Protesty v Kyjevě měla uklidnit textová zpráva. Účinek byl však mizivý.

Protesty v Kyjevě měla uklidnit textová zpráva. Účinek byl však mizivý. | foto: Reuters

V Kyjevě se snažili demonstrace rozehnat pomocí SMS

  • 21
"Milý zákazníku, jste registrován jako účastník hromadných nepokojů." Tak zněla SMS, která v úterý přišla lidem v blízkosti hlavních nepokojů v ukrajinském Kyjevě. Operátoři se od textovky, která neměla na zklidnění probíhajících protivládních protestů valný vliv, distancují.

Za rozesláním zprávy, kterou obdrželi i novináři sledující aktuální dění v Kyjevě, stojí pravděpodobně ukrajinské úřady. Ty se již druhým měsícem snaží nepokoje, které byly navíc přiživeny nedávným přijetím zákona zpřísňujícím tresty za účast na masových demonstracích, neúspěšně uklidnit.

Ukrajinští mobilní operátoři Kyivstar, MTS a Life ve vyjádření pro noviny Ukrainskaya Pravda popřeli, že by vládě poskytli údaje o pohybu osob či byli přímými odesílateli této zprávy. Zástupci společnosti Kyivstar se domnívají, že data byla získána z pirátského mobilního vysílače umístěného do místa protestů.

Podle novináře Andrewa E. Kramera z The New York Times rozeslání zprávy ke zklidnění nepokojů nikterak nepřispělo. Jeho slova potvrzuje i jeden z organizátorů protestů, který upozornil, že poslední tři vládní snahy (přijetí zákona omezujícího veřejné shromáždění, blokování protestního pochodu kolem parlamentu a rozeslání SMS) k uklidnění kyjevských nepokojů nepomohly.

Při protestech v Kyjevě umírali lidé

Záchranáři v centru Kyjeva ošetřovali desítky poraněných lidí (22. ledna 2014).

Tři hodiny po odeslání SMS se sice pořádkové policii podařilo kolem barikády z vypálených autobusů v blízkosti parlamentu na ulici Mykhaila Hrushevskoho protlačit, avšak za ní již byli připraveni demonstranti v lyžařských maskách a cyklistických helmách.

Nepokoje na Ukrajině, které vyvolalo rozhodnutí prezidenta Viktora Janukovyče nepodepsat asociační dohodu s Evropskou unií, trvají od konce loňského listopadu. Tehdy vyšly do ulic Kyjeva a dalších měst desítky tisíc nespokojených občanů požadující demisi vlády. Protesty nabraly na síle po tvrdém policejním zákroku proti demonstrantům na kyjevském náměstí Nezávislosti. Do ulic poté podle odhadů vyšly již statisíce nespokojených Ukrajinců.