Do ulic Kyjeva vyšly desítky tisíc lidí, na policisty se vybavili holemi

  • 354
Nejméně sto tisíc lidí se sešlo v ulicích Kyjeva, aby vyjádřili svůj nesouhlas s novými ukrajinskými zákony. Parlamentem ve čtvrtek nezvykle rychle prošel předpis, který na veřejnosti zakazuje stavbu stanů a pódií. Demonstranti se odpoledne střetli s příslušníky pořádkových jednotek, 20 policistů utrpělo zranění, čtyři jsou ve vážném stavu.

Demonstrace zpočátku probíhala klidně, pořádková policie dav rozčílených Ukrajinců monitorovala a střežila důležité vládní budovy. Skupina protestujících však podle agentury Reuters následně začala policisty bít holemi a pokusila se převrátit autobus. Ten předtím policie postavila napříč jednou z hlavních ulic, která vede k sídlu parlamentu.

V potyčkách utrpělo zranění více než 20 policistů, 15 strážců pořádku museli hospitalizovat a čtyři z nich jsou "ve vážném stavu", informovalo v neděli večer ukrajinské ministerstvo vnitra. O počtu zraněných demonstrantů nemluví. Protivládní opozice se od "provokatérů" napadajících těžkooděnce distancovala, úřady však hovoří o "masových nepokojích".

Situaci se pokusil uklidnit jeden z vůdců ukrajinské opozice, bývalý boxer Vitalij Kličko, ale sám byl podle agentury AP napaden. Na demonstraci přišel jako řečník, později však zamířil přímo do míst, kde se potyčka odehrála, tedy asi sto metrů od kyjevského náměstí Nezávislosti.

Kličko své stoupence žádal, aby s útoky na policii přestali, aktivisté ovšem naopak přitvrdili a začali mezi policisty házet světlice. Policie odpověděla slzným plynem i obušky. "Hanba! a "Revoluce!" volal dav, zatímco zdravotníci ošetřovali zraněné. Podle agentury AFP se počet demonstrujících zvýšil až na 200 tisíc lidí.

Od počínání "provokatérů", vybavených motocyklovými přilbami i plynovými maskami, se opoziční předáci distancovali. "Žádná moc nestojí za jediný lidský život. Nepodléhejme provokacím, nenechme se zavléct do silového scénáře. V trpělivosti je naše síla. Na změny čekají miliony Ukrajinců," zdůraznil další opoziční vůdce Arsenij Jaceňuk.

Na nedělní demonstraci přišlo na sto tisíc lidí:

Opoziční aktivisté tvrdí, že prezident Viktor Janukovyč se Ukrajinu snaží přeměnit v policejní stát a přiblížit se režimu, který v zemi panoval, když byla součástí Sovětského svazu.

Nedělní demonstrace je zatím nejmasivnější od začátku letošního roku. Koncem toho loňského zmítaly Kyjevem největší vlny protestů od dob takzvané Oranžové revoluce z roku 2004, od začátku ledna však velkých nepokojů ubylo. První výraznější potyčka mezi demonstranty a policií se odehrála minulou sobotu, zranění tehdy utrpěl i bývalý ministr vnitra Jurij Lucenko (více se dočtete zde).

Janukovyč vytváří policejní stát, volají opoziční lídři

Kromě již zmíněných omezení, která prakticky znemožňují legálně uspořádat jakoukoli protestní akci, dal parlament zelenou také trestní odpovědnosti každého, kdo se na veřejnosti dopustí "pomluvy" některého z vrcholných státníků. Provinilci za to hrozí až roční vězení nebo nucené práce.

Jak upozorňuje britská BBC, ukrajinští zákonodárci si důležité hlasování odbyli nezvykle rychle. Namísto elektronického hlasovacího systému, který se používá prakticky ve všech parlamentech světa a i v Kyjevě bývá jeho použití naprostým standardem, si Janukovyčovi příznivci vystačili s pouhým zvednutím rukou. Ukrajinský prezident zákon podepsal v pátek.

Kyjevské nepokoje rozpoutalo podzimní rozhodnutí prezidenta Viktora Janukovyče, že nepodepíše dohodu o přidružení své země k Evropské unii. Osmadvacítka totiž mimo jiné požadovala, aby ukrajinské úřady pustily na léčbu do zahraničí expremiérku Juliji Tymošenkovou, která tráví poslední roky ve věznici v Charkově.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue