VIDEO: V jediné tabákově firmě v Česku vyrobí 50 tisíc cigaret za minutu

  • 65
Každý čtvrtek se v kanceláří Petra Haka sejde deset "degustátorů". Postupně zkoušejí nepopsané vzorky a zjišťují tak, jestli se od minulého setkání nezměnila jejich chuť. Kancelář je v areálu bývalého cisterciáckého kláštera v Kutné Hoře, kde sídlí firma Philip Morris. Těmi vzorky jsou cigarety.

V kutnohorském závodě, který zaměstnává 770 lidí, předloni vyrobili více než šestadvacet miliard cigaret. Každá linka ve firmě vyrobí od osmi do deseti tisíc cigaret za minutu, tedy přibližně 400 až 500 krabiček.

Koncem minulého roku Philip Morris pozměnil některé tradiční české značky, které se v kutnohorské tabačce vyrábějí už desítky let. Dražší varianta značky Petra se nově prodává pod značkou L&M, k názvu Start zase přibyl dovětek by Chesterfield.

Tajemství správné směsi

Jak to vlastně v závodě vypadá? MF DNES exkluzivně nahlédla do výrobních prostorů firmy.

Všechno to začíná právě u Petra Haka. Tabákovým expertem se stal před patnácti lety, učil se třeba ve Švýcarsku. Podílí se nejen na udržování standardu chuti, ale řeší i stížnosti zákazníků a zkouší novinky. "Každý list tabáku má svá pozitiva i negativa. Je třeba namíchat směs, která bude vyvážená," říká.

Tabáková směs vzniká v moderní části závodu, v přípravně. "Listy tabáku se ve vlhčicím bubnu od sebe oddělí. V silech se pak smísí s dalšími složkami a základ směsi je tím hotový," vysvětluje manažer výroby Michal Záboj.

Tabák se v přípravně ještě nařeže na jemná vlákna a musí se znovu usušit v sušicích válcích. Poté se přidají aromatické látky a náplň směřuje dál pomocí potrubí.

"Směs pro každou značku a druh je třeba od sebe pečlivě rozlišit," říká Záboj. Aromatické látky, až na výjimky přírodní, dodávají každé ze stovky vyráběných značek specifický odér.

Tabákovou směs dovede potrubí k nekonečnému pásu cigaretového papíru, tedy do druhé fáze výroby, kde vzniká hotové kuřivo.

Pás se směsí se zde ještě nařeže na menší části, vloží se mezi ně filtr a obalí se náústkovým papírem. Rozříznutím v polovině vznikne hotová cigareta, která míří do zařízení na balení do krabiček a kartonů. A právě odsud odebírá manažer kvality Jiří Šlitr vzorky do laboratoří.

"U každé série sledujeme obsah dehtu, nikotinu a oxidu uhelnatého, abychom dodržovali hodnoty uvedené na krabičkách," popsal. Cigarety se kvůli tomu zapálí ve speciálním přístroji, kondenzované výpary pak vyhodnocují odborníci. "Pokaždé musíme umět hodnoty předvídat už při přípravě směsi, aby nebylo nutné likvidovat již vyrobené cigarety," doplnil.

Stovky variant pro celý svět

V Kutné Hoře se cigarety vyrábějí ze tří druhů tabáku, virginského, burleye a orientálního. Dopravují ho téměř z celého světa: z Jižní Ameriky, Afriky či Balkánu. Jednotlivé druhy i části tabáku se pak u každé značky různě kombinují.

"Nejlepší je ten, který pochází z USA ze států takzvaného starého pásu na Středozápadu, a to díky mikroklimatu, zkušenostem pěstitelů a půdě," dodává Petr Hak.

Kromě chemického složení se kontrolují i fyzikální vlastnosti cigaret a nakonec projdou vybrané krabičky z výroby vizuální kontrolou. U vzhledu existují až stovky možných závad. "Začne se přebalem, pak pokračujeme krabičkou, každá cigareta se ještě posoudí a vše se zadá do počítače, kde se počítají trestné body," uvedl Šlitr.

Jak podotýká výrobní manažer Záboj, továrna hraje prim i v rámci celého koncernu. "Jsme nejkomplexnější továrna, pokud jde o značky, tvary krabiček, formáty cigaret a dalších tabákových výrobků," tvrdí Záboj s tím, že závod vyrábí víc než sto značek a stovky jejich variant pro 55 zemí.

Kutnohorská tabačka nyní vyrábí 24 hodin denně, sedm dní v týdnu. Že by se zde snižovala výroba kvůli řadě omezení v rámci Evropské unie, tomu zatím podle vedení firmy nic nenasvědčuje.