Šedý mundúr, číslo na hrudi. KLDR předvedla novinářům drženého Američana

  • 54
Nestává se příliš často, aby trestanci vystupovali na tiskové konferenci. Severokorejci však udělali výjimku a před hrstku vybraných novinářů na pár minut přivedli vězněného Američana Kennetha Baea. Vězeň číslo 103 vyzval Obamovu vládu, aby se špičkami totalitního státu vyjednala jeho propuštění.

"Věřím, že můj problém může vyřešit úzká spolupráce a dohoda mezi americkou vládou a vládou tohoto státu," nechal se slyšet pětačtyřicetiletý Bae, který byl loni v zemi odsouzen k patnácti letům nucených prací. Na brífinku, který trval zhruba tři a půl minuty, se přiznal k porušení severokorejských zákonů.

Do místnosti, kde na vězněného amerického trestance čekali zástupci médií, přivedla Baea skupina uniformovaných dozorců. On sám měl na sobě šedý vězeňský mundúr s čapkou a výrazným číslem 103 na hrudi.

Americký misionář korejského původu Kenneth Bae na nedatovaném snímku

Fotografie nevyslal do světa nikdo jiný než státní Korejská centrální zpravodajská agentura, jež poskytuje zpravodajský materiál všem místním médiím a informuje rovněž o životě a činech Kim Čong-una.

Američan korejského původu, kterého místní média označují jeho rodným jménem Pae Jun Ho, rovněž novináře ujistil, že nápad svolat tiskovou konferenci dostal on sám.

Jak ovšem upozorňuje britský list The Guardian, dá se to jen těžko ověřit. Celá pondělní akce, včetně samotného obsahu Baeova prohlášení, se dost možná zrodila v hlavách úředníků, kteří se starají o propagandu severokorejského vůdce Kim Čong-una a jeho režimu.

Bae je odsouzen k 15 letům nucených prací

Kenneth Bae byl v květnu 2013 odsouzen k 15 letům nucených prací poté, co ho severokorejský nejvyšší soud usvědčil z podněcování k převratu. Podle soudu pětačtyřicetiletý Bae využíval svého podnikání v turistickém průmyslu k formování skupin za účelem svržení vlády.

Bae, byl zadržen předloni v listopadu, kdy jako představitel jisté cestovní kanceláře navštívil s několika turisty přístavní město Rason na severovýchodě KLDR. Odsouzení Američana přišlo v době vyostření vztahů mezi Pchjongjangem a Washingtonem kvůli severokorejskému jadernému zbrojnímu programu.

Na začátku letošního roku zase vyvolal mezi Američany vlnu pobouření basketbalista Dennis Rodman. Ten s několika spoluhráči zamířil přímo za Kim Čong-unem, jemuž popřáli k narozeninám a odehráli přátelské utkání se severokorejskými basketbalisty.

Když se jej moderátor televize CNN zeptal, zda se během návštěvy chystá přimluvit za Baeovo propuštění, prohlásil, že Američan korejského původu rozhodně není vězněn bezdůvodně. Rodman se později za svůj výrok omluvil (více se dočtete zde).


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue