Ona

Rozbor běžeckého stylu: umělecký kovář

  • 14
Všechno špatně. Díval se běžec vůbec na předchozí rozbory stylu na Rungo.cz a četl doporučení? Právě tohle mě napadlo při prvních zhlédnutích zaslané ukázky. Při dalším jsem ovšem zjistil, že dobrovolník se díval, ale pere se s tím neúspěšně.

Držení těla

Začnu přece jen pochvalou. Tělo je v mírném náklonu a je v ose, borec v tom nesedí ani se nepředklání. Tak je to správně.

Nášlap – první kontakt s povrchem

Výzva

Pokud nám pošlete třicetivteřinový záznam běhu (natočte se z profilu a v jednom záběru), objasníme vám, co děláte dobře a v čem chybujete. Posílejte na redakce@rungo.cz, do předmětu napište STYL. Video budeme následně i s rozborem publikovat na Rungo.cz.

Dobrý je i nášlap, můžeme dokonce sledovat i převalení se z paty na špičku, i když to je trochu tuhé. To kvůli enormní snaze došlápnout správně na střed chodidla, zatímco však noha dopadá před tělo, ne pod něj.

Držení těla je totiž správné, jenže jako by někdo od jeho vršku odstřihl nohy. A správný běžecký styl to nepřežil.

Ruce a ramena

Tady už je to hodně špatné. Ruce jsou dole a jejich pohyb mi připomíná práci uměleckého kováře, který se snaží vytepat nějaký hodně jemný list. Ruce mají pomáhat, ne běžce přikovávat k zemi. Ramena pak mají být v naprostém klidu, ne lítat ze strany na stranu. Zdá se, že funkci rukou (tedy pomáhat v pohybu dopředu) zde převzala, a to velmi výrazně, právě ramena. Takže ramena zklidnit, ruce zvednout a rozhýbat.

Ukažte svůj styl naživo

V úterý 28. ledna budu mít od 16 hodin v prodejně Adidasu v Running Mall v Praze Běžeckou poradnu. Příchozím budu radit, jaký typ běžecké boty je pro ně nejvhodnější, a zároveň se podívám i na jejich běžecký styl. Od 18:30 na poradnu navážu seminářem Jak si vybrat běžeckou botu, kde půjdu víc do hloubky. Seminář i poradna jsou otevřeny pro všechny zájemce, tedy i pro čtenáře Rungo.cz

Miloš Škorpil je zakladatelem serveru bezeckaskola.cz a čestným šéfredaktorem Rungo.cz