Demonstranti v centru Kyjeva házeli na policisty petardy a dělbuchy už v noci na středu (21. ledna 2014). | foto: AP

Demonstrant z Kyjeva: Nevíme, co se děje. Možná chtějí výjimečný stav

  • 35
Jeden z účastníků proevropských mítinků, Kyjevan Vadym Shevelinda v rozhovoru pro iDNES.cz říká, že vládnoucí moc může využít současné situace k vyhlášení výjimečného stavu. Opoziční vůdci podle něj ztratili iniciativu a mnoha lidem, kteří chodili týdny na vládní protesty, už došla trpělivost.

Co se vlastně teď děje v Kyjevu. Tři mrtví, bitvy s policií...
Podle mého osobního názoru to není ani trochu jasné. Vše se ještě může překlopit v tu, nebo jinou stranu. Dnes je u nás sváteční den a opozice vyzvala všechny své příznivce, aby se večer sešli na Majdanu (Náměstí nezávislosti). Opozice ještě pořád  vyzývá k pokojným protestům, ale část lidí to možná nepřijme a přejdou k jiné formě odporu. To se uvidí až dnes večer.

Má ještě oficiální opozice důvěru lidí, kteří protestují proti vládě?
To je právě otázka. Až dnes večer uvidíme, zda většina lidí dál zůstane u pokojných protestů. Ale situace se dál radikalizuje a to nejen na Majdanu. Dnes bylo třeba setkání našeho ministra zahraničí se západními diplomaty, které skončilo skandálem, kdy šéf diplomacie jen přečetl prohlášení a odmítl se dál bavit. Diplomaté západních zemí z toho byli v šoku. Ale pořád platí, že moc může použít sílu na úplnou likvidaci protestů, stejně tak ovšem nemusí.

Kdo jsou podle vás ti lidé, kteří bojují už od neděli v ulicích Kyjeva s policií?
Při útoku na sídlo prezidenta byli v čele zcela jednoznačně provokatéři. Ti, kteří nyní bojují s policií, to je prostě část lidí z Majdanu, kteří se rozhodli, že už dál nechtějí jen postávat a chtějí jít do střetu s policií.

Už příliš dlouhou dobu čekáme od opozičních lídrů něco konkrétního. V neděli se na Majdanu, kde jsem také byl, skandovalo: "Chceme jednoho lídra". Ale to se nestalo. To způsobilo rozčarování mnoha lidí.

I proto část lidí odešla z Majdanu a šli do střetu s milicí. Prostě proto, že už nevěděli, co dál dělat, aby se něco pohnulo. To nebyli provokatéři, to byla prostě jen nejaktivnější část Majdanu. Pochopili, že Majdan tak, jak pokračoval, ztrácí smysl.

Jak probíhá život v dalších částech Kyjeva? Týkají se boje a střety s policií jen několika ulic kolem vládních budov a ve zbytku města běží normální život, nebo je napětí cítit všude?
Moc používá všelijakých mladíků ve sportovním oblečení, dělníky, soukromé ochranky, kteří chodí po ulicích Kyjeva, a to dokonce i po okrajích města, a napadají normální lidi a dělají další provokace. Lidé z Majdanu je ale svými silami zadržují a snaží se je paralyzovat. Policie není nikde po městě vidět, všechny síly byly nasazeny v centru města. S pomocí těchto chuligánů chtějí lidem nahnat strach, nebo získat důvody pro vyhlášení výjimečného stavu.

A v centru už jsou tisíce policistů a příslušníků zvláštních jednotek Berkut?
Ano, celé centrum je plné policistů, je to několik tisíc lidí, téměř všichni jsou soustředěni kolem vládní čtvrti.

Mezi demonstranty v Kyjevě se objevil i boxer Kličko:


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue