových chvílích se rady od trenéra hodí: když jste trochu nervózní. Takže - trenéři jsou důležití, i když to není jako ve fotbale.

Tenis se za poslední roky dost změnil. Váš styl servis-volej skoro vymizel. Myslíte si, že se ještě může vrátit?
Podle mě by pořád fungoval. Jen musíte vědět, jak na to. Nemůžete se ho začít učit v osmnácti nebo devatenácti letech. Musíte ve třinácti. Tehdy jsem začal já. Tehdy jsem začal i s jednoručným bekhendem. Vyžaduje to jistou intuici, kterou musíte získat. Nejde to přes noc.

Odborníci často srovnávají hráče z různých tenisových období a hledají toho nejlepšího. Kdo je to podle vás?
Těžká otázka ve chvíli, kdy mám za sebou osmnáctihodinový let. Každá doba měla svého hráče. Rod Laver byl nejlepší ve své době, já měl své chvíle v 90. letech, Rafa a Roger je mají teď. Ale kdo je nejlepší? Nevím. Čísla mluví pro Rogera: vyhrál 17 grandslamů. Jenže Laver zase pět let grandslamy nehrál, jinak by jich mohl mít přes dvacet. Dá se o tom mluvit dlouho.

Federer má ale s Nadalem negativní bilanci 10:23.
To ano. Ale některé zápasy prohrál na antuce, která je Rafovým nejlepším povrchem. Uvidíme, jak si Rafa povede v dalších letech. Když bude hrát ještě čtyři pět let, může klidně vyhrát 17, 18 grandslamů.

Pete Sampras odpovídá reportérce televize ESPN při semifinále Australian Open.

Je rivalita Federera s Nadalem ze všech největší?
Jedna z největších. Byl tu Borg a McEnroe, já a Andre (Agassi), Connors a Lendl. A teď Rafa a Roger. Oba jsou skvělí, moc mě baví je sledovat. Užijme si to, jsou to jedni z nejlepších hráčů všech dob a hrají ve stejné době.

Komu z nich vlastně fandíte?
Rafu moc neznám. Potkali jsme se, přeju mu. Zato Rogera znám celkem dobře, kamarádíme se. Nechám vás z toho vyvodit závěry.

Patrick Rafter se letos vrátil na kurty v deblu s Lleytonem Hewittem. Nelákalo by vás něco podobného?
Ne, ne. Je pravda, že mi ty chvíle chybí. Atmosféra finálového víkendu grandslamu. Chybí mi to vzrušení. Ale nechybí mi ten stres. Ten tlak, očekávání. Je to těžký sport. Věřím, že jsem odešel v pravý čas.

Sampras navštívil Prahu v roce 2008 a zahrál si se Štěpánkem:


Tenis v roce 2024

15. - 28. 1. Australian Open, Melbourne
26. 5. - 8. 6. Roland Garros, Paříž
1. - 14. 7. Wimbledon
26. 8. - 8. 9. US Open, New York
12. - 17. 11. Finálový turnaj B. J. Cupu, Sevilla
19. - 24. Finálový turnaj Davisova poháru, Malaga