Rebelové v poslaneckém klubu ODS - Petr Tluchoř, Marek Šnajdr, Ivan Fuksa,

Rebelové v poslaneckém klubu ODS - Petr Tluchoř, Marek Šnajdr, Ivan Fuksa, Tomáš Úlehla a Jan Florián | foto:  Michal Sváček, MAFRA

Exposlanci ODS z kauzy Nagyová žádají po státu celkem 12 milionů

  • 1347
Tři bývalí poslanci ODS Petr Tluchoř, Marek Šnajdr a Ivan Fuksa podali minulý týden žádost o odškodnění. Strávili totiž měsíc ve vazbě, než bylo jejich stíhání v kauze někdejší šéfky kabinetu expremiéra Petra Nečase Jany Nagyové zastaveno po zásahu Nejvyššího soudu. Exposlanci požadují dohromady zhruba 12 milionů korun.

Tluchoř řekl iDNES.cz, že každý z exposlanců po státu žádá přibližně 4 miliony korun. "Tři miliony za morální újmu, pět tisíc za den vazby a materiální náklady," uvedl bývalý poslanec. 

"Dlouho jsme o tom s klientem mluvili a zvažovali, zda žádost podat. Vzhledem k tomu, jak se dál úřady k mému klientovi chovají a dál mu zadržují některé věci a peníze, jsme se ale pro ni rozhodli," řekl iDNES.cz Tluchořův advokát Marek Nespala.

Odškodnění za vazbu

Odškodnění za vazbu upravuje zákon o odpovědnosti za škodu způsobenou při výkonu veřejné moci rozhodnutím nebo nesprávným úředním postupem. Vazebně stíhání můžou žádat o náhradu za ztrátu příjmů a odškodné za psychickou újmu způsobenou omezením osobní svobody. Nejvyšší soud v roce 2012 určil jako přiměřené odškodnění 500 až 1 500 korun za den vazby.

Žádost podali exposlanci na ministerstvo spravedlnosti, které má nyní šest měsíců na vyřízení. "Můžeme potvrdit, že ministerstvo obdrželo v minulém týdnu žádosti o odškodnění od pánů Ivana Fuksy, Marka Šnajdra a Petra Tluchoře. S dotazy na obsah žádostí se, prosím, obracejte na samotné žadatele, případně na jejich právní zástupce," řekl ČTK mluvčí ministerstva Robert Schuster. Úřad všechny tři žádosti obdržel 16. ledna.

Fuksa se Šnajdrem nezvedali telefon, nereagovali ani na SMS. "Podání žádosti o odškodnění nejsem oprávněn potvrdit ani vyvrátit. Klienti v tomto postupují svorně a chtějí eventuálně učinit své společné prohlášení," řekl iDNES.cz advokát Fuksy Tomáš Gřivna.

Podle státního zastupitelství tři tehdejší poslanci přijali úplatek v podobě příslibu lukrativních postů ve státních firmách za to, že se vzdají mandátu a nebudou dělat problémy při schvalování zákonů. "Trafiky" ve státních společnostech jim údajně nabízel tehdejší předseda vlády Petr Nečas.

Nejvyšší soud ale později rozhodl, že jsou chráněni poslaneckou imunitou až do chvíle, než se vzdali mandátu, tudíž je jejich stíhání prakticky vyloučené. U Nečase ale naopak řekl, že z pravomoci policie a žalobců vyňat není, jeho stíhání tak možné je. Zatím však někdejší premiér obviněn nebyl.

Tluchoř z vazby vyšel v červenci:

16. července 2013

Víc než měsíc ve vazbě

Trojice exposlanců strávila od půlky loňského června ve vazbě více než měsíc, propuštěna byla po zásahu Nejvyššího soudu. Stíhána byla zhruba o dva týdny déle.

Kauza údajného podplacení Tluchoře, Fuksy a Šnajdra vedla k pádu Nečasovy vlády, Nečas se rovněž vzdal funkce předsedy ODS. V současné době jsou v případu obviněni pouze bývalá šéfka vládního kabinetu Nagyová, nynější Nečasova manželka, a někdejší Fuksův náměstek Roman Boček. Nagyová s Bočkem podle žalobců společně navedli Nečase k přislíbení úplatku.

V další větvi případu jsou pak spolu s Nagyovou kvůli údajnému sledování Nečasovy někdejší ženy Radky stíhání bývalí šéfové Vojenského zpravodajství Ondrej Páleník a Milan Kovanda a zpravodajec Jan Pohůnek.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue