Andrej Babiš. Ilustrační snínek. | foto: Michal Růžička, MAFRA

Babiš končí ve vedení Agrofertu. Dal si výpověď a čeká na výmaz z rejstříků

  • 643
Šéf ANO a budoucí ministr financí Andrej Babiš končí ve vedení své firmy Agrofert. Majitelem koncernu zůstává. Miliardář zůstane už jen v čele charitativní nadace skupiny. Informoval o tom na svém blogu na serveru iDNES.cz.

Babiš si sám sepsal výpověď proto, aby nebyl jako budoucí šéf ministerstva financí ve střetu zájmů. Na blogu popsal své pocity z neobvyklého ukončení práce. "V pondělí 20. ledna jsem si sám podepsal výpověď, což byl zvláštní pocit. Mé jméno musí zmizet ze všemožných rejstříků, zbavuji se podpisových práv, členství v představenstvech a dozorčích radách," napsal vlastník skupiny Agrofert. 

Jednu funkci si však hodlá zachovat, a to členství v dozorčí radě Nadace Agrofert, která přispívá na charitativní projekty. "Což mi snad už nikdo jako střet zájmů vyčítat nebude," dodal na blogu.

"Zákon o střetu zájmů přikazuje odejít z vedení firem do třiceti dnů po přijetí veřejné funkce, pan Babiš tak učinil v předstihu," uvedl mluvčí Agrofertu Karel Hanzelka.

Agrofert má řídit šéf valašskomeziříčské chemičky Deza

Dozorčí rada koncernu zvolí nového šéfa představenstva 23. ledna. Podle předchozích Babišových vyjádření by se měl vedení ujmout Zbyněk Průša, který v současnosti šéfuje chemičce Deza. 

Do impéria Agrofert patří přes 200 firem, které působí hlavně v zemědělství, potravinářství a v chemickém průmyslu. Předloni vstoupila skupina do lesnického a dřevařského průmyslu a působí i v médiích, vlastní mimo jiné vydavatelství MAFRA, které vydává i MF DNES a iDNES.cz.

Do skupiny Agrofert mimo jiné patří chemičky Precheza, Deza, Fatra, Synthesia, Lovochemie, Preol, slovenská Duslo a německá SKW Piesteritz, dále desítky společností zabývajících se obchodem s komoditami, hnojivy, pesticidy, osivy či zemědělskou technikou a firmy zemědělské prvovýroby.

Z potravinářských firem patří Agrofertu mlékárny Olma a Hlinsko, masozávody Kostelecké uzeniny, Masna Kroměříž, Krahulík-Masozávod Krahulčí, pekárny Penam a dvě maďarské pekárny. Nově k nim Babiš přidal také slovenskou firmu Prvá Bratislavská Pekárenská, kterou koupil přes prostředníka, aby nemusel žádat o povolení tamní antimonopolní úřad, uvedla ČTK. Slovenský Protimonopolní úřad totiž Babišovi zamítl v minulosti převzetí skupiny United Bakeries, do níž slovenská pekárna původně patřila.

Andrej Babiš míří do vlády a vybírá i další ministry. Takhle začátkem ledna hájil kandidáta na ministra dopravy:

19. března 2013