Ondřej Palát (vlevo) z Tampy Bay se raduje z gólu se spoluhráči Markem...

Ondřej Palát (vlevo) z Tampy Bay se raduje z gólu se spoluhráči Markem Barberiou (uprostřed) a Nikitou Kučerovem. | foto: AP

Palát se blýskl třemi body, v repríze finále Chicago zdolalo Boston

• 12
Útočník Ondřej Palát odehrál svůj bodově nejvydařenější zápas sezony a zároveň i dosavadní kariéry v NHL poté, co bilancí (1+2) podpořil výhru Tampy 5:3 na ledě Caroliny. Když 24. června loňského roku zdolalo Chicago hokejisty Bostonu 3:2, slavilo zisk Stanley Cupu. V neděli se oba celky střetly od dané chvíle poprvé a výsledek byl opět stejný. Jediným rozdílem bylo, že tentokrát Blackhawks uspěli až po nájezdech.

Hokejisty Tampy Bay nakopl za úspěchem na ledě Caroliny skvělý vstup do zápasu. Domácí nastoupili v brance s Justinem Petersem, chytajícím v NHL poprvé od 27. prosince loňského roku. Návrat po dané odmlce mu však vůbec nevyšel, když z úvodních sedmi střel Lightning třikrát inkasoval a již v 16. minutě putoval na střídačku.

Češi v NHL:

1. Jaromír Jágr (NJD), 50z. - 39b. (15+24)
2. Jiří Hudler (CGY), 49z. - 39b. (12+27)
3. David Krejčí (BOS), 48z. - 38b. (10+28)
4. Jakub Voráček (PHI), 49z. - 35b. (14+21)
5. Radim Vrbata (PHX), 46z. - 35b. (11+24)
6. Martin Hanzal (PHX), 45z. - 34b. (14+20)
7. T. Plekanec (MTL), 49z. - 30b. (16+14)
8. Michael Frolík (WPG), 49z. - 26b. (10+16)
9. Tomáš Hertl (SJS), 35z. - 25b. (15+10)
10. Ondřej Palát (TBL), 50z. - 25b. (10+15)

Výrazně se pod to podepsal i český mladík v dresu hostí Ondřej Palát. 22letý rodák z Frýdku-Místku asistoval u otevírací branky obránce Marka Barbeiroa z přesilovky v 7. minutě a o pouhých 83 vteřin hry později pohotovým zakončením z prostoru mezi kruhy sám zvyšoval na 2:0.

Po následných trefách Nikity Kučerova a Teddy Purcella, jemuž asistoval pro změnu obránce Radko Gudas, vedla Tampa už dokonce 4:0.

Hrozící debakl Hurricanes odvrátili až v prostřední hrací části útočníci Alexander Sjomin a Eric Staal. Po druhé trefě v zápase z hole zadáka Barbeiroa, pro kterého to byly premiérové střelecké zápisy kariéry v NHL a podle uzavřené sázky si nyní musí nechat ostříhat své dlouhé vlasy, však Lightning odcházeli podruhé do kabin za vedení 5:2.

Svou druhou asistenci a celkově třetí bod si u jeho zásahu připsal Palát, jenž si tříbodovým zápisem (1+2) vytvořil své nové osobní maximum a v produktivitě Čechů v NHL již prorazil do elitní desítky se ziskem 25 bodů (10+15) z 50 startů.

Třetí třetina utkání přinesla jedinou branku, když v 47. minutě za přispění Jiřího Tlustého zkorigoval skóre bek Ron Hainsey. "Rozhodně jsme nepodali náš nejlepší výkon. Carolina měla navrch, což jde vidět i ze střelecké bilance. Někdy vám ale gólman může zápas vychytat a dnes se to tak stalo," vyzdvihl dvougólový bek Barbeiro výkon svého kolegy Bena Bishopa, jenž čelil 51 střeleckým pokusům Caroliny.

Reprízu posledního finále Stanley Cupu opět zvládlo Chicago

V pátek Chicago v ostře sledovaném duelu zdolalo aktuálního lídra NHL z Anaheimu po výsledku 4:2. O dva dny později pak Blackhawks čekal další velký duel, když opět na domácím ledě přivítali pro změnu Boston. Nad týmem, se kterým se utkali poprvé od červnového triumfu ve finále Stanley Cupu, zvítězili 3:2 po samostatných nájezdech.

Blackhawks, za které tentokrát nenastoupil obránce Michal Rozsíval, poslal do vedení už v 5. minutě ve formě hrající Marián Hossa, jenž se tak zlepšil již na 20 gólů.

Následně si ale vzal slovo hostující Brad Marchand. Zarputilý bojovník v útoku Bostonu nejprve gólem do šatny srovnal na 1:1 a na startu prostřední dvacetiminutovky poslal své barvy do trháku. Přesně v polovině řádné hrací doby ale srovnal Brandon Bollig a stav 2:2 vydržel i přes řadu šancí na obou stranách až do konce prodloužení.

Na řadu tedy přišly nájezdy, ve kterých se blýskly domácí útočné hvězdy. Brankáře Tuukku Raska totiž překonali kapitán Jonathan Toews a skvělý technik Patrick Kane. Na opačné straně na Corey Crawforda vyzrál pouze dvougólový střelec z řádné hrací doby Marchand.

Rangers uspěli nad trápícím se Washingtonem

Nedělní prohra 1:4 s Rangers ve slavné Madison Square Garden byla pro hokejisty Washingtonu již v pořadí pátou v řadě. Tým ruského kapitána Alexe Ovečkina tak na základě posledních nevýrazných výkonů před blížící se olympijskou přestávkou v NHL vypadl z elitní osmičky Východní konference.

Rangers za triumfem nakročili už v první třetině, kdy třemi góly z úvodních 11 střel vyhnali na střídačku Philippa Grubauera. Německého mladíka v brance Capitals, jenž společně se střídajícím Bradenem Holtbym dostali znova přednost před nehrajícím náhradníkem Michalem Neuvirthem, překonali Derek Stepan a dvougólový kanonýr Rick Nash.

Už po 59 vteřinách hry druhé dvacetiminutovky svou 35. trefou sezony potvrdil své vedení ve střelecké tabulce hostující Ovečkin, více ovšem Henrik Lundqvist hostům nedovolil a poslední slovo si vzal v 23. minutě domácí Ryan Callahan.

Po pěti prosezených zápasech v pozici náhradníka odehrál druhé střetnutí v řadě washingtonský Martin Erat, do statistik si však připsal pouze tři menší tresty.

Chicago - Boston 3:2SN (1:1, 1:1, 0:0 - 0:0)
5. Hossa, 30. Bollig, rozh. náj. Kane – 20. a 21. Marchand. Střely na branku: 37:36. Diváci: 22 197.

NY Rangers - Washington 4:1 (3:0, 1:1, 0:0)
2. a 17. Nash, 18. Stepan, 23. Callahan - 21. Ovečkin. Střely na branku: 26:25. Diváci: 18 006.

Carolina - Tampa Bay 3:5 (0:3, 2:2, 1:0)
22. Sjomin, 26. E. Staal, 47. Hainsey (Tlustý) - 7. a 29. Barberio (na obě Palát), 8. Palát, 16. Kučerov, 21. Purcell (Gudas). Střely na branku: 51:24. Diváci: 16 760.