Mobilní tým má za úkol mimo jiné předcházet nocování bezdomovců v hromadné dopravě. Ilustrační snímek | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Praha chystá noclehárny na mrazivý víkend. V MHD bezdomovce nechce

  • 9
Podle předpovědí začne o víkendu poprvé v této zimě pořádně mrznout. Má být až minus dvanáct stupňů. Pražské ubytovny pro lidi bez domova mají desítky volných míst. Z ulic do nich posílají bezdomovce nové mobilní týmy. Ty se ujmou i lidí, které dopravce či strážníci vykážou z tramvají.

"Dnes jsme jednali s centrem sociálních služeb, aby sdělili, jaká je situace. Ubytovny ještě nejsou úplně obsazeny, volné kapacity zatím máme v řádu desítek míst, zatím se nestalo, že bychom někoho nemohli přijmout," informoval radní pro oblast bytové, zdravotní a sociální politiky Martin Dlouhý.

Pochvaluje si práci mobilních týmů, které se letos poprvé starají v ulicích Prahy o bezdomovce. V podstatě mají za úkol přesvědčovat je, aby využili možnosti osprchovat se a přespat v teple. Komunikují přitom s dispečinkem, který má informace o volných místech v noclehárnách.

Týmy mají také předcházet nocování bezdomovců v městské hromadné dopravě. "Nedostávají je z MHD násilím, bezdomovci jsou vykázáni dopravním podnikem, nebo městskou policií. Mobilní tým ho pak na zastávce osloví a nabídne mu pomoc," vysvětlil Dlouhý.

Městská policie pohyb bezdomovců sleduje celoročně. Jejich kontrola je součástí běžných povinností strážníků.

"Pracujeme na společných akcích s dopravním podnikem. V případě, že se hlídka setká v MHD s bezdomovcem, doporučí mu noclehárnu. S ohledem na počasí se dá předpokládat, že toho nyní začnou využívat častěji, takže se na to také více zaměříme," sdělila mluvčí pražské městské policie Irena Seifertová.

Podívejte se, jak tráví bezdomovci mrazivé dny v Praze:

Mobilní tým může bezdomovce do noclehárny i odvézt

Pražským bezdomovcům nabízí pomoc hned na několika místech. Mohou přespat na lodi Hermes kotvící na Vltavě u nábřeží kapitána Jaroše, ve Středisku pomoci Vackov v Praze 3, a dále pak v nově vzniklém centru ve Vysočanech v Praze 9.

Nocleh nabízí i centrum Naděje na křižovatce U Bulhara nedaleko hlavního nádraží. "Na Hermesu ještě nejsou kapacity využity na sto procent, u Bulhara můžeme postavit stan, kdyby bylo nejhůř," nastínil možnosti Dlouhý.

Jak předeslal už před časem, šlo by pouze o nouzové řešení, protože náklady na stavbu a provoz stanu jsou vyšší než v případě ubytovny.

Mobilní týmy zavedené ve spolupráci centrem sociálních služeb byly podle jeho mínění dobrým krokem. "Zatím se nechceme chlubit, zima byla doposud mírná, ale doufám, že ten systém se rozběhl dobře a dál to půjde hladce. Zkušenosti jsou dobré," podotkl radní.

Úspěšnost týmů je podle něj slušná. "Vyšší procento tam určitě je, tým je mobilní, v jistém případě tam člověka může i odvézt, pokud má třeba zdravotní problémy. Jsme více v kontaktu s těmi lidmi, musíte je nějak zachytit, někdy jsou v parcích, někdy v MHD. Problém často je se k nim vůbec dostat. Když už s nimi mluvíte, tak některé se podaří přemluvit," řekl.

Dodal však, že když někdo z oslovených nabídnutou pomoc odmítne, nemůžou s tím terénní pracovníci nic dělat. "Jsou to svobodní lidé. Pomoci se ale dostane každému, kdo chce, aby mu bylo pomoženo," dodal.